Za vsetínské relikvie utratil desítky tisíc. Chybějí mi jen mistrovské poháry, říká sběratel

Václav Trávníček • 08.06.2014

Odmalička sbírá všechno, co souvisí se vsetínským hokejem - puky, šály, dresy, hokejky… Dnes má pohromadě tolik artefaktů, že pro ně ve svém bytě musel vyhradit celý jeden pokoj. „Podobných sběratelů je v Česku několik. Je ale pravda, že asi nikdo nemá sbírku o Vsetínu v takovémto rozsahu,“ říká sedmadvacetiletý Martin Filák, který jen za dresy po Vlachovi a spol. utratil desetitisíce korun.

Filákův sběratelský příběh se začal psát v polovině 90. let. Vsetínský hokej byl tehdy na vrcholu popularity, návštěvy zápasů měly bez přehánění společenský ráz. Do všeobecné hokejové horečky zapadalo i sbírání kartiček, jež se těšilo velké oblibě. „Mohlo to být v sezoně 1995/96. Byl jsem nemocný a otec mi přinesl balíček kartiček, aby mě potěšil. Od té doby jsem je začal sbírat,“ vzpomíná vsetínský rodák.

Koníček, kterému se na přelomu milénia věnoval kdekdo, se však v případě Martina Filáka brzy dostal za hranice všední záliby. „Pak se to změnilo. Podařilo se mi sehnat první hraný dres, patřil obránci Jiřímu Suchému, který ho oblékal v sezoně 1998/99,“ vybavuje si moment, který všechno nastartoval. „Od té doby jsem se začal pídit po dalších dresech a předmětech. Kolikrát mi pomohla náhoda. Potkal jsem třeba na parkovišti člověka, který měl v autě vyvěšený minidres. Zeptal jsem se ho, jestli by mi ho neprodal nebo za něco nevyměnil, a už jsem ho měl,“ popisuje.

Dnes má ve sbírce více než stovku artefaktů, které jsou spojeny s extraligovou érou zelenožlutého klubu. V jedné krabici mají místo zápasové zpravodaje, ročenky a kalendáře, v jiné zase odznáčky, minidresy nebo hrnky. Na poličkách jsou rozmístěny desítky puků a dokonce mistrovské medaile… Od prvotní vášně pro kartičky velká změna. „Pyšný jsem ale hlavně na dresy. Vůbec nejvíce si cením těch z let 1995 a 1996. Koupil jsem je v balíčku s dalšími předměty. Celkově jsem jen za dresy utratil několik desítek tisíc korun,“ vypráví mladý sběratel a ukazuje speciálně upravenou konzoli pod stropem, ze které visí zelenožlutí Vlach, Veber, Stavjaňa nebo Jakeš.

„Snažím se získat vždy domácí i venkovní variantu. K dnešnímu dni jich mám rovných třicet,“ prozrazuje Martin Filák, který se snaží artefakty získat od ostatních sběratelů, skrze internetové aukce nebo přímo od samotných hráčů. Ti si však památku na valašské město nezřídka střeží. Logicky, často tam zažili nejzářivější momenty kariéry. „Zrovna nedávno jsem volal bývalému brankáři Ivo Pešatovi, jestli náhodou nemá dres ze sezony 1999/00. Říkal, že ho má. Kdybych dělal výstavu, milerád mi ho půjčí, ale neprodá mi ho,“ tvrdí Filák.

Největším snem mladého sběratele je však získat domácí verzi vsetínského dresu z jeho první extraligové sezony. Ve sbírce má totiž zatím jen tu venkovní. „Pak už bych měl opravdu téměř všechno. Chyběly by mi už snad jen mistrovské poháry. Na ty se ale můžu přijít podívat na zimní stadion,“ usmívá se.

Fotogalerie:

Originální hrané dresy tvoří základ rozsáhlé sbírky Martina Filáka. Mladý sběratel jich má momentálně už třicet.

Dresy visí od stropu na speciálně upravené konzoli.

Speciální oddíl mají ve Filákově sbírce vyčleněny puky. Jsou zde jak kotouče, se kterými se hrálo na ledě, tak památeční touše z produkce vsetínského klubu i fanoušků.

Kateřinická firma Gufex zejména v 90. letech vyráběla k různým příležitostem tzv. megapuky. K jaké byl stvořen tento, si můžete sami přečíst.

Nezbytná pomůcka každého vsetínského fanouška - čepice, kulichy a šály v zelenožlutých barvách.

Mistrovské tričko z roku 1995. Prakticky nenošené a pouze jedenkrát prané.

Vlaječky a minidresy do auta. K jejich získání pomohla Martinu Filákovi nezřídka také náhoda.

Pravděpodobně všechny typy odznáčků, které vsetínský klub v extraligových letech nechal vyrobit.

Místo ve Filákově sbírce mají rovněž stolní a nástěnné kalendáře s fotografiemi vsetínských hokejistů a také poznámkové bloky a diáře.

Oficiální klubové ročenky - v 90. letech cenný zdroj statistik, soupisek či rozpisů mistrovských utkání.

Hokejové kartičky - těmi to kdysi dávno začalo. Tato sada pochází ze sezony 1999/00.

Fotografie ze závěru extraligové éry. Jediný nebrankář v tomto archu je kapitán Roman Stantien (vlevo dole).

Originální hraná hokejka. Z razítka je patrné, který velikán s ní střílel góly...

Novinové výstřižky nebo plakáty vsetínských hokejistů jsou nezbytností. Tento pochází ze sezony 1997/98.