Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 160 (20.6.)

S kapitánem Tyralíkem o dorostenecké sezóně 2008/2009

Petr Vychopeň • 14.03.2009

Dorostenci v čele s trenérem Jenáčkem měli před sezónou jasný cíl - udržet se v extralize. Ačkoliv v první dvě kola dopadla přímo hrůzostrašně (2:10 a 1:10), zelenožlutí mladíci se nakonec vzchopili a skončili na osmnáctém místě, přičemž v posledních zápasech mohli pomýšlet i na play off. Mužstvo provázelo v průběhu sezóny dost zajímavých okamžiků. Ať už se jedná o krizi na brankářském postu, vyhazov nejlepšího střelce nebo rošádu trenérů, bylo si s kapitánem Davidem Tyralíkem o čem povídat.

Davide, sezóna skončila, pojďme na zhodnocení. Co by jsi pověděl k letní přípravě, na co jste se zaměřovali?
Všechno bylo směřováno k výbušnosti a do rychlosti, což je pro mě nejspíš lepší. Pokud můžu porovnat, určitě jsem lepší sprintér než vytrvalec. Celkové jsem s letní přípravou spokojen.

Co se přípravných utkání týče, soupeře vám dělaly kádry ze slovenské dorostenecké extraligy. Jak hodnotíš tento krok?
Já si stojím za tím, že to nebyla dobrá varianta. Týmy ze Slovenska určitě nedosahují takových kvalit jako u nás, většina zápasů se tak proměnila v exhibici. Trochu úsměvné bylo, že jsme dojeli na jeden duel, nesli si bágly do šatny a soupeř už byl nachystaný na buly. Myslím že to bylo ve Skalici. Musím ale říct, že ty přáteláky byly spíše vlažné a to se nám asi vymstilo na začátku sezóny.

Jak říkáš, první utkání jste totiž prohráli vysoko 10:2 v Pardubicích. Jak na to vzpomínáš?
Nejspíš jsme byli namlsaní těmi výsledky z přípravy a tak trochu jsme čekali, že tím způsobem odehrajeme celou sezónu. Prohru 10:2 asi nečekal nikdo. Po zápase jsme se snažili si to všechno vyříkat a na druhý den zatnout zuby, aby to proti Spartě vyšlo.

Danek/
„Ze začátku jsme měli trochu smůlu, hledali jsme brankáře. Na tom postu se chytil Nechvátal a poté jsme se postupně zvedali. Kdyby ke konci sezóny neproběhla ta trenérská rošáda, tak si myslím, že by jsme play off mohli hrát. Tým jsme na to určitě měli. Já, jako mladej v týmu, jsem měl každé střídání padat na hubu a vydat ze sebe úplně všechno, což se mi v prvních asi deseti kolech moc nedařilo.“

Josef Daněk o sezóně

Jenže nejen že to nevyšlo, v Praze jste utržili další debakl, tentokrát 10:1.
Ano, to byl pocit marnosti, všechno bylo špatně, nic se nám nedařilo. Všichni jsme z toho byli strašně zklamaní a naštvaní. Trenéři hodně zaražení a co se týče okolí, tak to byl většinou výsměch. Pamatuji si, že jeden fanoušek na fóru napsal, že to je ksindl. Bylo to hodně těžké.

Po katastrofálním vstupu do sezóny se výkony začaly zlepšovat, ale bodový zisk nenarůstal.
Ono to všechno odstartoval ten nepovedený začátek. Všichni už nás pomalu odepisovali na sestup. Vůbec celá první půlka sezóny byla dost mizerná. Některé výkony nebyly opravdu špatné, jenže bodů málo. Prostě když se nedaří, tak se nedaří vůbec.

Neulehčovala vám to ani situace s brankářem. Co by jsi ke gólmanům, kteří se vystřídali na postu jedničky pověděl?
S brankáři to bylo opravdu těžké. Sezónu začal Sovják s Belákem, jenže to nebylo ono. Dostávali jsme hloupé branky, určitě to nechci házet jenom na ně, ale gólman je od toho, aby podržel.

Poté přišel Sommer z Jičína, co bys pověděl k němu?
Ten se uvedl dobře, jenže potom se to vrátilo do starých kolejí. Pořád jsme hledali jistotu v bráně a podařilo se nám to vlastně až příchodem Nechvátala z Karlových Varů. Je trošku škoda, že se ho nepodařilo získat dříve.

Každopádně lepší než vůbec. Určitě to musel být pro tým skvělý impuls.
Ano, přesně tak. Mít v bráně někoho, na koho se dá spolehnout, to je strašně důležité. Teď jsem si vzpomněl na minulý ročník, kdy celou sezónu odchytal Petr Hromada a chytal opravdu neuvěřitelně. A ještě pokud můžu dodat k Belákovi.

Jistě, povídej.
Jedno jsem vůbec nepochopil. Na tréninku chytil všechno, přišel zápas a pustil gól od půlky. Bylo to jako den a noc, nevím jestli v tom hrála úlohu psychika, ale je to škoda.

Nechvatal/
„Jsem strašně moc spokojený a jsem tady rád. Příchod na Vsetín mi dal hodně dobrých zkušeností do života a taky kamarádů. Máme za sebou sezónu, která nebyla špatná, hlavně že jsme to udrželi a nespadli. Příští ročník bych tady rád zůstal a postoupil s klukama do play off.“

Patrik Nechvátal o svém příchodu do Vsetína

Jisté je, že jste od poloviny sezóny hráli jiný hokej, začalo se dařit a přibyly body.
Je to tak, v druhé půlce jsme se neskutečně sebrali. Z předposledního fleku jsme se dokázali dostat až na atak na play off a dá se říct, že až do samotného závěru bylo o co hrát. Nakonec to bohužel nevyšlo, chyběly nám body, které jsme prohospodařili například v Litvínové nebo Písku a taky v dalších střetech, které jsme prohráli vyloženě vlastní vinou. Je to škoda, určitě to zamrzí.

Zajímavá situace nastala, když tehdejší kapitán Podešva s Horehleděm chtěli dezertovat do Litvínova, můžeš se k tomu nějak vyjádřit?
Ano, tak to bylo ještě na konci první půlky sezóny. Jejich největší blbost byla, že to všechno dělali za zády vedení a trenérů. Ti se to dozvěděli, až to bylo téměř hotovo. Všechny to zaskočilo a my jsme se s nimi rozloučili. Nakonec si to ale kluci rozmysleli a chtěli zůstat. Všechno ovšem pod podmínkou, že už se to nebude opakovat a dokážou týmu, že chtějí bojovat s námi.

Podešva to dokázal, ale s Horehleděm jste se následně rozloučili, proč to?
On to vzal po svém, trenérům se nelíbil jeho přístup a tak odešel. Myslím si, že pro tým to bylo dobře, vyčistil se vzduch a začalo to šlapat. Podešva to sice splnil, ale jako trest mu bylo odehráno céčko.

To jsi jakožto jeho asistent převzal ty. Určitě jsi byl rád za důvěru, jak si myslíš, že jsi se zhostil úlohy lídra týmu?
Tak kluci mě v tom podrželi a já jen doufám, že jsem nikoho nezklamal. Samozřejmě za důvěru jsem byl moc rád, protože jsem Vsetíňák, hraji tady od přípravky a byla to pro mě taková pocta.

K další pozoruhodné situaci došlo, když vašeho trenéra Luboše Jenáčka nahradil kouč juniorky - Josef Halouzka. To všechno kvůli tomu, že juniorům hrozil přímý sestup.
Rošáda koučů se dala čekat. Junioři už na tom byli kriticky a potřebovali nový impuls. My jsme v tu chvíli měli ztrátu čtyř až pěti bodů na play off, takže to pro nás nebylo nejlepší. S Jenáčkem jsme měli něco zažité a to se najednou změnilo, takže to nebylo ono. Jenže na druhou stranu je to pochopitelné, že vedení se snažilo pomoct juniorům a ti se nakonec přímému sestupu vyhnuli. Doufejme jen, že vyjdou úspěšně i z baráže.

Klimek/
„Určitě to prospělo juniorům. Mně osobně vyhovuje pan Jenáček a o to víc je teď lepší, když si mě začali vytahovat do juniorky. Pod jeho vedením se mi hraje o mnoho lépe, vím, že mi věří a dává mi hodně prostoru, což je super. Určitě netvrdím, že Halouzka je špatný, ale pod jeho vedením to mužstvo nemá takový impuls.“

David Klimek o výměně trenérů

Ty jsi jedním z dorostenců, kteří juniorům v baráži vypomáhají. Jak se ti hraje v novém týmu?
Ano, jsem. S juniory jezdím od začátku vyřazovacích bojů, dostal jsem úlohu sedmého beka, takže musím být vždycky připraven naskočit. Povedlo se to až v pátek proti Šumperku. Ze začátku se mi nehrálo dobře, šlo poznat to, že jsem vlastně od konce sezóny dorostenců jen trénoval a to je něco jiného než zápas. Ke konci utkání už to bylo v pohodě, i když Šumperk působil odevzdaně, to je pravda.

Každopádně to pro tebe musí být cenné zkušenosti.
Samozřejmě, jenže to není nejlepší pocit - sledovat v jaké pozici momentálně jsme. Ale naděje umírá poslední.

Zkus trochu porovnat oba trenéry, Jenáčka s Halouzkou. Který ti více vyhovuje?
Mně osobně sedí více Jenáček, je to takový hecíř. Pořád, i když jsi na ledě, tak ho cítíš a hlavně i slyšíš a to je dobře. Halouzka je spíš takový tichý, moc se neprojevoval, byla to změna a myslím si, že kdyby nám zůstal Jenáček, tak to play off urveme. Jenže na kdyby se nehraje. Dopadlo to tak jak dopadlo.

Když to shrneme, nakonec jste po všech nástrahách, které na vás sezóna přichystala, skončili na osmnáctém místě. Jsi spokojený nebo jsi před sezónou očekával víc?
Před sezónou byl jasný cíl – udržet extraligu a to se nám povedlo. I když baráž se po reorganizaci nakonec nehrála, o to víc nás těší, že bychom se jí dokázali vyhnout i bez tohohle rozhodnutí od stolu. Po tom začátku a když si vzpomenu jaké nás v sezóně potkávaly problémy, jsme v rámci možností spokojeni. Ale vždycky to může být lepší.