Šlágr 29. kola: Vydoluje Vsetín body na ledě silného Havířova?

Václav Trávníček • 17.12.2011

Poslední venkovní utkání v tomto roce mají na programu hokejisté Vsetína. Valaši se v sobotu od 17:00 představí na ledě Havířova, tedy týmu, se kterým letos vždy sehráli velmi vyrovnaná utkání. Zatímco na začátku října padli u říčky Lučiny 4:3, v listopadové domácí odvetě zvítězili na Lapači 2:1. Dá se předpokládat, že i sobotní duel skončí těsným výsledkem. Budou se radovat Havířovští, nebo Vsetínští? Utkání můžete sledovat i v rámci online přenosu.

Vsetínským hokejistům se daří. V aktuální třetí čtvrtině základní části prohráli pouze jednou, v derby s Valašským Meziříčím. Jinak se mohou pyšnit pěti výhrami, z toho jednou proti Přerovu (5:1) a v kombinované sestavě proti nevyzpytatelné Porubě (4:3). Obrovskou devízou družiny trenéra Viktora Hlobila je domácí prostředí. Vsetín na Lapači prohrál v této sezóně pouze dvakrát a i proto mu patří v této kategorii první příčka. Co je však směrodatné vzhledem k sobotnímu duelu, je zmiňovaný triumf na ledě Poruby. Valaši si totiž minulý týden ve středu připsali první venkovní vítězství po dlouhých dvou měsících. A vsetínský fanoušek může jen věřit, že tahle výhra povzbudí zelenožluté i do dalších klání na ledě soupeřů.

V tomto smyslu se vyjádřil i obránce Jiří Farda: „Je pravda, že v poslední době se nám ve venkovních zápasech moc nedaří. Liga je velmi vyrovnaná a venkovní zápasy jsou ještě těžší. Proti Porubě jsme chtěli hrát trpělivě ze zabezpečené obrany. Asi se nám to nedařilo na sto procent, nějaké chyby jsme udělali, ale dali jsme o gól víc a konečně uhráli tři body i venku,“ radoval se po závěrečné siréně duelu s Ostravany. „Věřím, že nás to nakopne i do dalších utkání,“ dodal. Že v sobotu nečeká na šestinásobného šampióna extraligy nic jednoduchého, ví i střelec František Zúbek. „Na Havířov pojedeme se stejnou taktikou, jako ke všem zápasům venku. Budeme se snažit vycházet ze zabezpečené obrany, musíme hrát dobře ve středním pásmu a vyrážet do protiútoků,“ pravil. „A taky k tomu musíme přidat ještě góly.“

Havířov není tak suverénní jako na začátku sezóny

Ačkoliv se může Havířov pyšnit nadprůměrnou druholigovou kvalitou svého týmu, v aktuální čtvrtce soutěže už není tak suverénní jako ze začátku sezóny. Svěřenci kouče Jana Danečka podlehli Novému Jičínu 2:4, Frýdku-Místku 2:3 a silné Karviné 1:3. Na druhou stranu tým AZ přestřílel Prostějov 6:3 a poradil si i s Valašským Meziříčím 3:1. Především ale zmiňované ztráty s tabulkově slabšími celky a prohraný souboj s Moravcem a spol. znamenal pro Havířov „až“ 2. místo průběžné tabulky, na jejímž čele teď sídlí právě Karviná.

Zatímco vsetínští hokejisté v posledním kole bojovali s Novým Jičínem (6:1), tým AZ měl volno. Do sobotního duelu tak vstoupí Havířovští po týdenní pauze a znovu se budou spoléhat na tahouny své produktivity. Robert Říčka a Roman Sztefek jsou hráči, kteří mají ve zvyku zaznamenat v utkání minimálně jeden bod. Říčka jich za pětadvacet zápasů nastřádal 28 (14 + 14), Sztefek během dvaadvaceti duelů nasbírat bodů 23 (10 + 13). Příliš pozadu nezůstává ani hrající generální manažer Martin Potočný s 20 body (4 + 16) nebo Vít Stránský s 19 (8 + 11). Mezi vylučovanými vyniká nejvíce jméno Jana Maruny, jenž v pětadvaceti utkáních odseděl již 46 trestných minut, což na útočníka není vpravdě malé číslo.

V brance Havířova se poměrně pravidelně střídají Adam Vrba s Lukášem Danečkem. Jde o totožnou situaci, jakou známe ze vsetínského tábora. Navenek pozorovatelný rozdíl mezi oběma strážci svatyně AZ je pouze ten, že Vrba odchytal o jedno utkání více a čelil tak více střelám. Také proto jeho průměr na zápas je 2,9 inkasované branky, zatímco u Danečka je to 1,9. Kdo z nich se v sobotu postaví mezi tři tyče, to uvidíme až těsně před začátkem duelu, jehož úvodní buly bude vhozeno v 17:00.

Předchozí vzájemná utkání skončila těsným rozdílem

7.kolo, sobota 1.10.2011
HC AZ Havířov 2010 – VHK Vsetín 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 9. Říčka (Daneček J., Pechanec), 16. Maruna (Najdek), 30. Klimša (Prokop, Najdek), 42. Sztefek - 18. Vaněk (Farda), 26. Rufer (Hruška O.), 60. Vítek (Farda, Vaněk).

Zaznělo po zápase: „Kromě první třetiny, kdy jsme hráli trochu ustrašeně a nechali domácím hodně prostoru, jsme nepodali špatný výkon. A kdybychom využili ještě více těch brejkových příležitostí, které jsme měli, mohl být i výsledek lepší. Gól který jsme dostali v naší přesilovce nás srazil a pak už jsme neměli sílu to otočit.“ Viktor Hlobil, trenér Vsetína

19.kolo, neděle 13.11.2011
VHK Vsetín – HC Az Havířov 2010 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 29. Vítek, 52. Bajtek (Vaněk, Podešva) - 41. Maruna (Klimša, Prokop).

Zaznělo po zápase: „Řekl bych, že hlavní roli hrálo domácí prostředí. Prostějov na nás vletěl a hned si vypracoval gólové šance. Nechytili jsme začátek a pak se těžko dostávali do zápasu. S Havířovem to bylo přesně naopak. Doma jsme hráli my a taky to podle toho vypadalo. My neměli co ztratit, vletěli jsme do zápasu bez respektu a to se nám vyplatilo.“ Petr Hromada, brankář Vsetína

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Plšek (Hromada) - Heš, Farda, Spitzer, Mečiar, Hoďa, Hrčka, Žabčík - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Kubo, Hruška O., Vítek - Holík, Dědek, Daněk - Štrbík.

Havířov: Vrba (Daneček) - Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek L., Zientek M. - Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft.

Další zápasy 29. kola:

HC Uherské Hradiště - HC Frýdek-Místek
Nový Jičín - Přerov
Karviná - Opava
HC RT Torax Poruba - HC Bobři Valašské Meziříčí (hraje se v neděli)