Zbořil řádil, poslal Kometu do finále proti Vsetínu

David Škabraha, Václav Trávníček • 29.03.2008

V s e t í n – Dvě utkání, dva hattricky, dva finalisté. To všechno přinesl druhý den Mistrovství. V dopoledním utkání zvítězil domácí Vsetín nad pražskou Spartou 5:2 a protože Kubovi svěřenci získali tři body i včera, stali se prvním finalistou. Tedy teoretickým, protože o tom, že se dvě mužstva střetnou v přímém souboji o zlato, se rozhodlo až odpoledne. To Kometa Brno vyprovodila České Budějovice z ledu výpraskem 14:1 a bylo jasno. Oběma mužstvům pomohli do finále jejich klíčoví střelci. Vsetínský Děrkas vsítil první hattrick turnaje, jeho brněnský protějšek Adam Zbořil přidal ke třem trefám ještě čtyři asistence.

Sparta měla zpočátku navrch, ale Vsetínu se povedl dokonalý obrat

Zápas mezi pražskou Spartou a Vsetínem v sobě skrýval značnou rivalitu a oboustrannou touhu zvítězit. O osobní souboje nebyla nouze, mantinely měly častokrát co držet a při pohledu na rozburcované mladíky jistě zaléval jejich rodiče pocit pýchy.

První třetinu však nelze z pohledu Valachů klasifikovat jako tu nejšťastnější, soupeři byli většinu času lepším týmem, ale první gól si schovali až na devatenáctou minutu. Kotouče se zmocnil Jakub Duchoslav a našlápl si k zelenožluté svatyni, do které zasadil tvrdou ránu pod horní tyč. Na gólový účet nestihl do přestávky již nikdo připsat další úspěch, do šaten se odcházelo za stavu 0:1

Vsetín, v zápise uveden po hlavičkou hostí, se ani po čtvrthodině oddechu nedokázal ubránit další neradostné chvíli. Hned druhá minuta prostřední části přinesla trefu sparťanského kapitána Černocha. „Vedli jsme 2:0 a měli dvě tutové šance na to, abychom zvýšili na 3:0. Bohužel jsme nedali, naopak soupeř vstřelil krásný gól,“ smutnil trenér Sparty Jiří Kročák. Obrat Vsetína nastartoval Děrkas, který využil výhodu přesilové hry.

Stejný hráč se poté nejrychleji zorientoval v okolí Slyusarchukova brankoviště a stav utkání byl srovnán. „Není to nic moc jednoduchého když hrajete doma a prohráváte 2:0. Hráči byli pod tlakem jak trenérů, tak rodičů. Je to něco jiného než hrát na cizím stadionu,“ řekl vsetínský kouč Miroslav Kubo. Stav 2:2 nevydržel ani do konce třetiny. Poslední minutu druhé třetiny stihl posvětil gólem na 2:3 vsetínský Mikula a obrat byl dokonán. „Obracelo se to těžko, ale jsme rádi, že se nám to podařilo,“ oddechl si po utkání útočník Jindřich Abdul, který stál za možná nejdůležitější brankou utkání: Ve třetí části pojistil vedení Vsetína gólem na 4:2. „Spoluhráč skvěle vystřelil po bráně. Gólman už ležel na zemi, tak jsem mu udělal kličku a zamířil nahoru,“ glosoval situaci střelec.

První hattrick turnaje pak dokonal vsetínský kapitán Děrkas a bylo rozhodnuto, že o mety nejvyšší si zahraje právě jeho tým. „Kluci sedí v kabině, brečí. Je třeba je z toho dostat. Nejsou na to zvyklí, v sezóně prohráli jedenkrát a tady na Mistrovství dvakrát za sebou,“ řekl Kročák. „Já musím klukům poděkovat za vítězství,“ poznamenal jeho protějšek Miroslav Kubo. „Byl to skvělý zápas,“ přidal se Abdul.

Sparta: Slyusarchuk – Alferi, Brejcha, Černoch, Duchoslav, Durdil, Hozák, Hrabec, Hrdlička, Išchoev, Keller, Kolář, Koževnikov, Lojka, Major, Polesný, Sladkovský, Tomášek, Vacek.

Vsetín: Hak – Štefl, Hořanský, Mikula, Skalák, Škrabánek, Tydlačka, Forch, Vašíček, Hryciow, Děrkas, Motloch, Kuchařík, Žabčík, Grygar, Abdul, Zetocha, Hajdík, Koutný, Mrnuštík, Ščotka.

České Budějovice opět pokořeny, tentokrát suverénní Kometou

Vyjádřeno přesnou řečí vzdělanců, proběhlo měření týmových sil mezi favorizovaným celkem Komety a Mountfieldu České Budějovice de facto bez jakýchkoliv vybočení z předpokládaného průběhu. Těžko by ale někdo vsázel na takový výsledek, jaký mohli diváci po šedesáti odehraných minutách na výsledkové tabuli vidět!

Během úvodních sedmi minut skončily za budějovickou brankovou čáru hned čtyři pokusy, na svědomí je měli hráči Garčic, Svoboda, Adam Zbořil a Vlček. Toto kvarteto dohnalo jihočeského krále brankoviště k předčasnému odchodu na střídačku a modrý půlkruh tak přijal za své náhradník Kadlec. Ale i na něj si počíhal jeden z Brněnských, tentokrát Jakub Zbořil, jenž zvyšoval na 5:0. Po první třetině tak na světelné tabuli svítil stav 7:1. „Když se nám pak na začátku druhé části podařilo zvýšit náskok na 8:1, věděl jsem, že utkání zvládneme. Soupeř měl s námi problém psychického rázu. Přitom hokejově jsou na tom České Budějovice hodně dobře,“ poznamenal kouč Komety Miloš Náprstek.

Do šedesáté minuty přidali mladí Brňané ještě šest branek a tak Jihočeši odcházeli po závěrečné siréně z ledu za konečného stavu 14:1.

Celé utkání svými gólovými kousky ovládl Adam Zbořil. Za tři třetiny nasbíral do své bodové mošničky tři góly a čtyři asistence, čímž se stal jasně nejproduktivnějším hráčem utkání. „Adam je pro nás velice platný hráč. Dokonce bych ho přirovnal k jinému našemu odchovanci, k Martinu Havlátovi. Řekl bych, že Zbořil má ještě větší fyzický fond než on v jeho letech. Je herně chytřejší, Martin v tom vyrostl až dodatečně,“ řekl Náprstek. Pro brněnského trenéra tak bude Zbořil určitě hlavním mužem nedělního finále. „Uvidíme. Čeká nás Vsetín, který je tu domácí a navíc vždycky velice nebezpečný,“ zakončil Náprstek.

Kometa: Machorek – Zbořil Adam, Štancl, Svoboda, Weiss, Švejda, Nossek Tomáš, Jenyš, Zacha, Voškeruša, Nossek Radim, Zbořil Jakub, Korbička, Garčic, Boltvan, Vávra, Tichý, Vlček, Račický.

České Budějovice: Kadlec, Dudáček –Hodianek, Holub, Hovorka, Jáchym, Malovec, Křikava, Kubeš, Macháček, Matoušek, Smejkal, Šafář, Šesták, Švamberk, Pýcha, Vopelka, Suchánek, Carva, Novotný, Werner.

Momenty dne

První hattrick. Hned tři branky se podařilo vsítit vsetínskému útočníkovi Zdeňku Děrkasovi v utkání proti Spartě. Hattrick v následujícím klání se podařil i brněnskému Adamu Zbořilovi, jenž k němu přidal i čtyři finální nahrávky.

Rozbouřené ochozy. Průchod hokejovým vášním dalo dnes pod střechou Lapače na pět set diváků, stali se tak zejména pro pořádající Vsetín šestým hráčem na hřišti. Jak vidno, pro mnohé „fans“ se odměnou za brzké vstávání stala neocenitelná výhra Valachů. Ti budou v nedělním boji potřebovat alespoň dvakrát tolik hlasivek!

Gólů padlo ještě více než včera. V pátek mohli diváci na Lapači zhlédnout celkem 20 gólových momentů, sobotní utkání byla v tomto ohledu ještě o něco lepší. Tentokrát se v obou dvou zápasech puk octnul za brankovou čarou přesně dvaadvacetkrát.

V zajetých kolejích. Tak by se dal charakterizovat opakovaný úspěch moravských celků v druhém hracím dni turnaje. V něm opět kralovaly celky z Moravy, a to Vsetín s Kometou Brno.

Loňský mistr opět míří k titulu. Do zítřejšího dne budou vstupovat se staženým žaludkem zejména dva celky, a to loňský mistr Kometa Brno, které letos směle konkuruje Vsetín. Tyto dva celky mají před sebou zápas, jehož výsledek rozhodne o prvním místě.

Předchozí články o Mistrovství:

V prvním dni Mistrovství se radoval Vsetín a Kometa Brno (28.3.2008)

Trenér Kubo před začátkem Mistrovství: Individuality máme, ale požaduji týmový výkon! (27.3.2008)

Průvodce Mistrovstvím republiky šestých tříd (26.3.2008)

Mistrovství republiky přešlapuje za dveřmi. Potvrdí Vsetín roli favorita? (23.3.2008)

O zlatu pro šesťáky se rozhodne ve Vsetíně (9.3.2008)