Štěpánská bitva v Havířově. Vykoleduje si Vsetín tři body?

Tomáš Kopecký • 24.12.2019

Už více než dva roky čekají Valaši na výhru z havířovského ledu. Bojovný houževnatý soupeř se třetí nejlepší obranou v lize umí potrápit i ty největší favority, o čemž už mnohokrát přesvědčil. Vsetín nečeká nic jednoduchého, ale jeho motivací je možnost návratu na druhé místo tabulky. Zelenožlutí by navíc rádi prodloužili sérii tří výher v řadě a navnadili fanoušky na sobotní Poctu Zbrojovákům. Podaří se Valachům prolomit slezské prokletí?

V první lize sehráli hokejisté z Lapače se svým soupeřem celkem 10 zápasů, a ačkoliv papírově do většiny z nich vstupovali z pozice papírových favoritů, celková bilance je pro Vsetín mírně nepříznivá (4 výhry, 6 porážek). V této sezoně se oba celky utkaly dvakrát a zatím drží domácí neporazitelnost. AZ na svém ledě zvítězil po dvou brankách Bednáře 2:0, svěřenci trenérů Jenáčka a Dopity si pak spravili chuť doma, když svého soupeře jasně přehrávali především v prvních dvou třetinách a nakonec zvítězili 3:1.

Havířovu může pozice outsidera sedět

Svěřenci trenéra Režnara v loňském ročníku postupem do čtvrtfinále vyvrátili všechny prognózy a v podobném duchu pokračují i letos. Předčili Jihavu, Prostějov či Frýdek-Místek a udělali důležitý krok – dostali se do klubu vyvolených, tedy první osmičky. V ní zapsali modrobílí šest bodů z devíti možných. Na ledě Českých Budějovic se rvali až do samotného konce, ale lídrovi soutěže podlehli 1:2. Poté však přišly výhry se Slavií (3:0) a překvapivě také v Přerově (3:1). Slezanům může pozice černých koňů v nabité nadstavbě sedět a jsme zvědavi, čeho se od nich ještě dočkáme. Staví především na kompaktnosti a pevné obraně, když po Českých Budějovicích a Přerovu inkasovali nejméně branek. Žádné gólové hody zřejmě nemůžeme čekat ani ve čtvrtek a každá branka proti nevyzpytatelnému soupeři může být velmi důležitá.

Havířov se do konce prosince bude muset vypořádat s absencí svého nejproduktivnějšího hráče. Radek Veselý (13+12) svými výkony tak nadchnul, až si ho vytáhly v krizi hrající extraligové Vítkovice. Na druhou stranu naopak putoval Nicolas Werbik, jenž si ve třech zápasech za AZ připsal gól a asistenci. Ještě jedna nová tvář však mezi modrobílé zavítala a Vsetínští ji jistě dobře znají. Jakub Doktor byl předsezonní posilou Valachů, avšak v nabitém kádru se neprosadil, a tak přes Chomutov zamířil do Havířova, kde se uvedl velmi dobře. Na kontě má dvě branky a ta proti Přerovu byla dokonce vítězná. Jinak bude bez Veselého útok stát hlavně na Jakubu Kotalovi (12+12) či Lukáši Bednářovi (12+10). Zkušenosti a patriotismus ztělesňují Filip Seman (6+13) a Jan Maruna (3+6).

V havířovské defenzivě vyčnívá jedno jméno – Alex Rašner (2+13). Držitel stříbrné medaile z MS do osmnácti let má spolu s Jaroslavem Mrowiecem (1+4) rovněž výborné hodnocení ve statistice +/- (+11 bodů). Po odchodu Ondřeje Bláhy do Vsetína zaujal pozici jedničky Aleš Stezka a zatím se zdá, že se toho zhostil více než dobře, o čemž svědčí 92,16 % úspěšných zákroků.

Vsetín chce prolomit havířovské prokletí

Vsetín zahájil nadstavbu excelentně a po třech vítězstvích je zpět v boji o druhé místo v tabulce. Aktuálně je sice čtvrtý, ale Litoměřice s Přerovem jsou v těsném kontaktu. Valaši konečně protrhli sérii nezdarů ve venkovních zápasech a z Čech dovezli slušnou várku bodů. V Kalich areně obrátili nepříznivý vývoj skóre a uspěli 4:3 v prodloužení, velmi přesvědčivý výkon pak podali před Vánoci na Slavii, kde se vítěznou brankou zaskvěl navrátivší David Březina a vedlo to k celkové výhře 5:3. Mezi tím byla ještě jedna domácí vsuvka, a to výhra v prodloužení nad Chomutovem 4:3.

Co je rovněž pozitivní, svěřencům Dopita a Jenáčka se konečně podařilo skórovat v přesilovkách, které byly doposud kamenem úrazu. Snad se statistika využití (v této chvíli 14,94 %) bude zvyšovat, protože horší čísla má jen Havířov a Chomutov. Slušnou střeleckou formou se může chlubit Vlastimil Dostálek (14+7), který v nadstavbě přidal na své konto 3 góly. Více prostoru na ledě, a to i v přesilovkách, dostává přihrávkový mág Antonín Pechanec (7+16). Nejproduktivnějším hráčem však i nadále zůstává ofenzivní obránce Ondřej Slováček (4+23), jenž rozhodl prodloužení v Litoměřicích.

Úvodní buly zápasu mezi Havířovem a Vsetínem bude vhozeno ve čtvrtek v 18:00. Zvítězí Valaši ve Slezsku poprvé od 22.12.2017, nebo se budou radovat domácí?

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Gába – Slováček, Teper, Hryciow, Hunkes, J. Drtina, Jeřábek, Holomek – Jonák, Kucharczyk, Dostálek – Březina, Pechanec, D. Tůma – Procházka, Rehuš, Gorčík – Hořanský, Šilhavý, L. Volf.

Havířov: Stezka – Matai, Mrowiec, Kachyňa, Chroboček, Malina, Nepokoj, L. Rutar – Kotala, F. Seman (A), Toman – L. Bednář (A), Werbik, Baláž – Fridrich, Maruna (C), Doktor – Dvořák, Starý, O. Procházka.