Valaši otevřou nový rok duelem proti Frýdku, hlídat musí především Marka Ivana

Václav Trávníček • 03.01.2014

Bude to těžké utkání. Valaši v sobotu otevřou hokejový rok 2014 duelem s Frýdkem-Místkem, tabulkovým sousedem a sokem, kterého v této sezoně ještě neporazili. Celek ze severní Moravy má navíc ve svých řadách útočníka Marka Ivana, rozdílového hráče, který dokáže udeřit v pravý moment. Vaněk a spol. se ovšem před Vánoci výrazně zvedli, z posledních čtyř utkání vyválčili devět bodů. Jak se popasují se sobotní výzvou?

Marek Ivan je pro frýdecký tým mimořádně důležitý. Po Ovšákovi a Mikšanovi platí za jeho nejzkušenějšího a toho času také nejproduktivnějšího hráče. Proti Vsetínu, jehož dres ostatně během extraligového období krátce oblékal, se mu navíc letos extrémně daří. V obou dosavadních vzájemných střetnutích se dokázal gólově prosadit a pokaždé se jednalo o vítěznou trefu.

Adekvátní protiváhou v šatně Vsetína je bezesporu Martin Ambruz, který se po zranění vrací do hry a absolvoval už poslední tréninky. Trenéři Hlobil s Weintrittem tak s klíčovým útočníkem Valachů zřejmě budou moci pro sobotní klání počítat. „Utkání s Frýdkem-Místkem bude velmi důležité,“ uvědomuje si Weintritt. „Jsme sousedi v tabulce a čeká nás zápas o šest bodů. Důležitost toho utkání bude veliká,“ tvrdí vsetínský kouč, který společně s kolegou Hlobilem naordinoval svěřencům přes vánoční svátky tréninky na posílení fyzické kondice. „Momentálně pracujeme na kondici, asi jako všechny týmy. Kdo o Vánocích nepracuje kondičně, odchodí leden a únor pěšky. To je nutnost,“ uvedl na přelomu roku.

Parta v zelenožlutých dresech se pod vedením nového trenérského tandemu výrazně zvedla. V posledních čtyřech utkáních byl na Vsetínských vidět značný posun vpřed. Úspěšná série začala pro Valachy duelem s Hodonínem 11. prosince, který Vaněk a spol. ovládli 4:2 a ukončili sedmizápasovou šňůru bez vítězství. Zatím naposledy se radovali těsně před Vánoci, když v derby skolili Valašské Meziříčí.

„Z dvanácti možných bodů jsme jich uhráli devět. Byť jsme doma s Novým Jičínem měli získat víc než jeden bod, je celkový počet uhraných bodů slušný,“ těší Jiřího Weintritta. „Za tyto čtyři zápasy jsme inkasovali sedm gólů, což není špatná vizitka. Zdá se, že mužstvo pochopilo, co po něm chceme.“

Síla Frýdku? Statistiky hovoří pro Vsetín

Sobotnímu soupeři Vsetína patří v tabulce sedmé místo. Frýdečtí mají na kontě čtyřicet bodů, o jeden víc než Valaši, a tak jejich vzájemný střet bude přímým soubojem o druhou postupovou pozici pro play-off nad čarou. Pokud Vsetínští uspějí, udrží zároveň kontakt s šestým místem, jež momentálně okupuje Přerov.

K tomu bude potřeba vyvarovat se individuálních chyb, které vsetínský tým sráží do kolen, a dát góly. Vždyť v posledním vzájemném utkání Valachům dokonale zvlhl střelecký prach, na branku jim nestačilo ani devětatřicet pokusů.

Jedničkou mezi třemi tyčemi frýdecké brány je Daniel Chvostek, jenž průměrně inkasuje 3,56 branky na zápas – o to více střelecká nemohoucnost Vsetína ve vzájemném střetnutí udivila. Produktivitu týmu táhne extraligou ošlehaný Ivan (15 + 10) a dále Slovák (12 + 9) či Stránský (6 + 12). Za zlého muže Frýdku-Místku platí Milan Ovšák s dvaapadesáti trestnými minutami.

Severomoravané na druhou stranu nemají ani jednoho hráče v první desítce kanadského bodování soutěže. Na rozdíl od Vsetína, jehož trikot k dnešnímu dni hájí pátý Daniel Vaněk a desátý René Kajaba, který je zároveň se sedmnácti zásahy nejlepším střelcem Valachů. Nebo - průměr vsetínské jedničky Petra Hromady je o 0,74 branky nižší než u Chvostka a o 0,98 než u jeho kolegy Kubáně.

Projeví se tyto skutečnosti v sobotním klání? Zápas startuje v tradičních 17:30.

Předchozí vzájemné zápasy ovládli Frýdečtí

8.kolo, 9.října 2013
Vsetín – Frýdek-Místek 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky: 13. Ambruz (Vaněk), 16. Tichý (Báchor, Vaněk) – 2. Stránský (Franek), 18. Gajda (Ivan), 27. Ivan (Prokop, Gajda), 60. Slovák (Sluštík).

Zaznělo po utkání: „Začátek se nám nepodařil, dostali jsme rychlý gól a mohlo být hůř, ale naštěstí Hromada další šance soupeře pochytal, jinak mohlo být po zápase hned ze začátku. Pak jsme se naštěstí zlepšili, podařilo se nám v přesilovkách dát branky a skóre otočit. Poté jsme zase inkasovali gól v oslabení, kdy jsme si nepohlídali situaci před brankou. Hosté ve druhé třetině využili další přesilovku a my už museli do konce zápasu jen dotahovat.“ Stanislav Báchor, obránce Vsetína

19.kolo, 16. listopadu 2013
Frýdek-Místek – Vsetín 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 4. Ivan (Stránský), 25. J. Sluštík (Ovšák, Ivan), 38. Samiec (O. Sluštík).

Zaznělo po utkání: „První třetinu jsme soupeře přestříleli, hráli jsme aktivně, byli jsme lepší, ale bohužel se nám nepodařilo vstřelit branku. Na druhé straně soupeř z hole Ivana skóroval při prvním doteku s pukem. Ve druhé části jsme se skrze vyloučení nedokázali dostat do hry. V zápase nás zastihla střelecká smůla. Na druhou stanu musím vyzdvihnout výkon domácího brankáře, jenž vychytal pět čistých branek.“ Juraj Jakubík, trenér Vsetína

Předpokládané sestavy: Nastoupí již Martin Ambruz?

Vsetín: Hromada (Plšek) – Hurtík, Vrba L., Vrba F., Tichý, Žák, Farda, Báchor - Kajaba, Vaněk, Ambruz, Mikšovský, Kubo, Ševčík, Vítek, Kývala, Podešva J., Hruška, Daněk, Janeba, Pokorný.

Frýdek-Místek: Chvostek (Kubáň) – Gajda, Měkýš, Podešva O., Ovšák, Čintala, Mach, Ivan, Mamula, Sluštík O., Sluštík J., Samiec, Stránský, Gogolka, Kopun, Richter.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov