Zabodují Valaši v jestřábím hnízdě? Na Hané se schyluje k ofenzivní bitvě

Jan Tajzler • 04.12.2018

Chance liga se středečním kolem přehoupne do své druhé poloviny. Valaši se vydají na Hanou, konkrétně do Prostějova kde proti místním Jestřábům svedou důležitou bitvu o návrat do první čtveřice v tabulce. Utkání mezi Prostějovem a Vsetínem vždy nabízely ofenzivně laděný hokej a dá se předpokládat, že středeční zápas nebude výjimkou. Na jednom ledě se totiž bude prohánět hned sedm borců z top desítky kanonýrů soutěže. Boj mezi Hanáky a Valachy startuje ve středu od 18:00 v Prostějově.

Prostějov je ve formě, Jestřábi chtějí udržet první čtverku

Není překvapením, že prostějovský tým se nachází na aktuálně 4. pozici v tabulce Chance ligy. Tým trenéra a sportovního manažera v jedné osobě Jiřího Vykoukala již před sezonou vyhlásil jasný cíl a tím je minimálně semifinále. Prostějovu se zatím daří naplňovat předsezonní plán, nicméně i Jestřábi si během první poloviny základní části prošli výsledkovou krizí. Momentálně však Prostějov šlape výborně a z posledních šesti utkání se hned pětkrát radoval. Hanáci sbírali důležité body proti soupeřům ze spodních pater tabulky, postupně skolili Havířov 3:2, Třebíč 4:3, uspěli i v bojovném utkání v Litoměřici 4:3 po samostatných nájezdech. Prostějovu pak vítězné tažení přerušil ve vynikající formě hrající Frýdek-Místek, když v hale Polárka sestřelit Jestřáby v poměru 7:2. Prostějovští si však napravili chuť v domácím zápase s Porubou, ostravského nováčka porazili 5:2 a nyní je čeká bitva s přímým konkurentem o 4. místo.

Prostějovský hokej je podobně jako ten vsetínský vyznačován ofenzivním laděním hry. Od Prostějova určitě žádného zanďoura nečekejte, tím spíš když nastoupí na svém širokém kluzišti v domácím prostředí. Prostějov podobně jako vloni táhne velezkušený matador Tomáš Divíšek, jenž je s úctyhodnými 38 kanadskými body nejproduktivnějším hráčem Chance ligy, jeho síla spočívá v přesných asistencích, kterých zaznamenal 22, ovšem umí i střílet branky, vždyť na nejlepší střelce soutěže ztrácí pouze jeden zářez, když jich zaznamenal 16. Prostějov má ve svých řadách také Lukáše Žalčíka, právě tento borec sdílí se vsetínským Lubošem Robem průběžný titul krále střelců, když do sítě soupeřů dopravil 17 puků a na dalších 8 přihrával. Ještě před Žalčíkem můžeme v klubové produktivitě najít dalšího osvědčeného hráče, je jím Tomáš Nouza, ten v minulosti několikrát ovládl bodování druhé nejvyšší soutěže, momentálně jeho příspěvek činí 29 bodů za 15 branek a 14 asistencí. Vsetínská obrana se bude muset mít na pozoru také před Markem Račukem, urostlý útočník plní v prostějovském kádru roli dvorního nahrávače a momentálně zaznamenal 23 přesných asistencí, k tomu se pětkrát sám trefil. Zmínit ještě určitě musíme Davida Dvořáčka, jenž se se svými 14 brankami vleze do první desítky prvoligových střelců.

Obranné řady Prostějova rozšířil před druhou polovinou soutěže navrátilec z Frýdku-Místku Dušan Žovinec. Ofenzivní spoluhráče umí výrazně podpořit Jan Zdráhal (2+20). Přes deset kanadských bodů se dostal také Ladislav Havlík (2+9). Efektivní obrannou hrou se může pochlubit Ondřej Mikliš, jenž krom svých desítí kanadských bodů vyčnivá ve statistice +/- bodování, kde zaznamenal 13 pozitivních bodů. Pánem prostějovského brankoviště je Jakub Neužil, ve dvaadvaceti zápasech sice inkasoval průměrně 3 branky na zápas, nicméně úspěšnost zákroků má těsně pod 91 procetny, Prostějov navíc může využít také Tomáše Štůralu, jenž Hanákům vypomáhá formou střídavých startů z extraligového Zlína.

Vylepší Vsetín na úkor Prostějova venkovní bilanci?

Vsetín na prostějovském ledě zahajoval letošní soutěžní ročník. V divoké přestřelce měl po většinu utkání navrch, ale v závěru utkání inkasoval vyrovnávací branku a v prodloužení o první vítězství v sezoně přišel. Valaši v první polovině soutěže slavili na ledech soupeřů pouze čtyřikrát tříbodový zisk. Cílem pro zbytek základní části je rapidně vylepšit tuto bilanci, jak ostatně zmínil i trenér Luboš Jenáček: "Venku jsme měli uhrát o šest až devět bodů více. V tomto je naše rezerva. Pokud bychom ty body venku udělali, tak se pohybujeme na hraně druhého místa. Zatím se pohybujeme na hraně třetího až šestého místa, tabulka je vyrovnaná. Ve druhé polovině základní části budeme chtít získat bodů více."

Vsetín naposledy nastoupil na ledě Českých Budějovic, kde byl ve hře o bodový zisk, ale nakonec se i po nevyužitých příležitostech musel Jihočechům sklonit těsně 1:2. Do Prostějova pojede na setkání ostrostřelců také vsetínský Luboš Rob, jenž s počtem 17 branek vede tabulku střelců a co se týče kompletní produktivity, pak na vedoucí Divíška ztrácí pouze tři body. Je otázkou, zda bude mít Rob k dispozici své osvědčené parťáky z druhé útočné formace, pochyby nevisí nad startem Víta Jonáka (14+15), nýbž nad Antonínem Pechancem (13+21), jenž musel vynechat sobotní utkání v Českých Budějovicích. "Jirka Karafiát by měl být připraven stejně jako Antonín Pechanec. U Kuby Tepera a Michala Hryciowa je to ještě nejisté. Je to padesát na padesát. I tak bychom už měli být více kompletní a věřím, že v Prostějově to bude z naší strany dobré utkání," sdělil v hodnotícím rozhovorou první poloviny základní části trenér Jenáček.

Atraktivní bitva mezi Prostějovem a Vsetínem odstartuje ve středu od 18:00 na ledě Jestřábů. Prostějov je od Vsetína vzdálen necelých 100 kilometrů, pokud ovšem cestu na Hanou neplánujete, pak můžete utkání sledovat prostřednictvím textového onlajn přenosu a nebo za poplatek sledovat přímý přenos zprostředkovaný portálem hokejkatv.cz.

Sestavy v posledním kole:

Prostějov: Neužil (7. Huf) – Mikliš, Rašner, D. Kolář, Havlík, Foltýn, J. Zdráhal, Bažant – Nouza (A), Divíšek (A), Karpov – Prokeš, Račuk, Starý – Dvořáček, Venkrbec (C), L. Luňák – Matýs.

Vsetín: Gába – Frolo, Hryciow, Slováček, Rudl, Mikuš, Holomek, Jenáček – Rác, Pitule, Hořanský – Vávra, Jonák, Rob – Kopta, Kucharczyk, Březina – Klímek, Šilhavý, Vítek.