Vsetínští fanoušci? Už dlouho jsem něco takového neviděl, říká po domácí premiéře Aleksandrs Jerofejevs

Redakce • 07.10.2021

Před více než dekádou oblékli vsetínský dres hned čtyři lotyšští hokejisté: Armands Berzinš, Guntis Galvinš, Janis Andersons a Lauris Darzinš. Nyní na jejich odkaz navázal útočník Aleksandrs Jerofejevs. Ve středu proti Slavii odehrál svůj první domácí zápas. „Po třetí brance se utkání definitivně zlomilo,“ liboval si po výhře 5:0 zkušený bek, který v minulosti působil například v Ilves Tampere či Nižněkamsku.

Jak jste se cítil ve své premiéře na Lapači?
Výborně. Hlavně díky fanouškům, kteří na stadionu vytvořili báječnou atmosféru. Byli skutečně naším šestým hráčem. Myslím, že proti Slavii jsme odehráli povedený zápas. Dali jsme první gól, pak přidali další, a postupem času už jsme utkání kontrolovali. Po třetí brance se to definitivně zlomilo.

Překvapili vás vsetínští fanoušci?
Už dlouho jsem něco takového neviděl. Byli neskuteční. Věřím, že nám i v dalších zápasech budou takto fandit. Týmu to hrozně pomáhá.

Jak se vlastně uskutečnil váš přesun na Valašsko?
Lákalo mě angažmá v Evropě. Komunikoval jsem se svým agentem, který mi řekl, že by o mne měl zájem Vsetín. Dlouho jsem neváhal. Řekl jsem si, že tuhle šanci chci využít. Chtěl bych být platným členem sestavy a pomoci klubu v jeho cílech.

Víte, že nejste prvním Lotyšem ve vsetínském dresu?
No jasně. Vím, že tu přede mnou hráli Darzinš, Berzinš, Galvinš a Andersons. Potkali jsme se v mládeži nebo v reprezentačním týmu.

Už jste se v novém prostředí aklimatizoval?
Dá se říct, že už trochu ano. Ve městě mám zařízený byt, chodím hodně pěšky. V okolí mám vše, co potřebuji, ať už je to obchod s potravinami nebo třeba restaurace. V kabině se cítím super, kluci jsou skvělí a pomáhají mi, abych se rozkoukal.

Jaká by měla být vaše role v týmu?
To je věc trenérů. Já coby obránce chci být jednoduše prospěšný týmu. Věřím, že se popereme o to, co tady chceme všichni - probojovat se do extraligy. To je největší cíl, jaký může být.

Jak na vás – byť za krátkou dobu – působí druhá nejvyšší česká soutěž?
Je to rozhodně kvalitní soutěž, hraje se v ní rychlý hokej. Mám zkušenosti i s českou extraligou a nemyslím si, že by se od ní Chance liga zase tolik lišila. Všechno je to o dobrém hokeji.

Zajímavostí je, že hovoříte slušně česky. Kde jste se to naučil?
Čeština je pro cizince hodně podobná slovenštině. Hrál jsem v Popradu, pak dva roky na Spartě a následně ve Slovanu Bratislava. Za tu dobu jsem logicky něco pochytil a snad se i naučil. Nevím, nakolik je mi rozumět, ale snažím se.