Vsetín uhradil dluhy a získal silného marketingového partnera

Eva Stejskalová, Aleš Koňařík • 20.06.2006

V s e t í n – Vsetínský hokejový klub odvrátil hrozbu konce nejvyšší hokejové soutěže a v termínu daném Asociací profesionálních klubů uhradil své závazky vůči hokejovým subjektům. O osudu extraligového hokeje rozhodli v úterý vsetínští zastupitelé, kteří klubu odsouhlasili půjčku ve výši 24,5 milionu korun. Tato částka zahrnuje i sedmimilionovou garanci povinnou od nastávající sezóny pro všechny extraligové týmy. Vsetín kromě toho podepsal spolupráci s významným marketingovým partnerem, společností Česká sportovní, jejíž portfolio obsahuje elitní akce typu Davis Cupu či prestižního basketbalového turnaje Final Four.

Záchrana v poslední vteřině a zároveň důležitý krok pro pokračování historie extraligového hokeje ve Vsetíně. Tak by se dalo nazvat dnešní rozhodnutí vsetínských zastupitelů, kteří schválili Vsetínské hokejové a.s. půjčku ve výši 24,5 milionů korun. Tyto peníze byly ještě v úterý vinkulovány ve prospěch Asociace profesionálních klubů. Pro půjčku zvedlo ruku celkem šestnáct ze šestnácti přítomných zastupitelů.

„Ačkoliv intenzivně jednáme s potenciálními zájemci o hokejový klub, do dnešního dne se nám s nimi nepodařilo podepsat smlouvu. A kdybychom tyto prostředky ještě dnes nesložili, vsetínský hokejový klub by přišel o licenci a pro Vsetín by to znamenal definitivní konec extraligy ve městě,“ vysvětlil zástupce majoritního vlastníka Vsetínské hokejové a.s. a vsetínský starosta Jiří Čunek

Čunek/
Ukázalo se, že se na ruskou společnost Atlantik nemůžeme spolehnout. -Jiří Čunek-
V úterý byl totiž poslední termín, kdy Vsetín mohl splnit podmínky stanovené APK a složit bankovní garanci ve výši 7 milionů korun, což je podmínka stejná pro všechny extraligové kluby a navíc složit vinkulaci neboli záruku v hodnotě dluhů vůči hráčům, trenérům a dalším subjektům v ČSLH. Ty v případě Vsetínské hokejové dosáhly 17,5 milionů korun, ačkoliv jsou to v převážné většině závazky, které zůstaly po bývalém majiteli vsetínského hokeje Romanu Zubíkovi.

„Půjčka, jejíž splatnost je 30.6. 2013, je jištěná aktivy Vsetínské hokejové ve výši zhruba 40 milionů korun. Jen licence má v tuto chvíli hodnotu 25 milionů, hráči přibližně 10 milionů,“ pokračuje starosta.

K rozhodnutí zastupitelů přispěla velmi důležitá skutečnost. Vsetín se totiž spojil s významným marketingovým partnerem. „V podnělí jsme v Praze učinili dohodu se zástupcem České sportovní a.s. Tomášem Peterou, na jejímž základě budeme společně postupovat v zajišťování finančních prostředků pro vsetínský hokejový klub,“ sdělil Čunek.

Podle něj skýtá toto spojení hokejového Vsetína s tak významnou společností ve sportovním světě velikou šanci pro stabilizaci vsetínského hokeje. Česká sportovní a.s. totiž zabezpečuje kromě jiného významné sportovní akce typu Davis Cup, Fed Cup, Zlatá Tretra nebo Final Four. Také připravuje a realizuje smluvní vztahy vůči partnerům Českého olympijského týmu.

Vsetínští zastupitelé následně odhlasovali odstoupení města od smlouvy o prodeji 70% podílu Vsetínské hokejové ruské společnosti Atlantik, která byla podepsána vloni v říjnu. Podle ní měli Rusové za majoritní podíl uhradit 900 tisíc dolarů, zaplatili však pouze třetinu. Akcie jim tak nebyly nikdy převedeny. „Ukázalo se, že se na ruskou společnost Atlantik nemůžeme spolehnout,“ komentoval toto rozhodnutí starosta Čunek.

Vsetín už den před rozhodnutím zastupitelů začal pracovat na nových hráčích, prvním příchozím se stal devatenáctiletý útočník Petr Freiberg.