Vsetín ve finále padl, titul obhájila Kometa!

Petr Vychopeň, Václav Trávníček • 30.03.2008

V s e t í n – Pohár za druhé místo dnes převzali vsetínští šesťáci poté, co ve finále nestačili na brněnskou Kometu. Hosté z jižní Moravy zápas o zlato naprosto ovládli a po vítězství 7:0 se mohli radovat z obhajoby titulu. Zároveň tak i Vsetínským oplatili porážku z finále zimního turnaje v Ostravě. „Proti Kometě jsme hráli už dvakrát. Pokaždé jsme je porazili, dnes už to nevyšlo. Soupeř byl fyzicky zdatnější, lepší na puku, dnes jsme na něj neměli,“ řekl po utkání trenér poražených finalistů Miroslav Kubo. „Pro nás je druhé místo úspěch,“ dodal. Bronzové medaile vybojovali v dopoledním utkání hráči Sparty Praha, na českobudějovický Mountfield zbylo čtvrté místo.

Bronz urvala Sparta, na Jihočechy zbylo čtvrté místo

Ač hodiny odbily teprve desátou dopolední, vsetínský Lapač se s trochou nadsázky otřásal v základech. Na modré čáře totiž měřili pohledy Sparťané a jejich protivníci z jihočeského Mountfieldu. A především rodiče pražských mladíků se svými bojovnými chorály staraly o parádní kulisu. Dění na ledě však připomínalo spíše opatrnou hru a když už si některý z hráčů vypracoval gólovou příležitost, zatáhlo se za ruční brzdu v podobě faulu, případně se zaskvěli brankáři. Šlo vidět, že bronzová medaile je velkým lákadlem a jeho ztrátu tak nechtěl nikdo riskovat. „Naštěstí jsme se dokázali otřepat z debaklu s Brnem,“ hodnotil bezbrankovou dvacetiminutovku budějovický kouč Václav Vacek.

Přes přestávku se jeho tým dokázal zvednout ještě víc a do druhé části naskočil jako jeden muž. To se ve 22. minutě prokázalo i na skóre. Prvním hráčem v listině střelců se stal Jiří Smejkal, který využil přesnou nahrávku Macháčka. „Bohužel jsme nehráli zrovna podle svých představ a nepředváděli jsme to, co jsme chtěli,“ komentoval situaci lodivod sparťanské střídačky Jiří Kročák. Jenže potom jeho tým chytl druhý dech. V 27. minutě vyrovnal v oslabení Roman Brabec a na jeho snažení navázali hosté z hlavního města ještě jednou, a to prostřednictvím Lukáše Sladkovského opět v početní nevýhodě. „Byla to škoda. První dvě třetiny jsme hráli zodpovědně, ale přesto jsme po nich prohrávali o jednu branku,“ tvrdí budějovický Vacek.

Třetí část se stala co se gólové smršti týče tou nejatraktivnější. Sparta do něj naskočila se dvěma pětkami a to nakonec přineslo ovoce. Zprva však úřadovali Jihočeši. Jmenovitě Pavlu Pýchovi se podařilo překonat sparťanské obranné valy i s gólmanem a budějovická střídačka tak mohla jásat. Usměv jim však ztuhnul už o devět sekund později, když Spartu poslal znovu do vedení Luboš Vacek. A to nebylo všechno. Zřejmě zlomový okamžik nastal hned jedenáct sekund nato. Na 4:2 totiž zvýšil Jakub Duchoslav a v rozmezí dvaceti vteřin se tak publikum dočkalo třetí branky. „Byl to vyrovnaný zápas, ale bohužel jsme udělali pár individuálních chyb a to rozhodlo,“ smutní kouč Mountfieldu. Jeho tým pak kapituloval ještě jednou a o bronzovém týmu tak bylo rozhodnuto.

„Zaplať pánbů, že jsme to zvládli. V třetí části se to zlomilo, protože jsme dokázali vstřelit důležité branky. Naštěstí jsme ty bronzové medaile vybojovali,“ liboval si sparťanský trenér. A co hodnocení celého turnaje? „Turnaj to byl velmi dobře obsazený. My jsme trochu zklamaní z toho, že nás nezastihl v naší optimální formě. Nehráli jsme takovou hru, kterou jsme předváděli po celou sezónu. Zkrátka to nebyl hokej, který se nějakým způsobem chceme prezentovat. Nicméně tady ti soupeři byli těžcí, jak domácí Vsetín, tak Brno, to jsou parádní kluby. Byly to taky výborné zápasy,“ poznamenal Kročák.

„Zaprvé bych chtěl pogratulovat Spartě k bronzu. Bohužel jsme na ně nestačili a skončili na čtvrtém místě. Myslím si, že turnaj byl kvalitní, setkali se tady výborní soupeři a přál bych si, aby takovýchhle turnajů bylo víc. Nejenom na konci sezóny,“ zakončil Vacek.

České Budějovice: Kadlec - Holub, Hovorka, Jáchym, Malovec, Křivaka, Kubeš, Macháček, Matoušek, Smejkal, Šafář, Šesták, Švamberk, Pýcha, Vopelka, Suchánek, Carva, Novotný, Werner

Sparta: Pircchalaišvili - Alferi, Brejcha, Černoch, Duchoslav, Durdil, Hozák, Hrabec, Hrdlička, Išchoev, Keller, Kolář, Koževnikov, Lojka, Major, Polesný, Sladkovský, Tomášek, Vacek

Kometa s přehledem obhájila loňské prvenství

Vrchol celého Mistrovství nastal odpoledne. Na Lapač si našlo cestu celkem 950 diváků, kteří přihlíželi tomu, jak Kometa na ledě kraluje od prvních minut. Svou převahu hosté pod vedením Miloše Náprstka přetavili v gól už v 6. minutě. Tehdy se za asistence Boltvana trefil do černého Martin Svoboda. Další korálek na šňůru branek nasadil v 10. minutě Adam Zbořil a nad Lapačem se zatahovala černá mračna. Jenže Brno působilo nenasytně a v 12. minutě už vedlo 3:0.

Nohu z plynu obhájci mistrovského titulu nesundali ani ve druhé dvacetiminutovce. Svou druhou branku přidal Martin Svoboda a ani početné zelenožluté zastoupení v hledišti nezavelelo k obratu. Právě naopak. V 28. minutě se trefil brněnský Pavel Zacha a pět inkasovaných gólů přimělo brankáře vsetínských Vlastimila Haka ke střídání. Jeho post převzal Daniel Bechný, jenže ani ten nevynuloval soupeřovi střelce. O další, svou třetí branku, se postaral v 39. minutě Adam Zbořil. Zejména talentovaný kapitán Brna byl pro Vsetín největší hrozbou. Druhá třetina tak pro zelenožluté skončila poměrem 0:6. „Už po čtvrté brance bylo o vítězi jasno, Vsetín přestal hrát,“ poznamenal brněnský kapitán.

Z kraje poslední části ještě Adam Zbořil dokončil svůj galavečer, když se postaral o svoji čtvrtou a celkově sedmou branku Brna. „Byl to náš klíčový hráč, i díky němu jsme dokázali obhájit mistrovský titul,“ liboval si kouč Komety Miloš Náprstek. „Musím soupeři poblahopřát k vítězství, dnes jsme na něj neměli,“ řekl vsetínský lodivod Miroslav Kubo. Jeho svěřenci tak zůstali těsně před vrcholem – na stříbrném stupínku.

Vsetín: Hak (28. Bechný) - Hořanský, Skalák, Mikula, Škrabánek, Tydlačka, Forch, Vašíček, Hrycoiw, Děrkas, Motloch, Kuchařík, Žabčík, Grygar, Abdul, Zetocha, Hajdík, Koutný, Mrnuštík, Ščotka

Kometa: Machorek - Zbořil A., Štancl, Svoboda, Weiss, Švejda, Nossek T., Jenyš, Zacha, Voškeruša, Nossek R., Zbořil J., Korbička, Garčič, Boltvan, Vávra, Tichý, Vlček, Račický

Momenty dne

Kometa obhájila. Loňský mistr nezaváhal ani vjednom z utkání letošního Mistrovství a zopakoval triumf z loňského roku. Poraženým finalistou byl domácí Vsetín.

Zbořil opět úřadoval. Talentovaný útočník s číslem 18 byl klíčovou postavou Komety na turnaji. Po včerejším hattricku přidal dnes ve finále Vsetínu další čtyři branky.

Jihočeši s prázdnou. Trenér Vacek asi nepředpokládal, že jeho svěřenci odjedou domů bez jediného bodu. Nicméně turnaj měl velmi vyrovnané celky i zápasy.

Předchozí články o Mistrovství:

Zbořil řádil, poslal Kometu do finále proti Vsetínu (29.3.2008)

V prvním dni Mistrovství se radoval Vsetín a Kometa Brno (28.3.2008)

Trenér Kubo před začátkem Mistrovství: Individuality máme, ale požaduji týmový výkon! (27.3.2008)

Průvodce Mistrovstvím republiky šestých tříd (26.3.2008)

Mistrovství republiky přešlapuje za dveřmi. Potvrdí Vsetín roli favorita? (23.3.2008)

O zlatu pro šesťáky se rozhodne ve Vsetíně (9.3.2008)