Zastaví dorostenci rozjeté Vary a Plzeň?

Radek Bařina • 09.10.2008

V s e t í n – Čtyři domácí zápasy v řadě, čekají na dorostence VHK Vsetín v následujících čtrnácti dnech. První dva z nich čekají Valachy již o následujícím víkendu, kdy Lapač navštíví týmy Plzně a Karlových Varů, čili celky patřící do popředí tabulky ELD. Proti těmto silným soupeřům se domácí mladíci pokusí navázat na kvalitní výkon ze zápasu v Chomutově a vytěžit tak důležité body v boji o klidný střed tabulky. Pro úplnost ještě dodejme, že zápas s Plzní začíná v pátek v 17:00 a sobotní utkání proti Karlovým Varům se hraje taktéž v tradičním čase od 12h.

Dorostenci Vsetína za sebou nemají příliš úspěšné období. Z posledních čtyř zápasů vytěžili pouhé dva body za výhru v prodloužení na ledě Chomutova 3:2. Předtím podlehli doma Mladé Boleslavi 1:5, Liberci 2:3 a neuspěli ani na ledě Litvínova, jemuž podlehli 1:2. Svěřenci trenéra Luboše Jenáčka tak mají na 19. pozici jen tříbodový náskok na poslední Havířov, na druhou stranu, 16. místo zaručující postup do vyřazovacích bojů je jim také vzdáleno na pouhé tři bodíky. I z tohoto důvodu označil trenér dorostenců následujících několik kol za téměř klíčová pro vývoj zbytku sezóny a cenné body bude chtít se svými svěřenci uzmout již o blížícím se víkendu. Že to ovšem bude úkol tuze obtížný, napovídají již charakteristiky stávajících soupeřů Vsetína.

HC Lasselsberger Plzeň: 8. místo, 21 bodů, skóre 38:29

Po ne zcela přesvědčivém vstupu do sezóny se dorostenci Lasselsbergeru Plzeň naladili na vítěznou vlnu a v posledních šesti kolech ztratili jen tři body po porážce 2:4 na ledě Komety Brno. Mimo výher se navíc Plzeňanům začalo dařit i v koncovce, v posledních dvou kolech nastříleli do branek svých soupeřů úctyhodných třináct branek – Hradec Králové porazili 7:5, Havlíčkův Brod pak dokonce 6:1.

Mezi tahouny dorostu Plzně patří především reprezentanti do 16 a 17 let, jichž má Plzeň v kádru hned několik. V útoku svou přepokládanou roli tahounů zatím bezezbytku potvrzují Pacanda, Erben a Hájek, kteří vedou týmovou produktivitu. Tomáš Pacanda nasbíral v sedmi zápasech 11 bodů (8+3), sedmi bodoví Stanislav Erben (4+3) a Radek Hájek (2+5) mu zdatně sekundují. I v obraných řadách mají Plzeňští produktivní borce, především pak šesti bodového Michala Špačka (2+4), brankoviště Lasselsbergeru zatím nejčastěji opanoval Tomáš Král s úspěšností zákroků 89,51% a průměrem tří branek na zápas.

HC Energie Karlovy Vary: 5. místo, 22 bodů, skóre 42:29

Jestliže je Plzeň týmem, který se momentálně veze na vítězné vlně, pak o druhém celku ze západu naší vlasti, Karlových Varech, platí toto tvrzení dvojnásob. Karlovarští naposledy prohráli 13. září, v zápase čtvrtého kola na ledě Opavy, od té doby drží šňůru vítězství, která se aktuálně zastavila na čísle šest. V posledních čtyřech kolech odnesly formu Energie postupně Brno (2:1), Jihlava (5:4), Havlíčkův Brod (6:3) a Hradec Králové (8:6).

Ofenzívu Energie táhne reprezentant do 16. let a jeden z nejproduktivnějších hokejistů celé soutěže Martin Frk, který doposud nasbíral třináct bodů za deset branek a tři asistence a za zmínku určitě též stojí jedenáctibodový Michal Vachovec (7+4). O pozici brankářské jedničky se zatím téměř spravedlivě dělí duo Patrik Nechvátal, David Honzík, kteří mají v celku vyrovnané brankářské statistiky (úspěšnost zákroků 89% vs. 88%). Nejsou to sice nikterak oslnivá čísla, pravdou ale zůstává, že za ofenzivně laděnou sestavou v poli rozhodně nemají lehkou práci.

Očima trenéra Jenáčka:

Až do Vánoc bude každé dvojkolo utkání pravdy. Teď máme čtyři utkání doma, poté čtyři utkání venku. Teď musíme uhrát, co nejvíce možných bodů. Nelze říci, že ten a ten soupeř je slabší či těžší. Bude záležet i na momentální formě. Jak Karlovy Vary tak i Plzeň budou silní soupeři a jenom náš výkon na hranici možností nás přivede k nějakým bodům. Pokud by se z tohoto dvoukola podařilo jednou bodovat plně, tak bych byl spokojený.

Sestavy v minutém kole:

Vsetín: Sommer (Belák) - Žabčík, Pelc, Hurtík, Trška, Mlýnek, Tyralík, Studený, Synek - Ondra, Daněk, Kitzberger - Krucký, Kubát, Horehleď - Podešva, Slováček, Kozák - Djorič, Klimek, Kajaba.

Plzeň: Makarovič - Varačka, Kvapil, Špaček, Karpíšek, Hrbas, Blumentrit, Mrázek - Pour, Pejchar, Němec, Faschingbauer, Culek, Váchal, Erben, Noga, Beran, Vizinger.

Karlovy Vary: Nechvátal (od 27. Honzík) - Hluchý, Lintemer, Urbančok, Valeš, Konečný, Liška, Gombár, Troška - Frk, Švec, Winkler, Sýkora, Formánek, Táborský, Vachovec, Kubáč, Tomeček, Kverka, Záhora