Úvod zápasu nám utekl, ale rozhodl až třetí gól, říká Peter Mikuš

Tomáš Kopecký • 13.09.2018

Běží druhá minuta zápasu a kladenský rytíř Strnad se efektní kličkou zbavuje obránce, a pak pohodlně zavěšuje za bezmocného Šelepněva. Takový start si Valaši na horkém kladenském ledě určitě nepředstavovali… Co víc, tlak domácích stále sílil, přidali ještě jednu branku a jen díky skvělému Bělorusovi v barvách Vsetína na konci první třetiny svítil na kostce nad ledem stav 2:0. Jakoby se v tu chvíli ještě zelenožlutí vzpamatovávali z dlouhé cesty do Čech. „Sám nevím, čím to bylo, že jsme v úvodu nestíhali“, říká jeden z předpokládaných lídrů obrany Peter Mikuš, zároveň však dodává: „O přestávce jsme si promluvili do duše, zlepšili se a mohli jsme i vyrovnat, ale třetí gól nás vrátil zpátky na zem.“

Ve třetím kole narazili Valaši na prvního soupeře, který se netají postupovými ambicemi, a na ledě bylo hned znát, že to nebude nic jednoduchého. Ano, i Prostějov hrál velmi dobře, ale Kladno se může chlubit vyrovnaností všech čtyř formací a jistou obranou. „V Prostějově to byl první zápas ligy. Chvíli bude trvat, než si všechno sedne, teprve se sehráváme. Kladno hrálo dobře, ale je to jen o nás, jak se s tím popereme. Máme sílu na to je porážet,“ říká třiatřicetiletý bek, který odehrál 31 zápasů za slovenskou seniorskou reprezentaci a má za sebou účinkování v české nejvyšší soutěži.

Rytíři nastoupili na soupeře ve velkém stylu a brzy vstřelili úvodní dva góly, které výrazně ovlivnily průběh zápasu. „První třetinu jsme odehráli špatně. Začátky budeme muset zlepšit, protože nám zatím nevychází. S Prostějovem jsme sice nastoupili dobře, pak ale přišel výpadek a tři góly. S Kadaní byl ten úvod špatný a dneska taky. Na to se musíme zaměřit.“

Petere, v dnešním utkání jste narazili na jednoho z favoritů soutěže. Ukázalo vám Kladno, co je nutné zlepšit, abyste mohli bojovat o přední pozice v tabulce?
Myslím si, že už Prostějov hrál velmi dobře, podobně jako Kladno. Dnes to bylo o tom, že jsme první třetinu odehráli hrozně, postupně se to zlepšovalo, podařilo se nám snížit na 1:2 a měli jsme i nějaké šance, ale pak nás vrátil na zem třetí gól, který to tak nějak zlomil a rozhodl. Kdybychom dali na 2:2, tak to mohlo vypadat jinak, ale s tím teď nic neuděláme.

Co bylo hlavním kamenem úrazu v nepodařené první třetině? Chyběl větší důraz v obranném pásmu, pohyb?
Nevím… Chvíli jsme si zvykali na rozměry hřiště, ale sám nevím, čím to bylo, že jsme v úvodu nestíhali. Prostě nám to nešlo, brankář naštěstí zachytal a bylo to jenom 2:0, takže jsme stále měli šanci s tím něco udělat.

Kdyby to bylo po první třetině 4:0, tak by se asi nikdo nemohl divit…
Je to tak. Naštěstí Janko byl skvělý, díky němu jsme byli dále v zápase. Ve druhé třetině už jsme podali lepší výkon, hlavně po tom gólu na 1:2 jsme měli další šance a byli vyrovnaným soupeřem. Znova říkám, škoda toho třetího gólu, který všechno rozhodl.

I Prostějov má samozřejmě dobrý tým, přesto mi dnes přišlo, že Kladno má v porovnání s ním vyrovnanější čtyři útoky a propracovanější obranu. Souhlasíte?
V Prostějově to byl první zápas ligy. Chvíli bude trvat, než si to sedne, všichni zkouší možné varianty hry. My jako obránci se střídáme pravidelně a nesledujeme, kdo je zrovna proti nám na ledě, jestli první nebo čtvrtá lajna. Hráli dobře, ale myslím, že jsme měli na to, abychom ve druhé třetině minimálně vyrovnali.

Co jste si řekli v kabině po první přestávce, že se hra výrazně změnila a už jste střelecky neztráceli?
Trošku jsme si promluvili do duše. Řekli jsme si, že se musíme více hýbat, bruslit, napadat, nenechat je procházet jeden na jednoho.

Máte bohaté zkušenosti z české i slovenské extraligy, jak se vám zatím jeví druhá nejvyšší česká soutěž? Zápasy asi budou hodně vyrovnané, vyjma Kadaně…
No a i ta Kadaň nám v první třetině dala zabrat. Nerad porovnávám ligy, každá liga má svou kvalitu. Zápasy jsou vyrovnané, s Kadaní jsme sice vyhráli 11:0, ale to až díky třetí třetině, kde úplně odpadli. Je to jen o nás, jak se s tím popereme.

Třetí zápas v šesti dnech, v sobotu další zápas proti Havířovu. Je to náročný program?
Spíš naopak, já jsem rád, když se zápasy hrají pravidelně a nejsou mezi nimi velké přestávky. Jenom tak se můžeme dostat pořádně do tempa. Mně to vyhovuje.

Bavili jste se v kabině o variantě, že by proti vám nastoupil Jágr? Těšil byste se na takové střetnutí?
Nijak zvlášť jsme se o tom nebavili. Kdyby chtěl nastoupit, tak prostě nastoupí, museli bychom se s tím nějak poprat. Já už jsem proti němu měl možnost hrát, takže jsem to neřešil. Všichni víme, že to je to pan hráč a ikona českého hokeje, ale my máme jiné úkoly, než ho řešit.

V sobotu vás utkání s Havířovem. Co po zkušenosti z prvních třech zápasů zlepšit, aby to tentokrát bylo za plný počet bodů?
Tak to je jasné. Musíme zlepšit začátek, ten nám dnes úplně utekl a hrát aktivně už od první třetiny, protože to je zatím problém.