Vstupenky online
  80. narozeniny
(18.9.) 4.kolo CHL: Prostějov – Vsetín od 18:00 | INFORMACE K PRODEJI PERMANENTEK | Aktuální počet prodaných permanentek: 1538 (13.9.)

Vrchol mládežnické sezóny je tu! Startuje baráž juniorů

Radek Bařina • 14.03.2013

Zítřejším dnem odstartuje barážová bitva juniorů. V následujících třech týdnech se rozhodne o tom, který ze čtyř celků se bude moci v příští sezóně honosit titulem „extraligista“. Vítěze východní skupiny ligy juniorů Vsetín, čeká první barážové utkání v pátek, kdy se od 15:00 představí na ledě posledního celku extraligy Ústí nad Labem. Co Valachy na Severu Čech čeká? A jací jsou další rivalové v boji o extraligu? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Od pátku 15. března do neděle 31. března budou čtyř juniorské celky svádět urputné bitvy o účast v juniorské extralize pro sezónu 2013/14. Hrát se bude dvoukolově každý s každým, třikrát se tudíž týmy představí doma a třikrát venku. Do extraligy postoupí jen barážový vítěz, každý ze zápasů tudíž nabídne strhující podívanou. Baráž navíc nemá jednoznačného favorita. Uspět může jak poslední tým extraligy z Ústí, tak ambiciózní Hradec Králové, jakož i nenápadné Kladno a se svou troškou do mlýna budou chtít přijít i hokejisté VHK Vsetín. Těm se ligová sezóna povedla nad očekávání. Sice se předpokládalo, že Vsetín by se letos mohl poprat o účast v baráži, to, že nakonec ovládne soutěž s náskokem 30 bodů, ale nejspíš neočekával ani největší optimista. Konkrétně získali zelenožlutí ve 36 zápasech 95 bodů, to vše při skóre 180:88.

Trenéru Jenáčkovi se podařilo vybudovat velmi kvalitní tým. Jeho základ vytvořili úspěšní dorostenci zpřed dvou let, které se povedlo vhodně doplnit dalšími hráči. Valaši vynikali týmovým pojetím a zvlášť poté, co se z Třince vrátil rus Šiafutdinov, se mohli spolehnout na vyrovnanost všech formací. Každá byla schopná rozhodovat zápasy.

I v obraně se podařilo vhodně zkombinovat beky útočné s pracovitými defenzivními obránci. V bráně navíc vše jistil spolehlivý Tomáš Kohn. Celek si zkrátka od začátku sednul a ligu absolvoval s nečekanou suverenitou. Spokojenost s účinkováním dal najevo samozřejmě i trenér Jenáček: „Měli jsme tradiční soustředění v Horní Lidči, kde se vytvořilo zdravé jádro týmu. Spousta soupeřů měla srovnatelné mužstvo s námi. Výborná byla třeba Poruba. Když jsme s ní hráli týden před startem soutěže přípravu a po dvou třetinách prohrávali 0:3, říkal jsem si, že to bude těžké. Považoval jsem je za favorita. Ale po pěti kolech, kdy Ostravané třikrát prohráli, bylo všechno jinak. Už do toho zpátky nenaskočili. Body pak začal ztrácet i Havířov. Velmi dobrých mužstev bylo v soutěži víc a i proto si našeho úspěchu cením.“

To je však nyní zapomenuto. Body se mažou a Valaši mají před sebou šest utkání, která rozhodnou o tom, zda se bude moci Vsetín, znovu po čtyřech letech, pyšnit juniorskou extraligou. „Dost práce jsme udělali závěrem základní části. Projeli jsme si věci, které podle mne budou v bojích o postup rozhodovat. Týká se to obranné hry, zakládání útoků i přesilovek a oslabení. V tenhle moment už toho moc nenatrénujete. Jde o to vyladit formu, dát se dohromady a připravit organismus na to, aby měl energii do zápasů,“ shrnul závěrečnou přípravu na baráž trenér Luboš Jenáček. Lodivod Vsetína předpokládá, že prolínací soutěž bude hodně dramatická: „Nemyslím si, že by baráž měla nějakého jasného favorita, který by jasně vyhrál všech šest zápasů. Každý bude určitě silný doma a rozhodovat bude asi to, kolik bodů který tým doveze zvenku.“

Barážové boje začínají pro Valachy v ústí nad Labem. Na ledě týmu, který sami vsetínští mladíci považují za nejtěžšího protivníka v baráži, nastoupí Valaši v pátek od 15:00. Na důležitý vstupní zápas odjeli zelenožlutí s jednodenním předstihem, v pátek ráno je bude následovat i fanouškovský autobus, jehož členové by rádi vytvořili Valachům domácí prostředí. Pokud se na Ústí nad Labem nedostanete, budete moci utkání sledovat v rámci tradičního onlajn přenosu.

Představení barážových soupeřů

Jací tedy budou soupeři, kteří s Valachy zkříží hole v boji o extraligu. Kdo jsou opory týmů, jaké jsou jejich silné a slabé stránky, jakým stylem hrají? S čím budou do baráže vstupovat a co se od nich očekává?

HC Slovan Ústečtí Lvi: ELJ – 17 místo, 40z, 21b, 103:191

Letošní nováček v juniorské soutěži neměl během sezóny na růžích ustláno. Zatímco baráž zvládli Severočeši suverénně, následné působení v extraligové soutěži skončilo fiaskem. Ze čtyřiceti zápasů skončilo jen sedm duelů ústeckým vítězstvím, pouze čtyři zápasy pak Lvi vyhráli v šedesáti minutách. Poměrně záhy tudíž začalo být jisté, že ústecké hokejisty čeká baráž i letos – tentokrát ovšem z opačné strany. Výsledky v sezóně ovšem ukazují, že zdaleka ne vždy byli Severočeši lehkým soustem pro své soupeře. Ve dvou zápasech (s Pardubicemi a Chomutovem) si sice připsali na konto obdržených gólů nelichotivou desítku, spousta utkání ale končila těsnou ústeckou prohrou. Kupříkladu s Třincem Lvi oba zápasy prohráli jen o branku. Zajímavostí je, že utkání, které Třinec vyhrál 1:0, rozhodla trefa Filipa Bajtka.

Branku Ústí nad Labem by měl jako jednička hájit David Novák. Ten odchytal v extraligové sezóně 24 zápasů s úspěšností zákroků 86,2% a průměrem 5,28 obdržených branek na zápas.

Hvězdou mezi obrannými hráči týmu bude nejspíš hráč, který letos pravidelně nastupoval v mužském týmu Ústí. Je jím talentovaný bek Filip Pavlík. Ve 46 utkáních si připsal 14 bodů (3+11), gólem a třemi asistencemi se prosadil i v letošním play-off. Poté, co ústecké hokejisty vypoklonkovala v semifinále Olomouc 4:0 na zápasy, není zřejmě nic, co by Pavlíkovi zabránilo ve startu v dresu juniorky. Reprezentační obránce bude pro extraligistu velkou posilou. Zkušenost s první ligou má i další bek Ondřej Smetana, který v minulém ročníku nastupoval za Litoměřice a letos odehrál slušnou porci zápasů za „své“ Lvy. V dresu juniorky nicméně, s devíti kanadskými body nikterak neexceloval. Na druhou stranu, s hodnocením -6 bodů v tabulce +/- patří k nejlepším hráčům svého týmu.

Ofenzívu Ústí potáhne v baráži Martin Hanzl. Ten byl suverénně nejproduktivnějším hráčem celku v sezóně, ve 39 zápasech totiž nastřádal pěkných 35 bodů (13+22). Na druhou stranu, číslo -25 v hodnocení +/- naznačuje, že defenzivní práce rozhodně není Hanzlovou předností. Lépe, aspoň co se obranné hry týče, je na tom bezesporu druhý nejproduktivnější „Ústečák“ Tomáš Faigl – 25 bodů (7+18) a -10 v hodnocení +/-. Na dvacetibodovou hranici dosáhli ještě Štěpán Kuchynka, Vlastimil Dostálek, Ondřej Kubáč. I v útoku mají Ústečtí v záloze hráče, který za juniory příliš nenastupoval, v baráži jim ale může významně pomoci. Jde o Jakuba Mataje. Ten si vloni v dresu Lva Poprad vyzkoušel v 18 zápasech KHL, letos pak pravidelně nastupoval za dospělý tým Ústí nad Labem. Zde si v 38 zápasech základní části připsal 15 bodů (3+12). Za juniory nastoupil jen devětkrát s bilancí 5+4. Celkově je tedy patrné, že v Ústí budou sázet především na několik individualit. Pokud se je podaří zneutralizovat, budou Severočeši zranitelní.

Ústí nad Labem tedy vstupuje do baráže coby nehorší tým extraligy, přesto je mu všeobecně přisuzována role papírového favorita. Stejně to vidí i na Valašsku, na čemž se shodují hráči i trenér Jenáček: „Ústí jde z nejvyšší soutěže, bude obhajovat svou pozici a mělo by být favoritem.“ Největší výhoda ústeckých je zřejmá. Celou sezónu se potkávalo s nejlepšími juniorskými celky, a i když většinou prohrávalo, získalo v těchto zápasech mnoho cenných zkušeností. Výhodou pro Severočechy může být též fakt, že většina hráčů si pamatuje úspěšnou baráž z minulé sezóny. Proti Ústí naopak hovoří série letošních neúspěchů. Ta samozřejmě nepříjemně ovlivňuje psychiku hráčů a i když je baráž jiná soutěž, v hlavách mnohých neúspěšná sezóna jistě zůstane. Ostatně, své o tom vědí třeba ti, kteří pamatují vsetínský sestup zpřed čtyř let. Připomeňme ještě to, co již všichni víte, totiž, že právě Ústí je prvním vsetínským soupeřem. Utkání na jeho ledě se odehraje v pátek od 15:00.

Termíny barážových zápasů:

pátek 15.3. Ústí nad Labem - Vsetín
neděle 24.3. Vsetín - Ústí nad Labem

Královští lvi Hradec Králové: LJ-S – 1. místo, 36z, 97b, 226:68

Jestli z nějakého týmu vyloženě kypí motivace probít se do extraligy, je to Hradec Králové. Ambiciózní trenér Miloš Říha mladší by se svými svěřenci moc rád prolomil hradecké barážové prokletí. Od sezóny 2007/08, kdy Královští lvi sestoupili z extraligy, čeká Východočechy už čtvrtá barážová snaha o návrat. Třikrát byl Hradec neúspěšný, vloni se do baráže vůbec nedostal. Do letošního pokusu číslo čtyři chtějí dát Hradečtí úplně vše. Ambice mají vysoké, kádr je rovněž nabitý.

V sezóně prohrál Hradec Králové pouhé dva zápasy, navíc pokaždé o jedinou branku (6:7 v Kolíně a 3:4 doma s Havlíčkovým Brodem). Jinak byl Říhův tým suverénní. Hned v sedmi případech nasázel soupeři deset a více gólů, Strakonice deklasoval dokonce 18:0. Královští lvi přitom sázejí především na týmové pojetí, bojovnost. „Hradečtí hrají, jako je u týmů z Čech obvyklé, silový hokej. Jsou pohybliví, mají velice kompaktní tým,“ říká o soupeři vsetínský střelec Dominik Tobola.

Hradec Králové bude konkurentem nejen pro hráče, ale i pro fanoušky. Na východě Čech totiž baráží opravdu žijí a na zápasy juniorky pravděpodobně dorazí i množství fanoušků. To neplatí jen o zápasech v Hradci Králové, nýbrž i venku. V neděli na Lapač by údajně měly dorazit až dva autobusy fanouškovské podpory, což by mělo být velkou výzvou i pro vsetínské fans. Pokud ti nezklamou, dá se v neděli na Lapači očekávat vskutku bouřlivá kulisa. Zápas s Hradcem bude navíc velice vyhecovaný, mimo jiné i proto, že v dresu Východočechů působí hned dva hráči, kteří ještě předloni působili v dresu VHK. Jedná se o Michala Štědrého a Michala Bridu. Oba přitom patří mezi opory hradecké juniorky. I v dresu Vsetína ovšem působí hráč, který má čerstvou zkušenost s hradeckým hokejem. Je jím Michal Ondra, který loňskou sezónu odehrál právě na východě Čech.

Vraťme se ale zpět k osobnostem Královských lvů. Jedničkou v brance je Michal Mahdal. Ten v sezóně odchytal 34 zápasů s průměrem 1,96 inkasované branky na zápas a s vynikající úspěšností zákroků 93,1%. Nejnebezpečnějším obráncem, co se ofenzívy týče je, již zmíněný, Michal Štědrý. Ten nasbíral 31 bodů za 6 branek a 25 asistencí. Hodně produktivní je i Marek Červený (2+21). Celkově ale obránci vynikají především svou spolehlivostí. Vždyť v hodnocení +/- se hned čtyři z nich pohybují nad 30 kladnými body (Štědrý +41, Červený +33, Kováč +38, Rejl +40).

V útoku pak má Hradec Králové dva hráče, kteří získali více než 50 kanadských bodů (VHK má jen jednoho – Daňka). Jsou to Tomáš Šťastný (27+26) a Lukáš Nedvídek (23+29). Další tři hráči (Pravda, Brida, Pulpán) získali přes 40 bodů. Všichni zmínění útočníci, vyjma Pulpána také získali více než +30 bodů v +/- hodnocení.

Juniorka Hradce má tu výhodu, že jejich mužský tým byl, stejně jako Ústí, vyřazen Olomoucí a tudíž může použít i hráče, nastupující pravidelně za muže. Ne všechny ale mohou Hradečtí požít současně, pravidla totiž přikazují, že do utkání mohou nastoupit maximálně čtyři hráči ročníku 1992. Největší hvězda s letopočtem narození 1992 ale za Hradec zřejmě nenastoupí. David Roupec se zranil v prvoligovém play-off po srážce se „vsetíňákem“ Radimem Kucharczykem a byť se jeho stav lepší, není příliš pravděpodobné, že by stihl do baráže zasáhnout.

Stejně jako na Valašsku ani na východě Čech se neodvažují tipovat jednoznačného favorita baráže: „Týmy jsou hodně vyrovnané. Každý zápas, každá třetina i každý gól budou baráží hýbat,“ prohlásil pro klubový web trenér Říha. Připojil také hodně zajímavou analýzu hokeje hraného na východě republiky: „Týmy na východě jsou jiné. Jsou živelnější, nehrají takticky tak dobře, ale jsou důrazné, sprosté, víc faulují. To se může stát jejich nevýhodou, ale spíš je to výhodou, protože spousta faulů se nepíská.“ O barážovém soupeři z Valašska pak soudí: „Vsetín je velmi nepříjemný, vždycky byl, a to v kterékoli kategorii. Hlavně na domácím stadionu, to prostředí je tam velmi nepříjemné. Co já vím, velmi intenzivně se připravuje. Houževnatost moravských týmů je jednoznačná, můžeme očekávat důrazný hokej na hranici pravidel.“

Devízou Hradce Králové v baráži bude jednoznačně odhodlání. Stejně tak dobrá forma, množství hráčů, kteří si vyzkoušeli hokej v mužské první lize, kompaktnost kádru, fanouškovská podpora a pokračovatel slavného trenérského rodu na střídačce. To vše jsou skutečnosti hrající ve prospěch tohoto týmu. Jenže právě velký tlak, který je na hráče činěn, se může přeměnit v nevýhodu. Postup je pro juniory jednoznačným úkolem, jakýkoliv jiný výsledek bude brán jako neúspěch. Také stigma tří nezvládnutých baráží může nahlodávat jistotu týmu. A konečně, pro Východočechy může být drobnou nevýhodou, že ve skupině střed přeci jen nebylo tolik kvalitních celků, jako ve východní skupině ligy, o extralize samozřejmě nemluvě. I to se může přeměnit v Hradecký mínus. Též los, díky němuž začínají Královští lvi dvakrát venku, není úplně tím, co by Východočechy naplňovalo blahem. Na Lapači se Hradec Králové představí již tuto neděli od 17:00 a mělo by jít o jeden z vrcholů celé baráže – na hřišti i v hledišti.

Termíny barážových zápasů:

neděle 17.3. Vsetín - Hradec Králové
pátek 29.3. Hradec Králové - Vsetín

HC PZ Kladno: LJ-Z - 1. místo, 36z, 93b, 265:116

Velkou neznámou bude v baráži PZ Kladno. Druhý tým Kladna letos suverénně ovládl západní skupinu ligy juniorů a v baráži bude usilovat o postup do extraligy. Co na výsledcích tohoto týmu zaujme okamžitě, je množství nastřílených branek. PZ dalo v 36 zápasech neuvěřitelných 265 gólů. Znamená to, že průměr nastřílených branek na jeden duel je 7,4. V jedenácti zápasech dosáhli svěřenci trenéra Vladimíra Kameše na dvouciferný výsledek. Samozřejmě to ukazuje na hodně nízkou úroveň zápasní skupiny ligy juniorů, nikterak to ale nesnižuje ofenzivní sílu Kladna. Třicet zápasů Kladno vyhrálo, pět prohrálo, vychází z toho tedy zisk 90 bodů. Tým se v sezóně prezentoval, jak už čísla napovídají, útočným hokejem, kvalitní kombinací a technikou.

Dostat se k individuálním statistikám hráčů PZ je obtížnější, než proniknout prezidentskou ochrankou, přesto je zřejmé, že tým táhne několik individualit. Tou největší je bezesporu Vojtěch Butor. Hráč, který se před několika roky stal se 72 body jedním z nejproduktivnějších hráčů dorostenecké extraligy a který v sezóně 2010/11 vyzkoušel kanadskou OHL, je největší hvězdou kladenského týmu. Velký talent měl údajně problémy se životosprávou a právě proto letos hraje „jen“ ligu juniorů. Schopnosti má ale rozhodně mnohem vyšší a v dresu PZ bude soupeřům obrovskou hrozbou.

Podstatnou výhodou kladenského mančaftu bude nulový tlak. Kladno jeden celek v extralize má, postup druhého tudíž nikdo významněji nepožaduje ani neočekává. Také role papírového outsidera, do níž je Kladno, dost možná neprávem, pasováno, by týmu mohla svědčit. A konečně, tato generace hráčů už jednou PZ Kladno do extraligy dostala. Před dvěma lety to byli právě tito borci, kteří PZ dotlačili do extraligy staršího dorostu, čímž prokázali, že kvalitu rozhodně mají. Nejzřetelnější nevýhoda je v kvalitě soupeřů, s nimiž se Kladno v sezóně potkávalo. Západní skupina juniorské ligy je papírově nejslabší a PZ většinu utkání vyhrávalo rozdílem třídy. V dramatických a vyrovnaných bitvách baráže na to může doplatit.

Termíny barážových zápasů:

pátek 22.3. PZ Kladno - Vsetín
neděle 31.3.. Vsetín - PZ Kladno