Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 242 (22.6.)

Valaši vyrážejí na Hanou, o tři body se poperou v Prostějově

Jan Tajzler • 03.10.2017

Vsetínský tým se připravuje na utkání proti prostějovským Jestřábům, které na Hané vypukne ve středu od 18:00. Valaši budou chtít v Prostějově konečně bodovat naplno, tedy za tři body. Také Jestřábi potřebují nutně bodovat, v tabulce jsou pouze bod před Vsetínem a současné 11. místo určitě neodpovídá ambicím prostějovského týmu. Jak dopadne utkání starých známých, poprvé na půdě WSM Ligy? Přijeďte se do Prostějova přesvědčit na vlastní oči, nebo sledujte textový či živý přenos přímo z místa dění.

Prostějov rozhodně není pro vsetínského fanouška neznámou. Oba kluby se ještě nedávno pravidelně střetávaly v soubojích 2. ligy. Poslední významné bitvy Vsetína a Prostějova se datují do sezony 2013/2014. Valaši se s ambiciózními Jestřáby střetli v rámci semifinále play-off východní skupiny a favorizovaným Hanákům se tehdy série povedla poměrem 3:0 na zápasy, Prostějov následně postoupil až do WSM Ligy, ve které se nyní pustil do čtvrté sezony v řadě. Čerstvé vzpomínky mají na sebe oba soupeři také z letošní letní přípravy, v rámci generálky na ostrý start soutěže zavítali Jestřábi na Lapač, kde podlehli 2:6.

Prostějov: Domácí prostředí devízou Jestřábů 

Jak jsme již zmínili, pro Prostějov je to čtvrtá sezona ve druhé nejvyšší soutěži v řadě. Cílem prostějovského managementu je se každým rokem posunout zas o kousek dál. První sezona ve WSM Lize přinesla Prostějovu boj o záchranu až do samotného závěru soutěže, ve kterém nakonec Jestřábi udolali Havlíčkův Brod, čímž se vyhnuli rychlému pádu zpět do třetí nejvyšší soutěže. Loňská sezona už byla v podání Jestřábů o poznání lepší, Hanáci se vyhoupli až na 5. místo po základní části, ve čtvrtfinále však vystavila Prostějovu stopku pražská Slavia. Loňská sezona v Prostějově začala velmi slibně, tým Hanáků se dokonce v první polovině základní části vyhříval na čele tabulky, ale pak přišel výsledkový útlum, který vedl k propadu na 7. místo po základní části. V předkole se Jestřábi museli sklonit před rivalitním Přerovem a sezona pro něj skončila. Letos bude určitě minimálním cílem Jestřábů účast v play-off.

Letošní sezona pro Prostějov nezačala zrovna dobře, po porážce v Přerově nestačil tým trenéra Vykoukala ani na Litoměřice, které hostil na svém stadionu. Pak se ovšem dostavilo vítězství v pražském Edenu, kde Jestřábi zvítězili 3:0 a hned poté udělali radost i domácím příznivcům, když porazili Havířov 3:1. Od tohoto okamžiku platí pro Prostějov fakt, že doma boduje naplno, ale venku to nejde. České Budějovice, Benátky nad Jizerou a nakonec i Frýdek-Místek jsou všechno destinace, odkud Jestřábi nepřivezli jediný bod, naopak v domácím prostředí dokázali porazit Kadaň 5:1, nyní je čeká domácí bitva se Vsetínem.

Prostějovské určitě trápil odchod produktivního Lukáše Krejčíka, jenž zamířil do pražské Slavie. Vedení Jestřábů proto angažovalo hned dvě útočné esa, na Hanou si cestu našel velezkušený Tomáš Divíšek a také jeden z nejlepších střelců posledních ročníků WSM Ligy Tomáš Nouza. Produktivitu Jestřábů ovšem v dosavadním průběhu soutěže vede Jan Rudovský ( 4+3). Celkem pět kanadských bodů si připsal útočník David Dvořáček a obránce Marek Drtina. Mezi obránci vyčnívá také David Žovinec (3+1) . Brankoviště Prostějova střežil v šesti případech Jakub Neužil, jenž chytá momentálně s úspěšností zákroků nad 92 % s průměrem 2,18 branky na zápas. Jeho kolega Dominik Groh nastoupil do dvou utkání, průměrně inkasoval 3,59 branky na utkání a úspěšnost zákroků činí 88,52 %.

Co se týče týmových statistik, Prostějov je nejhůře střílejícím týmem v celé soutěži, do sítě soupeřů dopravil pouze 18 branek, naproti tomu inkasoval jich 21. Přesilovky patří mezi silnou stránku Jestřábů, v ohledu početních výhod jim patří 4. místo v soutěži, když dokázali využít deset přesilových her a jejich úspěšnost sahá k 21 %. V rámci oslabení patří Jestřábi k tomu lepšímu ve WSM Lize, tým trenéra Vykoukala ubránil 86,67 % početních nevýhod a s pouhými šesti obdrženými brankami zaujímá 6. místo v rámci celé soutěže.

Vsetín: Dočkají se Valaši konečně tříbodového vítězství?

Od prvního utkání sezony čekají vsetínští hokejisté na vítězství za plné tři body. Vsetínští v dosavadním průběhu soutěže nasbírali osm bodů, což je momentálně řadí na předposlední 13. příčku WSM Ligy. Zelenožluté sráží hlavně početní výhody, ve kterých stále nemohou najít potřebnou sílu, která by jim mohla dopomoci k dalším bodům. Vsetín naposledy vyzval v domácím utkání favorita z Českých Budějovic. Motoru byl Vsetín vyrovnaným soupeřem zhruba do poloviny základní hrací doby, kdy Jihočeši odskočili na čtyřbrankový náskok, který už byl pro vsetínské bodové naděje smrtící.

Vsetínská neefektivita v přesilových hrách je již od začátku sezony velkým tématem v kabině Valachů. Z dosavadních 34 početních výhod dokázali Dopitovi svěřenci vstřelit pouze 4 branky. Horší jsou v soutěži už pouze Litoměřice. Pokud chtějí Vsetínští pomýšlet na body z Prostějova, budou muset určitě vylepšit i efektivitu právě v přesilových hrách.

Mimo neefektivní přesilovky trápí trenéry Dopitu a Jenáčka také marodka. Po utkání v Havířově na marodku ulehl také Jakub Teper, jenž byl nejvíce protěžovaným obráncem vsetínského týmu, na marodce Teper doplnil také Martina Janáčka, dalšího obránce Ondřeje Holomka a také zkušeného útočníka Radima Kucharczyka. Vsetín tak musel zareagovat, od utkání s Havířovem obléká zelenožlutý dres Vít Jonák, proti Budějovicím se ve Vsetíně hlásili také dva noví obránci Daniel Krenželok a Petr Šenkeřík. „Můj první dojem je takový, že přesilovky nejsou úplně špatné. Musí se jen dobře sehrát, a proto si myslím, že když na tom budeme pracovat a spojíme to s takovým herním výkonem, jaký jsme předvedli proti Motoru, tak to tam určitě začne padat. Podle mě je to jen otázka času,“ podělil se o své dojmy při obnovené premiéře ve vsetínském dresu Šenkeřík.

Ve venkovních utkáních Vsetín trápila také častá vyloučení, která brzdila rodící se nápor Valachů jak na ledě v Litoměřicích, tak i v Havířově. Pokud připočteme úspěšnost prostějovských Jestřábů v početních výhodách, měl by být Vsetín v ohledu disciplíny nanejvýš opatrný.

Utkání Prostějova se Vsetínem startuje na Zimním stadionu v Prostějově ve středu v 18:00. Pokud se na Hanou nevydáte, můžete utkání sledovat prostřednictvím textového online přenosu, a nebo si zaplatit sledování živého přímého přenosu.

Předpokládané sestavy:

Prostějov: Neužil (Groh) – Mikliš, M. Drtina, A. Holík, Horyna, D. Kolář, Žovinec – Švec, Hozák, Fiala – Nouza (A), Venkrbec (C), L. Luňák – Rudovský, Divíšek (A), Starý – Švarc, Voženílek, Zabloudil.

Vsetín: Horčička (Šurý) – Frolo, Ostrčil, Dundáček, Žák, Krenželok, Šenkeřík – Markovič, Hruška, Březina – Slováček, Podešva, Vávra – Hořanský, Pokorný, Jonák – Kajaba, Šilhavý, Weintritt.