Sólo pro... Martina Podešvu

Radek Bařina • 14.01.2008

V s e t í n - Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik času stráví opora toho kterého týmu na ledě v průměrném zápase? Kolik si připíše střeleckých pokusů, jakou má úspěšnost přihrávek či jakou má bilanci na vhazování? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ano, potom jsou následující řádky určeny právě vám. V pátečním utkání s Opavou jsme se totiž rozhodli zaměřit se na jednoho z domácích juniorů a na mušku jsme si nemohli vzít nikoho jiného, než kapitána týmu a jednu z největších opor Valachů, Martina Podešvu.

Vsetínský kapitán ve sledovaném zápase předvedl, na své poměry vcelku průměrný výkon. V první třetině se stejně, jako jeho spoluhráči z útoku, teprve pozvolna dostával do tempa a rozjížděl únavu z extrémně nabitého programu, jenž Podešva v posledních týdnech má. S přibývajícími minutami však „Poděs“ stále více děsil svými útočnými výpady opavského gólmana, střeleckou hokejku si však domácí kapitán zapomněl v šatně, gólu se mu tudíž docílit nepodařilo. No, vlastně podařilo, leč o zlomek sekundy později, než zazněla siréna ukončující druhou třetinu. I ve třetí části hry měl Martin Podešva několik slušných střeleckých příležitostí, opět v nich však neuspěl, což jej do závěru zápasu lehce otrávilo. Jeho výkon by se tak dal, s odhlédnutím od jakýchkoliv statistik, ohodnotit známkou 2 až 2-.

Tolik celkové shrnutí a nyní už si jeho představení rozeberme pěkně po třetinách, řečí námi nasbíraných údajů.

1. třetina: Pozvolný rozjezd

V první třetině strávil Martin Podešva na ledě přesně 8 minut a 30 vteřin, tedy poměrně významnou část hrací doby. Přes tuto porci minut však na sebe příliš neupozornil. V celé třetině si připsal pouze jediný, navíc nepřesný, střelecký pokus. Dvakrát uspěl v soubojích o kotouč, avšak čtyřikrát byl v této činnosti neúspěšný. Ve snaze o zavezení kotouče do útočné třetiny uspěl také pouze jednou, v dalších dvou případech byl neúspěšný. A konečně, poslední herní činnost, jenž nebyla v první třetině přesně dle jeho gusta, bylo vhazování, na němž z 10 pokusů uspěl jen čtyřikrát.

Co však „Poděsovi“, jako již tradičně vycházelo, byly kličky, dohromady třikrát se mu za první třetinu podařilo svou šikovností ztrapnit soupeřovy bránící hráče. Kladně vyznívá i velmi významná statistika přihrávek, když se mu z patnácti pokusů podařilo devětkrát úspěšně najít svého spoluhráče. Zejména jeho nezjištná přihrávka na Hrňu v závěru třetiny doslova řvala po gólu, domácí ostrostřelec však toto volání pro tentokrát přeslechl. Za účast na ledě při gólovém úspěchu Vargy si pak Podešva připsal + 1 bod v hodnocení +/-.

2. třetina: Na plný plyn

Druhá část hry už se, prakticky ve všech ukazatelích, podařila Martinovi lépe a to i přesto, že v ní odehrál jenom 6 minut a 7 sekund. Úbytek herního času byl zapříčiněn především tím, že do oslabení naskakoval jen minimálně, neboť při této herní situaci šetřil síly vzhledem k náročnému programu. Zhruba v polovině třetiny navíc ani do oslabení zasáhnout nemohl, neboť si byl vyzkoušet, jak se odpočívá na trestné lavici. Jinak však domácí kapitán hýřil aktivitou, o čemž svědčí dohromady pět střeleckých pokusů, z nichž tři mířily na bránu a pořádně otestovaly kvality hostujícího gólmana. Šestý střelecký pokus už skončil v Opavské síti, jak už ale bylo zmíněno výše, těsně předtím, než se tak stalo, zazněla Lapačem siréna ukončující třetinu.

Ze šesti přihrávek byl Martin v celých pěti případech úspěšný, konto opavských juniorů zatížil také dalšími třemi zdařilými kličkami. Při své tvorbě hry se mu jen dvakrát stalo, že přišel o puk, naopak jedenkrát se mu jej podařilo s úspěchem zavést přes celé kluziště až do obraného pásma hostů. Obdivuhodného zlepšení pak doznala jeho statistika na vhazování, neboť z osmi buly jich dokázal sedm vyhrát. Tolik o Podešvově vydařené druhé třetině.

3. třetina: Volným krokem k vítězství

I ve třetí části hry byla porce minut, odehraných Martinem Podešvou, o něco slabší, než na jakou jsme normálně zvyklí. Stejně jako ve druhé třetině to způsobilo jeho nenastupování do oslabení a také odevzdaný výkon opavského týmu, který nenutil vsetínské trenéry příliš zatěžovat týmové opory. „Poděs“ tak v poslední třetině odehrál přesně 6 minut a 18 sekund. Během této doby si připsal pouhopouhý jeden střelecký pokus, ten však stál za to, neboť vsetínský kapitán střílel zcela nekryt z bezprostřední blízkosti opavské branky. Bohužel, ne úplně ideálně trefený puk, spolu s bravurním zákrokem opavského gólmana neznamenaly nic víc, než jen čárku v kolonce střel na bránu. Víc střel už si „Poděs“ nepřipsal, i proto, že při jednom ze střeleckých pokusů jen promáchl letící puk.

Poměr Podešvových přihrávek vyzněl v této třetině 6:2 ve prospěch úspěšných. Jedna z těchto úspěšných příher navíc znamenala asistenci na přesilovkovém gólu Libora Haschky. Méně pozitivní už je fakt, že při další domácí přesilovce byl na ledě přítomen gólu, který se podařilo oslabeným hostům vsítit. Dvakrát během třetiny přišel o puk, naopak jednou úspěšně zavezl puk přes celé hřiště až k opavské bráně. Podstoupil také dva osobní souboje s bilancí 1:1. I na vhazování si znovu počínal velmi zdatně, byť se jeho bilance 5:3 už nemohla rovnat výborné druhé třetině. No, a aby se to nepletlo, dalšími třemi kličkami zamotal Opavanům hlavu.

Tolik naše první exkurze pod pokličku individuálních vystoupení jednotlivých hráčů, nevylučujeme však, že si někdy vezmeme na paškál i další hráče vsetínských mládežnických výběrů, ale to až zase příště.

Celková zápasová bilance Martina Podešvy:

Branky: 0 Asistence: 1 +/-: -1 Trestné minuty: 2 Odehrané minuty: 20:55 (8:30, 6:07, 6:18) Střely na bránu: 4 Střely mimo: 3 Přihrávky: 20/29 68,97% Vhazování: 16/26 61,54% Kličky: 9/9 100% Zavezení puku: 3/5 60% Vybojované puky: 3 Ztracené puky: 7 Osobní souboje: 1/3 33,33%

(pozn.: čísla s lomítkem znamenají poměr úspěšných, k celkovému počtu absolvovaných akcí , v té které činnosti. Čísla s procenty pak udávají hráčovu úspěšnost v té které činnosti).