Z juniorky do áčka a zpět, proti Třinci si chtěl gólman Málek vynahradit chyby

Helena Hegeďová • 01.02.2019

Během jednoho týdne nastoupil do branky čtyřikrát. Dvakrát v juniorské extralize, dvakrát v Chance Lize. Řeč není o nikom jiném než o šestnáctiletém Jakubu Málkovi, který držel vsetínské juniory na cestě za jedním bodem z utkání s Třincem. Oceláři na něj vystřelili čtyřiapadesátkrát, on kapituloval pouze třikrát. Hlavně ve třetí třetině byl jeho tým pod tlakem, což mu ale nijak zvlášť nevadilo. „Chance Liga je taky rychlá a jak jsem si na to v posledních dnech zvykl, tak se mi to líbilo, vyhovovalo mi to.“

Jakube, jak se vám hrálo v juniorce poté, co jste nastoupil za A-tým?
Musím říct, že to byl velký rozdíl a bylo to znát. Nicméně si myslím, že mi zkušenost z áčka dost pomohla, zvykl jsem si tam na rychlejší hokej, což se mi teď v juniorce vyplatilo.

Co vám proběhlo hlavou, když jste se v Třebíči dostal do branky?
Co mi proběhlo hlavou? No ono to celé bylo vlastně tak, že Janko (Jan Šelepněv) přišel během první komerční přestávky s tím, že ho táhne tříslo. Už při tom mi pan Dopita řekl, ať se trochu rozhýbu, že bych tam mohl jít. Potom ještě jeli na Janka v přečíslení a dali mu to mezi nohy. To už byl jeho definitivní konec v zápase a šel střídat. Nervozita nebyla, myslím si, že jsem se na to dobře připravil. Jen jsme bohužel nevyhráli.

Zraněním obou gólmanů A-týmu se zkomplikovala brankářská situace. Kdy jste se s Davidem Sachrem dozvěděli, že spolu nastoupíte proti Litoměřicím?
Dozvěděli jsme se to den před zápasem, ale mysleli jsme si to už po zápase v Třebíči. Gábič (David Gába) to měl ještě na trošku delší dobu a Janko se teprve čerstvě zranil, takže z tohoto pohledu to měl taky na dlouho. V úterý jsme o tom tak přemýšleli a přišel náš trenér pan Peschout a řekl, že Sachy (David Sachr) a já ve středu jdeme. Po tréninku jsme se dozvěděli, kdo z nás dvou bude chytat.

Jak jste se po tom všem těšil na juniorské utkání proti Třinci?
Těšil jsem se strašně moc, protože v áčku toho na mě moc neletělo. Dostal jsem dva blbé góly a mrzí mě to. Těšil jsem se, že si to v tomto zápase vynahradím. A až na nájezdy se to povedlo.

Třinec znáte od začátku sezóny, pomohlo vám to v něčem?
Určitě ano, i když musím říct, že jsem s Třincem moc nechytal. To spíš Sachy. Tohle byl asi můj druhý zápas proti nim a je to to samé. Je to silný soupeř a vždycky se na něj musíme perfektně připravit, protože když se nepřipravíme, tak nám dokáže dát debakl.

Už úvod do zápasu byl ale gólově pestrý…
Klukům se asi nelíbil výsledek 0:1, tak trochu mákli (směje se). Dali tam dva rychlé góly, což nás vyhouplo nahoru. Pak jsme možná trošku polevili, což se ale mně osobně nezdálo. Hráli jsme pořád stejně, oni trošku zvýšili tempo a tím dokázali vyrovnat.

Byl Třinec nebezpečný hlavně z individuálních akcí a přečíslení?
Měli tam šikovné kluky, kteří hrají Chance Ligu za Frýdek-Místek, jako například Raška. Tito kluci jsou opravdu hodně šikovní, a když jede hráč dejme tomu sám na branku, tak to buď trefí, nebo trefí mě. Je to padesát na padesát.

Takových šancí bylo v utkání hodně, jak jste to zvládal?
Musím říct, že úplně dobře asi ne. Je to složité, ale naštěstí mě to i trefovalo. Za to jsem rád.

A byl jste rád i za to, že jste celou třetí třetinu byl víceméně pod palbou?
Já osobně preferuji rychlejší hokej a ano, byl jsem za to rád. Chance Liga je vlastně taky rychlá a jak jsem si na to v posledních dnech zvykl, tak se mi to líbilo, vyhovovalo mi to. Povedlo se mi tam chytit pár prázdných branek, za což jsem rád. Kluci mi ale v horších chvílích taky hodně pomohli.

A co nájezdy?
Nájezdy bych raději nechal bez komentáře.

V sobotu hraje juniorka opět doma, A-tým ve Frýdku. Můžete prozradit, jak to bude v brankovišti?
Tady se do branky postaví Viktor Chrástecký. Musím ale zmínit, že perfektně zachytal na Kometě. Bohužel to tam nedopadlo, ale podle toho, co jsem slyšel, tak se hodně snažil. Byla to hodně těžká premiéra v této sezóně.