Vsetínskou mládež čeká poslední zápasový týden

Helena Hegeďová • 06.03.2018

Vsetínské áčko si derniéru této sezóny odbylo v neděli, to dorostenci mají poslední zápasy letošního ročníku teprve před sebou. Fanoušci můžou na Lapač dorazit během tohoto týdne hned třikrát. Středa a sobota bude patřit mladšímu dorostu, který se utká s níže postavenými celky – Warriorem Brno a Porubou. Starší dorostenci odehrají poslední domácí utkání v pátek, a to s první Olomoucí. V neděli pak odcestují k utkání do Mladé Boleslavi.

SDO: Naposledy doma, sezónu zakončí Valaši ve středních Čechách

Minulý víkend nebyl pro vsetínské starší dorostence úspěšný. Dvakrát vyzvali Havířov, a i když se zásluhu Jenáčka dostali v prvním duelu do rychlého vedení, nakonec ze Slezska odjížděli s nelichotivou porážkou 3:10. „Takové nevydařené utkání vždycky ovlivní psychiku, ale řekli jsme si, že nemůžeme zůstat se sklopenou hlavou, vzchopíme se a urveme to. Snažili jsme se, ale bohužel se to nepodařilo,“ nechal se po druhém, už výrazně lepším, utkání slyšet obránce Martin Kožený. V neděli se na domácím ledě utkali s Havířovem ve vyrovnaném souboji. Valachům se ale začalo střelecky dařit až ve třetí třetině, a to už na tříbrankový náskok soupeře nestačilo.

Vsetín tedy nesebral ani jeden bod a je jasné, že v letošním ročníku skončí na 18. místě. O příčku výše je zatím Havířov, ale dá se předpokládat, že skupina „o účast v play-off“ předvede ještě zajímavou zápletku, v jejímž rozuzlení se dozvíme druhého postupujícího z horší skupiny. Havířovu totiž na postup do vyřazovacích bojů chybí jeden bod. Na čele tabulky je se čtyřbodovým náskokem na Mladou Boleslav Olomouc, Hanáci však mají zápas k dobru a při kvalitě jejich výkonů se dá očekávat, že pro ně postup nebude problémem.

Pořadí v kanadském bodování vsetínského celku zůstává již delší dobu neměnné. S šestibodovým náskokem na nejlepšího střelce Michala Matiaška (29+35) je na čele Roman Půček (25+45) a třetí místo patří Danielu Klímkovi (25+24). Čtvrtou a pátou příčku hájí první obranná dvojice, jejíž členové mají shodně po dvaatřiceti bodech – Tomáš Ondračka za devět gólů a dvacet tři asistencí, Šimon Jenáček za jedenáct branek a jednadvacet gólových nahrávek. Za členy první útočné formace pak v tabulce najdeme Jana Vašenku (7+17) s Jánem Petriskou (10+9) a obránce Martina Lašáka (3+12).

Zápas: 9.3. Olomouc – Vsetín 17:45

Vzájemná střetnutí mluví jasně pro Olomouc, která vyhrála všechna tři utkání. V základní části se jednalo o na góly bohaté zápasy, které skončily 5:2 a 7:6 pro Olomouc. Na úvod bojů u play-off se oba celky střetly znovu a Olomouc měla se svým náskokem výhodné postavení v tabulce. Valaši se střelecky trápili, a i když na Mokrého branku vyslali 27 střel (tedy o 11 více než šlo z hokejek Hanáků), uchytila se jen ta Lašákova z 56. minuty a domů jeli Valaši s porážkou 1:2.

Olomouc by byla v současné skupině stoprocentní, nebýt dotěrné Mladé Boleslavi, která se po dvojzápasu s olomouckým soupeřem přiblížila na rozdíl čtyř bodů. Ve středních Čechách totiž kohouti nebodovali a dalo by se říci, že doma nedokázali zužitkovat všechny své zkušenosti. Proti Bruslařům totiž třikrát vedli, nakonec se však rozhodlo až v nastaveném čase, kdy se vítěznou brankou prezentoval Indrák.

Kanadské bodování vede s 41 body (23+18) Matěj Kořenek. Hned za ním najdeme Daniela Indráka (17+20), Davida Štefku (14+20) a také nejtrestanějšího hráče Olomouce – dvaatřicet bodů a 71 trestných minut má na kontě David Kalač. Dvojici nejproduktivnější obránců tvoří Matúš Hlaváč a David Vosátko. Oba v prozatímním průběhu sezóny nasbírali 19 bodů za 4 góly a 16 asistencí. Kohouti mají ve svém brankovišti dva stejně vytěžované gólmany – Vojtěcha Mokrého (92,35 %) a Marka Hasalu (88,26 %).

Zápas: 11.3. Mladá Boleslav – Vsetín 12:00

Stejně jako s Olomoucí, také s Mladou Boleslaví odehrál Vsetín tři zápasy. Všechny duely byly vyrovnané a pokaždé vyhrál domácí celek. Potvrdí Bruslaři tento trend a v posledním utkání vyhrají? Naposledy se jim to proti Valachům povedlo téměř před třemi měsíci, když 17.12. zvítězili těsně 2:1. Na vsetínském ledě pak podvakrát zvítězili Valaši, a to 3:2 a 4:3 po prodloužení.

Mladá Boleslav drží zuby nehty druhou příčku. Havířov jí dýchá na záda, je totiž jen o bod zpět. Jak už ale bylo zmíněno, Bruslaři udělali v minulém týdnu tu nejlepší možnou věc pro udržení těsného náskoku a setrvání na postupovém místě. Havířov sice získal více bodů, Mladá Boleslav ale bodovala proti největšímu favoritovi, se kterým mohou mít ostatní soupeři problémy. Zisk bodů proti Olomouci se ale z jejich pohledu nezdá jako nic komplikovaného. Na konci ledna svítilo na tabuli po utkání Mladá Boleslav – Olomouc skóre 8:2. Před nedělním zápasem se Vsetínem ale čeká Bruslaře ještě jedna bitva, a to nejspíš ta klíčová. Již ve čtvrtek 8.3. budou na svém ledě hostit Havířov.

Gólově budou mladoboleslavští spoléhat na Jana Grima (16+9) a Jakuba Šípka (15+11). Na čele bodování bychom ale tyto dva střelce hledali marně. Tabulce vévodí obránce, kapitán Samuel Dotter (13+15). Proti Vsetínu podával velmi sympatické výkony také Vladislav Houška (10+12) a mezi jedny z klíčových hráčů bychom mohli zařadit také obránce Václava Imlaufa (6+13). Brankoviště spolehlivě stráží David Mašek (91,61 %), případně Adam Dusil (90,77 %).

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Chrástecký – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Fojtášek, Vávra – Půček, Matiaško, Klímek – Baďura, Petriska, Vašenka – Lukačka, Zetocha, Krupa.
Olomouc: Mokrý – Rutar, Mader, Klesla, Harabiš, Hlaváč, Vosátko, Pírek – Kalač, Tomajko, Rosecký, Paťava, Štědrý, Indrák, Liška, Krátký, Handl, Dvořák.
Mladá Boleslav: Mašek – Novotný, Sýkora, Dotter, M. Houška, Klikorka, Imlauf – Vasilev, Schulz, Zajíček, Šípek, Simon, Novák, Moucha, Čermák, V. Houška, Jindra, Moravčík, Jelínek.

Mladší dorostenci mají před sebou ještě tři zápasy

Forma mladších dorostenců se stupňuje, což potvrdili také v minulém týdnu. Nejprve svedli vyrovnaný boj s druhým Šumperkem. Utkání se hrálo na Lapači a hosté se díky své aktivní hře v úvodu dostali do vedení. Ve 4. minutě se z brejku trefil Mácha. Valaši si dobře počínali v oslabení, z osmi neubránili pouze jedno. Z této přesilovky navyšoval ve 40. minutě Kaplan. Nejvýraznější ze Vsetínských byl Babeliak, který si ve 49. minutě připsal také druhou branku Valachů, tu první vstřelil Kočí. Sympatický výkon domácích však na body nestačil.

Chuť si Valaši spravili v Brně. Vsetín se pomalými krůčky dostal již před několika týdny na čtvrtou příčku, na tu třetí už však výrazně ztrácí. Třetí je právě brněnská Technika, na jejíž půdu se zelenožlutí vydali v sobotu. Technika je sice v tabulce výše, Vsetín ale opět potvrdil, že na tohoto soupeře umí a z moravské metropole si odvezl výhru 5:1.

V čele produktivity najdeme útočníka Jana Půčka (11+12). O čtyři body méně má Adam Turek (8+11), o pět Boris Babeliak (8+10). Gólově výrazně přispívá také Václav Kočí (8+8). Naopak nejvíce gólových přihrávek vymyslí Stanislav Kunst (1+15). Dva posledně jmenovaní hráči jsou z defenzivních řad VHK a za nimi stojí ještě hrdina mnoha zápasů, gólman Jakub Málek (91,15 %).

Zápas: 7.3. Vsetín – Warrior Brno 17:45

Když šel Vsetín nahoru, musel jít někdo opačným směrem. A byl to právě brněnský Warrior. V posledních zápasech se ale Brněnští vrátili do toho správného tempa, když v derby porazili Techniku 6:1 a následně Porubu 4:2. Až na první vzájemné utkání se dařilo Valachům pravidelně soupeře v modrých dresech porážet, proto se dá očekávat, že i do tohoto zápasu nastoupí domácí celek sebevědomě.

Nejlepším střelcem, a zároveň také nejproduktivnějším hráče mužstva, je Martin Snášel (19+15). Krok s ním drží Albert Schweitzer (14+17), zbytek týmu už je pak odskočen výrazněji. Třetím nejproduktivnějším hráčem je s dvaadvaceti body Jiří Mrkvica (7+15). Nejvíce zápasů má odchytaných Erik Šebo. Nastoupil do 21 soutěžních utkání a jeho úspěšnost činí 89,79 %. V sedmnácti zápasech jsme pak mohli vidět Nikolase Atanasiadise (90,71 %).

Zápas: 10.3. Vsetín – Poruba 13:15

Ostravané se po celou dobu snaží odlepit z posledního místa. Od začátku druhé části soutěže bylo jasné, že jejich největším soupeřem bude Vsetín, pak se ale do spodních pater dostal Warrior a situace ve skupině dostala úplně jiný náboj. Díky postavení jsou tedy Vsetínští ve vzájemných zápasech favoritem, potvrzovat se jim to ale nedaří.

Mezi jednu z opor porubského mladšího dorostu patří bezpochyby brankář Marek Slíž (90,30 %). Po gólové stránce je to pak Michal Rambousek (6+1) a mezi nejproduktivnější borce se řadí útočník Matěj Halata (5+7) s obráncem Tomášem Machů (2+8), který má nejvíce asistencí. Vzhledem k počtu odehraných zápasů je ale nejúspěšnější Martin Kubík, jenž v sedmnácti utkáních nasbíral 9 bodů na 5 gólů a 4 asistence.

Zápas: 15.3. Třinec – Vsetín 18:00

Mladší dorostenci odehrají poslední zápas až příští čtvrtek, a to na ledě lídra z Třince. Oceláři vedou tabulku s pětibodovým náskokem na šumperské Draky, dá se však předpokládat, že zrovna Valaši nejsou jejich oblíbeným soupeřem. Třinec vyhrál každý vzájemný zápas, nikdy to ale nebylo lehké. Naposledy se týmy střetly 24.2. a v duelu padlo celkem 10 branek. Do dvoubrankového vedení se dostali Valaši a když soupeř otočil, vyrovnali. Srovnat stav dokázali dvakrát a osudným již byly až slepené góly v 50. a 51. minutě. Po utkání se Vsetínem si Oceláři poradili 5:2 s Porubou a ve vyrovnaném mači s Šumperkem brali dva body za výhru v nájezdech. Před posledním zápasem je čekají ještě střetnutí s brněnskými týmy.

Hned tři hráči slezského týmu dosáhli na hranici čtyřiceti kanadských bodů. Jsou jimi Tommy Wardas (23+25), Michal Ramík (23+18) a Alexandr Kašpárek (23+17). Že se jedná o velmi vyrovnanou trojici potvrzuji i fakt, že mají všichni stejný počet vstřelených branek. Mezi obránci je pak nejlepším Daniel Chovaniak a to jak v kanadském bodování s 8 brankami a 15 asistencemi, tak i v +/- s +19 body.

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Málek – Velikovský, Zeman, Houser, Kunst, Sviták – Bednařík, Kuchařík, Babeliak, Kočí, Calaba, Urban, Vrána, Půček, Děděk, Čajanová.
Warrior Brno: Atanasiadis (Šebo) – Fojt, Mrkvica, Pavič, Hykl, Ludvík, Lambert – Kubíček, Zelinka, Hrstka, Schweitzer, Marčík, Snášel, Novotný, Heinrich.
Poruba: Slíž (Hurčík) – Havlík, Gelnar, Hlaváč, Puchala, Macurák, Machů, Bechný – Foldyna, Macias, Kubík, Halata, Bukovjan, Chovanec, Barčák, Pavlík, Rambousek, Spurný, Krčmarský.
Třinec: Švančara – Cienciala, Hrůzek, Mituchovič, Chovaniak, Bujak, Mošnička – Procházka, Králík, Raszka, Przybyla, Wardas, Kašpárek, Petrovský, Stročka, Hykl, Ramík, Macháček.