Valaši se představí v Havířově. Naváží na dobré výkony z posledních zápasů?

Filip Bazala, Václav Trávníček • 14.12.2012

Sezóna utíká velmi rychle, už tady máme 25. kolo druhé ligy, skupiny Východ, ve kterém se představí Vsetín na ledě lídra z Havířova. První zápas na jejich hřišti pro Valachy nedopadl nejlépe. Po čas dvou třetin se hrál vyrovnaný hokej, ale svěřenci trenéra Hlobila nebyli schopni vstřelit branky, což naopak domácí zvládali velmi pohodlně. Půjde určitě o velmi kvalitní utkání, ve kterém jsou domácími favority, ale Vsetín podcenit nemohou. Jak zápas skončí tentokrát? Přijeďte se podívat nebo alespoň držte palce při sledování textového přenosu na serveru onlajny.cz.

Vsetín po sérii nezdarech nabírá druhý dech. Vše začalo vítězstvím na ledě Valašského Meziříčí, kde zelenožlutí zvítězili poměrně jasně 5:1. Svěřenci trenéra Hlobila mohli dát branek i více, ale v cestě stál opět výborný Slovák. Poctivé vítězství zvedlo sebevědomí týmu a do utkání s Baníkem Karviná Valaši vstoupili tak, jak zakončili derby. Bohužel bez zraněného Zúbka, který se snad brzy vrátí do sestavy. Trenér Hlobil vyzdvihl hlavně hru na čtyři formace, kterou Valaši aplikovali i v zápase s Karvinou. Do čtvrté formace se tak postavili junioři z první vsetínské formace: Štrbík – Daněk – Kývala.

Jestli se někdo bál, že tito „mlaďoši“ proti borcům jako Moravec, Ivan, Javín a další budou ztrácet, přišel brzy v omyl. Čtvrtá formace Vsetína si několikrát dokázala vytvořit tlak a navíc vstřelila důležitou branku na 4:1. Přesně se trefil Martin Kývala. Valaši Baníku nedali moc prostoru k tomu dostat se do zápasu a opět po pěti vstřelených brankách zvítězili 5:2. Hra na čtyři útočné formace Valachům prospívá a dá se čekat, že s ní vyrukují i na Havířov. Tentokrát by se měl mezi juniory představit opět Dominik Tobola a nově Rus Jaroslav Uchin, hrát by mohl i Jiří Farda, který prodělal chřipku. Vsetín nečeká nic lehkého, ale AZet určitě je týmem, který se dá porazit.

Havířov už třetím rokem vládne východní skupině

Klub z Havířova patří od svého znovuzrození v roce 2010 k nejlepším celkům celé východní skupiny. Hokejisté do říčky Lučiny se loni dokonce probojovali do baráže, kde sahali po postupu do 1.ligy. Podobnou jízdu by si svěřenci trenéra Tomáše Potěšila rádi zopakovali i letos. „Nebudeme skrývat ambice,“ říká na rovinu havířovský hrající manažer Martin Potočný. „Chceme opět vyhrát základní část a pak dojít co nejdál. Musíme k tomu ale přistupovat se sakra velkou pokorou, protože ani jeden mančaft se sám neporazí,“ konstatuje.

Havířovští mají za sebou zvláštní období. V polovině listopadu nastartovali šňůru osmi utkání bez ztráty bodu, ovšem situace v jejich kabině nebyla úplně jednoduchá. „V současné době máme na marodce osm hráčů a to včetně dvou gólmanů. Chytá nám osmnáctiletý junior,“ nechal se minulý týden slyšet Potočný. „Trénujeme ve čtrnácti lidech a zápasy hrajeme se sebezapřením. Na druhou stranu, možná je to dobře. Tým se stmelí a hraje jednodušeji.“

V současné době se havířovský lazaret začíná pomalu vyprazdňovat, uzdraven je už například brankář Petr Matoušek. A byť AZ minulý týden v sobotu podlehl přerovským Zubrům 0:3, ve středu si už opět připsal vítězství, když přetlačil 3:2 ostravskou Porubu. V následujícím kole by si Potěšilovi hoši triumf rádi zopakovali a nastartovali novou vítěznou sérii. Jenomže proti budou právě hokejisté VHK.

Obrovská devíza Havířova tkví ve vyrovnanosti jednotlivých pětek. Mnozí hráči mají navíc kvalitu odpovídající často až úrovni 1. ligy. „Mančaft každým dalším rokem zraje,“ uvědomuje si přednosti „svého“ výběru Martin Potočný. „Máme silnou střední generaci, která by to jednou měla táhnout, několik mladších a pár starších hráčů. Zatím to šlape, tak doufejme, že to tak půjde dál. Pořád je to ale sport a stát se může vždycky cokoliv,“ dodává realisticky.

Tahounem havířovské produktivity je tandem Kolařík, Pechanec. Oba hráči v dosavadním průběhu soutěže dobyli metu 30 kanadských bodů. Antonín Pechanec jich má na kontě rovných 30 (10 + 20), nejlepší střelec Jan Kolařík o jeden navíc (19 + 12). V obraně tvrdí muziku dvojice Petr Prokop, Patrik Rimmel. Oba hráče zdobí mezi beky výborné statistiky, jen Prokopovi je trochu kazí jeho 101 trestných minut, což je mezi hráči „Azetu“ suverénně nejvíc. V brance Havířova se v dosavadním průběhu 2. ligy střídali Lukáš Daneček (92,11) a Petr Matoušek (89,61). V době jejich nemoci respektive zranění zaskakoval Ondřej Tomšů (95,35).

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Hromada – Farda, Vrba, Vrána, Žák, Vodák, Tesařík, Mečiar – Mikšovský, Vaněk, Kajaba – Vítek, Hruška O, Hruška P. – Brezani, Kubo, Podešva, Tobola, Uchin.

Havířov: Matoušek – Prokop P., Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek M., Graca, Jonáš – Daneček J., Najdek, Sztefek – Kolařík, Pechanec, Kanko – Klimša, Potočný, Stránský – Pavlas.