Základní část se blíží ke konci, Valaši jedou bojovat o důležité body do Frýdku-Místku!

Dominik Tobola • 15.01.2013

Boj o play-off vrcholí a do konce základní části zbývá 11 utkání. Situace v tabulce je opravdu neuvěřitelně zamotaná. Středeční soupeř Valachů má stejný počet bodů a na osmé pozici je pouze kvůli horšímu skóre. Minitrhák si však vzala do otěží ostravská Poruba, která má nyní náskok na nepostupové místo deset bodů. Černého Petra nyní v rukou jímají hráči Opavy. Stačí však malé zakolísání a opět jste tak říkajíc vtom. Odčiní Zbrojovka sobotní prohru s Přerovem? Utkání ve Frýdku-Místku začíná úderem 18. hodiny.

Valaši, po středečním vítězném utkání v Prostějově, hýřili skvělou náladou a odhodláním nadechnout se k delší sérii vítězství. Vidinu čtvrtého vítězství v řadě však rázně zamezil lídr tabulky, Přerov. Vsetín chtěl završit týden proti soupeřům z Hané vítězstvím, naopak zubří lídr tabulky měl ten samý cíl s protivníky z Valašska (pozn. red. Přerov ve středu vyhrál 8:7 v prodl. ve Valašském Meziříčí).

Hned první minutu můžeme označit za velice klíčový moment utkání. Po 15 sekundách se prosadil hostující Brančík, kterého za necelých 30 vteřin napodobil Hanák a zakončil tak velmi hořký úvod pro domácí Vsetín. Poté sledoval slušně zaplněný Lapač velmi fyzické utkání, kdy hosté zkušeně bránili střední pásmo a VHK ne a ne najít recept na obranu Zubrů, v čele se Sklenářem v brance.

V úvodu druhé třetiny dostali Valaši výhodu dvojnásobné přesilové hry, kterou, i když s notnou dávkou štěstěny, využili. Vránovi nesedla rána, která odrazila k Ondřeji Hruškovi. Ten nasměroval kotouč na Vítka, jenž po zemi dopravil kotouč za záda Sklenáře a rozjásal domácí diváky poprvé, bohužel však i naposledy. To proto, že v 36. minutě navýšil náskok svým druhým zásahem Hanák. Poslední šanci zahodili domácí v pětiminutové přesilovce, který odpykával Goiš. Zelenožlutí si nevytvořili ani jednu kloudnou šanci a nakonec ještě jednou inkasovali. Z trestného střílení procedil kotouč mezi Hromadovými Sedlák a určil tak jasného a přesvědčivého vítěze.

Bohužel, Valaši byli horším týmem a v podstatě si nevytvořili žádný souvislý tlak, o čemž mluvil po utkání Mário Brezáni: "Náznaky tam sice byly, ale u nich zůstalo. Těch šancí nebylo zdaleka tolik, na kolik jsme doma zvyklí a druhý gól se nám už vsítit nepodařilo." Právě druhý gól byl velmi potřebný, ten však nepadl, což dokumentuje nízký počet vytvořených šancí. "doma jsme zvyklí mít 30, 40 střel na soupeřovu branku, tomu jsme se dnes ani nepřiblížili. Stříleli jsme opravdu málo, a když už, tak jsme nebyli vůbec efektivní," věděl muž utkání ze vsetínské strany.

Valaši se nyní soustřeďují na velmi důležitý zápas ve Frýdku-Místku, ze kterého budou mít body cenu zlata. Zelenožlutí mají zaprvé Frýdku co vracet, protože s tímto soupeřem prohráli oba dosavadní vzájemné utkání v sezóně. Způsob, jakým se to "povedlo", je o to ponižující. Nejprve na ledě Radegast Arény vedli už 3:1, ale poté přišel nečekaný a nepochopitelný zkrat, jenž znamenal prohru 4:3. Ten samý scénář se opakoval i na Lapači, kde Zbrojovka vedla už 3:1. Bohužel, opět přišel herní výpadek a nakonec výsledek 6:5 ve prospěch Severomoravanů. Body tehdy vystřílel pro hosty Petr Škatula, jenž se trefil do černého celkem čtyřikrát. Co se bude dít ve středu 16.1. od 18 hodin? Nechejme se překvapit...

Frýdek-Místek: Nevyzpytatelný soupeř trápí velikány, ovšem i zbytečně ztrácí

Severomoravané prožívají sezónu s velmi kolísavými výkony. Jejich výsledky jsou tak říkajíc jako den a noc. Důkazem buď utkání v Havířově, kde Frýdečtí šokovali výhrou v prodloužení 3:2. Tehdy se výraznou měrou zasadil o vítězství dvěma trefami Kudláček. Utkání jako "noc" bylo to následující na domácí půdě proti Novému Jičínu. V regionálním derby byli domácí střelci vymazáni brankářem Šrámkem a odešli se svěšenou hlavou a výsledkem 0:5. Poslední utkání sehrál Frýdek-Místek na ledě Prostějova, kde nenapodobili svého středečního soupeře. Po porážce 2:6 klesli svěřenci trenéra Vavrečky na osmé místo. Na zelenožluté neztrácí ovšem ani bod, na horší pozici jsou jen díky horšímu skóre.

Sobotní prohra na ledě Prostějova se rodila velmi jasně, protože po první třetině vedli Jestřábi zásluhou Arnošta a Černého 2:0. A když ve 33. minutě zvyšoval svým druhým zásahem Černý, nebylo o vítězi pochyb. A to i přesto, že Frýdečtí dokázali před koncem druhé periody snížit díky Slovákovi. Zajímavostí je, že k brance přispěl asistencí Kanaďan Brandon Contratto, který posílil Frýdecké do nového kalendářního roku z Karviné.

Jednoznačný průběh ještě zdůraznil ve 40. minutě Jedlička, kterému ve třetí třetině přibyli ještě Handl a Kumstát. Hostům dopřál kosmetickou úpravu tři minuty před koncem Suchý. "Zápas se mi těžko hodnotí. V první třetině jsme hráli osm minut v oslabení a Prostějov to dokázal potrestat. U hráčů mi chybělo srdíčko, větší bojovnost. My sice opticky bruslíme, ale kluci do toho nedávají něco navíc. Musíme začít tvrdou prací na ledě, která nás v posledních zápasech připravuje o body," smutně hodnotil utkání trenér Frýdku Vavrečka.

O body se tedy domácí budou rvát jako lvi, což ostatně v prohlášení po zápase sdělil trenér Vavrečka. Vsetín tedy nečeká pražádný snadný úkol. Ovšem body budou, jako z každého utkání, zlaté. Nyní o to více, že by se mohli Valaši opět o krok vzdálit tahanicím o play-off. Můžeme říci, že se, tak říkajíc, hraje o šest bodů.

Pravděpodobné sestavy: Fardu a Petra Hrušku trápí viróza, vypomůže Bajtek

Vsetínským se již v minulém utkání vrátil do sestavy kapitán Daniel Vaněk, který doléčil patálie s kolenem. Naopak právě sobotní utkání vynechal Petr Hruška, kterého skolila viróza. Stejná choroba trápí také Jiřího Fardu, jenž nehrál ani v Prostějově a letos se mu zranění lepí na paty. A také proto v zítřejším utkání vypomůže Valachům osvědčená posila z juniorského týmu Třince. Trenéru Hlobilovi bude k dispozici Filip Bajtek. Zprávy z Frýdku-Místku hovoří o jedné novoroční posile z Karviné, jíž je kanadský forvard Brandon Contratto.

Vsetín: Hromada (Plšek) - Žabčík, Vrba, Vrána, Tichý, Vodák, Tesařík, Žák - Zúbek, Mikšovský, Vaněk, Podešva, Vítek, Hruška O., Bajtek, Brezáni, Holík, Kajaba.

Frýdek-Místek: Chvostek, Gajda, Teper, Měkýš, Tomis, Krutil, Kudláček, Ferenc, Gogolka, O. Sluštík, Škatula, P. Slovák, Rozum, Contratto, Kopún, Kraft, J. Sluštík, Suchý, J. Slovák, Jakubowski.

Zápas budou řídit: Koliba - Hanzlík, Štěpán.