Trenér Jiří Weintritt o změnách v kádru, nejbližších zápasech i statistických (ne)výhodách

Redakce • 01.02.2023

Přestupní termín vypršel a Valaši se po finalizaci kádru mohou soustředit na vrchol sezony. Ten se kvapem blíží. Chance liga nabídne porci posledních devíti kol a pak už startuje play-off. Do reprezentační pauzy, která rozdělí zápasový program příští týden, vyzvou Valaši ještě Frýdek-Místek a Jihlavu. Cíl je zřejmý. „Chceme zvládnout oba zápasy a pokusit se vyhrát základní část,“ burcuje trenér Jiří Weintritt, jenž v rozhovoru komentuje události posledního období.

Přestupní termín je za námi, klub oznámil nové posily. S jakou strategií jste ke změnám v kádru přistupovali?
V první řadě je potřeba říci, že situace na hráčském trhu je kritická, a už vůbec to není tak, že bychom si my nebo kdokoliv jiný mohli vybírat. V návaznosti na počet podepsaných hráčů na začátku sezony jsme chtěli tým rozšířit o dva hráče, a to se nakonec povedlo. Přišel Radek Číp a Boris Česánek.

Z jaké situace vyplynul trejd Daniela Klímka za Miroslava Holce?
V případě Dana to nebylo lehké rozhodnutí. Sezonu u nás měl sotva průměrnou, mluvili jsme spolu a hledali cestu ke zlepšení projevu, ale ničeho výraznějšího jsme nedosáhli. Co se týká trejdu samotného, ten můžete hráči sdělit formou oznámení, nicméně tak jsme to nechtěli. Dan je domácí hráč a v minulosti i v mládežnických kategoriích pro klub něco udělal. Proto tato výměna proběhla po podrobné diskuzi se samotným hráčem i po rozhovoru Dana s trenérem Třebíče. Je to mladý kluk a potřebuje hrát, pevně věřím, že ze Vsetína mizí pouze na krátkou dobu a že mu tato zkušenost prospěje. Držím mu palce, ať se mu tato štace podaří.

Fanoušci spekulovali, zda klub více posílí v obranných řadách. Můžete se vyjádřit k situaci v obraně?
Co se týká obránců, máme jich osm podepsaných, teď přichází devátý (v podobě Borise Česánka – pozn.). Získat volnou kvalitu je téměř nemožné. Žádný trejd, který nám byl směrem k obráncům nabízen, pro nás nebyl výhodný.

V náročném programu vás do nejbližší reprezentační přestávky čekají utkání ve Frýdku- Místku a doma s Jihlavou. Nakolik důležité bude je zvládnout pro další fázi sezony?
Chceme zvládnout oba zápasy a pokusit se vyhrát základní část. Do sestavy se vrátil Vít Jonák, tým je doplněný. Doléčuje se Kajínek, Smetanu vyhlížím každým dnem.

Na co se zaměříte v průběhu únorové reprezentační přestávky? Zintenzivníte trénink, nebo naopak dostanou hráči nějaké dny volna?
Tréninkový blok je připravený. Hráči dostanou i volné dny, naopak v tréninkových dnech budeme na Lapači trávit více času.

Trocha čísel: Vsetín je druhý nejtrestanější tým v soutěži. Jak tuto nelichotivou statistiku zlepšit?
Prostě máme podepsané hodně agresívní hráče. Pokud mám odpovědět vážně, tak našim cílem je mít do čtyř vyloučených za zápas. Mluvíme o tom, proč se nám to nedaří a budeme se o tom bavit ještě více a podrobněji.

Tým naopak zdobí využívání vlastních přesilovek (20% využití, třetí nejlepší v celé soutěži). Zaměřujete se na tuto činnost na trénincích nějak speciálně?
S Kuchardou (Radim Kucharczyk – pozn.) konzultujeme personální obsazení. Důležité také je, že v týmu jsou obránci, kteří dostřelí do brány. Dvakrát až třikrát týdně se tato herní činnost objevuje v tréninku a na základě Radimových postřehů dochází k vyhodnocení.