Staša se vrátil do Brna gólem, nijak zvlášť ho však neslavil

Václav Trávníček • 18.09.2008

B r n o - Přesně po roce se Roman Staša vrátil do Brna. Ne však do haly Rondo, kde poslední tři roky nastupoval za juniory Komety, ale na led rivalské Techniky. I tak měl pro dvacetiletého útočníka zápas Vsetína s brněnskými „vysokoškoláky“ specifickou příchuť – zapsal se v něm na listinu střelců a to ještě poprvé coby druholigista. „Ale s Brnem jsem se nerozešel ve zlém, takže jsem to nebral jako nějakou pomstu. I když mě branka samozřejmě potěšila,“ usmíval se po utkání Staša. Jeho Vsetín si z ledu odvěkého rivala Komety nakonec odvezl porážku 4:2, přestože pošilhával po remíze. „To bychom však museli proměnit naše šance a nechybovat v obraně,“ věděl Staša.

Valaši nezačali na ledě Techniky vůbec dobře. Stejně jako v utkání s Hodonínem, i tentokrát měl šestinásobný mistr vstup do utkání slabý. „Nechci se na to vymlouvat, ale tentokrát to bylo dáno ještě tím, že jsme dorazili strašně pozdě. Do Brna jsme přijeli v 16:50 a v 17:20 jsme už šli na led. Přitom potřebujeme alespoň tak tu třičtvrtěhodinku,“ namítal Staša. Vsetínské několikrát podržel gólman Plšek, ale ve 12. minutě už musel lovit puk ze své sítě. To jej mazáckou dorážkou překonal Jozef Liška, nová tvář v brněnském dresu. Nicméně - netrvalo to ani tři minuty, kdy se střelecky zapsal právě Staša.

Počkal si na modré čáře, kam mu skvěle přihrál Daniel Vaněk. „Dan má vynikající přehled. Poslal mi puk na modrou a přestože se mi trochu zamotal mezi nohama, podařilo se mi udržet pohyb. Kotouč se mi dokonce postavil na hranu, tak jsem prostě vypálil. Spadlo to tam,“ popisoval dvacetiletý křídelník svůj premiérový zásah ve druhé lize. Loni jich mimochodem v juniorské extralize zaznamenal 28, na dalších 19 přihrál.

Nadějný stav 1:1 udržel Vsetín proti Brnu až do druhé třetiny, která se ukázala jako klíčová. Technika Valachům dvěma góly v rychlém sledu odskočila na rozdíl dvou branek a nebýt skvělého Plška, mohla být propast ještě hlubší. Místo toho, aby ji zasypávali, však Vsetínští jakoby usnuli. Chyběla jim dynamika, pressing, chuť bojovat. Slabý den si navíc vybrali obránci. „Ti nasekali několik individuálních chyb. Prohrávali souboje jeden na jednoho, z čehož pramenily branky. Mezi obranou a útokem máme mezeru, kterou musíme do budoucna odstranit. Asi nám chybí větší komunikace,“ přemýšlel nahlas Staša.

Vrcholem mizérie byla právě branka Techniky na 3:1, kdy se před překvapeným Špokem vsetínská obrana rozestoupila jako Rudé moře před Mojžíšem. „V kabině pak bylo trochu dusno. Řekli jsme si, že takhle to dál nejde,“ popisoval mladý útočník situaci před třetím dějstvím. Do toho Vsetínští vstoupili jako uragán: Zlepšili pohyb, byli draví. I díky tomu kapitán Tesařík snížil na 3:2. „V tenhle okamžik jsme věřili, že můžeme zápas srovnat, Techniku jsme přehrávali. Jenomže pak jsem nedal samostatný nájezd a bylo po všem,“ sypal si popel na hlavu Staša. Nutno však říci, že jeho spálená brejková šance zdaleka nebyla jedinou, kterou vynikající brněnský gólman Nešťák zlikvidoval. Zuby si na něm vylámal třeba Klabačka nebo obránce Rajnoha.

Právě Pavel Rajnoha byl u rozhodujícího gólu Techniky, i když nepřímo. U mantinelu se pustil do šarvátky se soupeřem a vyfasoval 2+2 minuty za hrubost. Brňané dokázali přesilovku využít, čímž definitivně zlomili odpor Vsetína. „Po čtvrtém gólu Techniky bylo prakticky po zápase,“ uznal Staša. Nicméně – nebýt nepovedeného prostředního dějství, mohlo utkání vypadat úplně jinak. Vsetín dostane šanci na reparát už v neděli, kdy doma přivítá Uničov.