Sváteční termín, tradiční soupeř. Odnese formu Vsetínských i Poruba?

Tomáš Kopecký • 25.12.2018

Oslavy Vánoc Štěpánem zdaleka nekončí. Alespoň ne na Vsetíně. Ten totiž ve čtvrtek ožije třetím svátkem vánočním – tím hokejovým. Duel s ostravskou Porubou je zároveň posledním v rámci kalendářního roku 2018 a zelenožlutí budou chtít ukořistit všechny tři body. Statistiky vyznívají jednoznačně ve prospěch Valachů, kteří svého soupeře zdolali už devětkrát v řadě, aktuálně drží sérii pěti výher a navíc jsou letos na Lapači takřka neporazitelní. Svěřencům trenéra Flašara se naopak pomalu vzdaluje postupová osmička. Kvalitní hokej, punč za zvýhodněnou cenu i závěrečný ohňostroj před zimním stadionem. To nabídne čtvrteční utkání, které startuje v 17:30.

Jen těžko budeme hledat soupeře, se kterým by měl Vsetín v posledních letech lepší bilanci. Valaši zvítězili bez zaváhání ve finále druhé ligy, zvládli obě přípravná střetnutí před začátkem tohoto ročníku i poslední dva vzájemné ligové zápasy. Celkově to i s dalšími výhrami činí 9 zápasů bez prohry. Na Lapači červenobílí uspěli naposledy 23.9.2015. To už musí v hlavách čtvrtečního soupeře rezonovat, ačkoliv soupisky se za ta léta samozřejmě značně obměnily a zkvalitnily.

Obě utkání v této sezoně byla značně odlišná. Zatímco v tom prvním Valaši dominovali a do tabulky si připsali 3 body za výhru 6:2, o šest týdnů později spolu oba celky svedly mnohem vyrovnanější bitvu. A Poruba byla skutečně velmi blízko úspěchu. V 38. minutě vedli Ostravané po brance Káni už 4:2, jenže Vsetín zavelel k úchvatnému obratu a po brance Karafiáta z 60. minuty odjel z Ostravy bez ztráty kytičky (5:4). Na první body tak TORAX stále čeká.

Vzhledem k atraktivitě termínu se rozhodně dá očekávat jedna z nejvyšších návštěv právě probíhající sezony. Už v době tvorby tohoto článku jsou místa na sezení téměř vyprodaná. Na vánoční domácí zápasy si fanoušci už tak nějak zvykli a ve Vsetíně bychom se pro toto období nezdráhali použít označení 3. svátek vánoční. V loňské sezoně vidělo 4821 diváků nečekanou výhru nad Českými Budějovicemi, letos by se zelenožlutí k tomuto číslu rádi přiblížili. A stejně jako loni, i tentokrát by se slušelo získat ze střetnutí všechny tři body. Zvláště když je Vsetín z hlediska papírových předpokladů favoritem.

Poruba: Bravurní rozjezd vystřídalo vyklizení pozic

Poruba prošla před startem ročníku velkou změnou kádru, aby v rámci Chance ligy mohla bojovat o postup do play-off. A úvod sezony ukazoval, že v Ostravě dělají svou práci dobře. Nováček soutěže se držel na špici a proháněl největší favority, postupem času však jeho kouzlo začalo vyprchávat. Červenobílí klesali stále níže a níže, úspěšná období se střídala s delšími sériemi porážek. Momentálně je TORAX až na 12. místě, na osmé Litoměřice ztrácí 10 bodů. To ještě není propastný rozdíl, hosté však budou muset zabrat, aby jim rychle neujel vlak. Třikrát v řadě odešla Poruba poražena, postupně padla s Třebíčí (4:5), Litoměřicemi (4:6), a naposledy před Vánoci na ledě Frýdku-Místku (1:2).

Na poslední utkání ve Vsetíně nevzpomíná v dobrém brankář Daniel Dolejš, který má jinak v ostravské svatyni velmi dobrá čísla (92,04%). Kanadské bodování vede s velkým náskokem Jan Káňa (12+19), za nímž je s odstupem Jakub Illéš (13+14), jenž má rovněž zkušenosti s působením v zelenožlutém dresu. Novou posilou ze slovenské Žiliny je obránce Tomáš Pastor, který v šesti zápasech zaznamenal čtyři body. I on v minulosti působil ve Vsetíně, stejně jako Filip Dundáček nebo Tomáš Černý

Vsetín: Valaši jsou na Lapači takřka neporazitelní

Vsetín se momentálně nachází ve velmi dobrém rozpoložení. Na kontě má pět výher v řadě, umlčel většinu kritiků a pronikl do nejlepší trojky soutěže. Valaši si rozhodně nemohou na své umístění stěžovat, nacházejí se totiž ve vybrané společnosti klubů s bohatou historii, jejichž jméno v českém hokeji stále něco znamená. První Jihlava, druhé České Budějovice, čtvrté Kladno… Skoro jako bychom sledovali českou extraligu někdy na přelomu století.

Co za těmito úspěchy vězí? Především skvělá forma trojice Rob-Pechanec-Jonák. Jejich přivedení, to byl ze strany vedení klubu skutečně majstrštyk. Ale chytají se i jiní. Po vyřešení problémů s vízy se do sestavy vrátil Mitchell Theoret a hned se zaskvěl dvěma přesnými trefami do sítě Frýdku-Místku. Poslední měsíc přinesl také znovuzrození Ondřeje Kopty, který rozhodl duel s Havířovem a Litoměřicemi. Proti Třebíči zase řádil zkušený Radim Kucharczyk. V útoku to skvěle klape, o čemž svědčí i fakt, že zelenožlutí mají nejlepší přesilové hry v soutěži. Rezervy můžeme hledat spíše v obraně, a to zvláště při zranění trojice Teper, Holomek, Frolo. S touto absencí se však Valaši dokázali v posledním utkání s Frýdkem-Místkem poprat znamenitě. Věříme, že v nastoleném trendu budou pokračovat i proti dalšímu soupeři ze severu Moravy.

Poslední utkání roku startuje ve čtvrtek od 17:30. Prodlouží Vsetín vítěznou sérii, nebo se tentokrát budou radovat hosté z Ostravy?

Partnerem utkání je dlouholetý fanoušek a partner VHK ROBE Vsetín pan Ing. Radek Vraj. Na Vsetíně má vinotéku, kterou můžete znát pod názvem Vinotéka U Vrajů.

Opět nás čeká také přestávková soutěž s BR Servis ve střelbě na branku! Najděte v našem zpravodaji speciální nálepku, která vás pošle do hry. Opět hrajeme o vouchery do našeho fanshopu v hodnotě 500, 1000 a 2000 Kč. Soutěž se koná o první přestávce po úpravě ledu. Také bude ve hře znovu výhra v Hokejové tombole 50:50. Tikety do tomboly můžete zakoupit u kamelotů. Jeden tiket má cenu 50Kč. Tak držíme palce!

Sestavy z předchozího zápasu:

Vsetín: Gába – Mikuš, Ondračka, Slováček, Jenáček, Rudl, Hryciow – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Theoret – Hořanský, Šilhavý, Vítek.

Poruba: Kůdela (od 27. Dvořák) – Ovčačík, Padrnos, Matějíček, Urbanec, Šnajnar, Pastor – Guman, Kanko, Káňa J. – Dufek, Vymazal, Alexejev – Ollender, Illéš, Toman.