Zbytečně moc jsme se trápili, soudí Tomáš Pitule

Josef Kutěj • 01.11.2018

Urostlý centr třetí formace Tomáš Pitule hodnotil utkání proti Ústí nad Labem. Sám v něm poprvé za VHK skóroval a jeho gól byl vítězný. „Takhle bych to trefil jedenkrát z deseti a dnes to vyšlo“, směje se spokojeně po vybojované bitvě za 3 body. Rozpovídal se i o svém působení v Bělorusku, „Hokej v Bělorusku není špatný, ale s podmínkami u nás se to nedá srovnávat“ konstatuje.

Po nezdaru v Havířově berete 3 body, jak byste zhodnotil utkání?
Po několikáté jsme dnes špatně začali. Začátky utkání máme takové všelijaké. Myslím si, že by se nám tohle nemělo stávat. Už vůbec ne s týmy, jako je Ústí, i když je nechci podceňovat. První třetina nic moc. Ve druhé třetině už jsme byli mnohem lepší. Měli jsme více ze hry, a i nějaké šance. Naštěstí jsme to ubojovali ve třetí třetině, kdy nám tam padly 2 góly.

Dnes se vám podařilo poprvé skórovat, jak byste branku popsal?
Dostali jsme se na přesilovku. Měli jsme sehraný signál a vyšel nám úplně přesně jak měl. Takhle bych to trefil asi jedenkrát z deseti pokusů, ale už jsem měl tolik smůly a vyložených šancí, že jsem nesmírně rád, že se to konečně prolomilo a smůla opadla.

V minulých utkáních jste přichystal branky pro kolegy z formace, jak se vám s nimi hraje?
V tomhle sestavení jsme dnes hráli poprvé. Nicméně s Mikaelem (Mikael Kuronen) jsme hráli již dříve. On je bruslivý hráč a potřebuje, aby mu někdo trošku vysvětlil co a jak v angličtině, v tom se mu snažím pomáhat. Myslím si, že jak ten zápas, co dal on dva góly, tak dnes, tak nám to tam v přesilovkách sedlo a jsme za to rádi.

Vy jste přišel z Běloruska, jaký je rozdíl ve hře?
Osobně jsem hrál v HK Něman Grodno, což je nejlepší tým v Bělorusku. Řekl bych, že v Bělorusku se daleko více dbá na taktiku. Tady je to poměrně rozlétané a týmy hodně bruslí. Nemá to takový systém jako tam. Velký rozdíl je v tom, že mají jedny z nejširších a nejdelších hřišť vůbec. Je to vlastně úplný opak proti Vsetínu. Je to úplně jiný druh hokeje. Na vše je více času. Sám jsem si nemyslel, že v něčem jako je velikost hřiště je tak obrovský rozdíl. Opravdu chvíli trvá, než si člověk zvykne na jiné rozměry, a hlavně úplně jiný styl hokeje. V Bělorusku je 4 – 5 týmů, které jsou na vrcholu. Bylo to vidět i nyní v Lize mistrů, kde jsem právě za Grodno nastupoval. Celkově si myslím, že tam hokej není vůbec špatný. Další rozdíl je v tom, že běloruskou ligu prakticky nehrají cizinci. Nejsou tam skoro vůbec importy hráčů. Věřím tomu, že kdyby v každém týmu bylo 5 hráčů z ciziny byla by kvalita ligy ještě daleko lepší.

V podmínkách? V životě?
Rok předtím jsem začínal v jiném týmu. Jednalo se o hodně rodinný klub ve velmi malém městě. Tam bylo pár paneláků, zimák a jedna velká továrna. Tím to město žilo. Proti tomu, co nyní máme na Vsetíně, to bylo opravdu nic moc. Oproti tomu Grodno je větší město u polských hranic, tam to bylo o něco lepší, ale stejně tady se máme daleko lépe než lidé v Bělorusku. Průměrné platy tam jsou o mnoho menší než tu. A ti kluci si tam váží toho, že můžou hrát hokej. Mají možnost si vydělat více než někde jinde. Nicméně jak říkám, ani tak se to nedá srovnávat k tomu, jaké podmínky máme tady na Vsetíně.

Zpět k utkání, trochu jste se trápili, nakonec vaše branka byla i vítěznou. Dá se říct, že právě po ní jste naprosto převzali kontrolu nad utkáním?
Určitě, jak jsem říkal, souvisí to s těmi začátky. Bohužel často dostaneme první gól a pak musíme dohánět. Ať už to bylo tady s Kladnem, dnes doma, nebo zápasy předtím. Kdybychom dnes ze startu dali gól dva asi by zápas vypadal jinak. My jsme se dnes možná až zbytečně moc trápili. Kdyby ty branky padly mohlo to být daleko jednodušší a stálo by nás to mnohem méně sil. Z toho se musíme ponaučit a zapracovat na tom. Ale jak říkáte, po brance na 3:2 jsme se trošku uklidnili a hned z toho byla branka na 4:2 a potom už i přišel klid na hole a bylo to daleko lepší.

Další utkání vás čeká proti Třebíči, ta Vsetín již párkrát potrápila, hraje hodně defenzivní hokej jako dnes předvedlo Ústí, jak se na ně připravit?
Já, co si pamatuji Třebíč, tak přesně jak jste říkal, hrají poctivý obranný hokej, kdy hrají na brejky a čekají na chyby, které pak dokáží využít. Určitě bude záležet na vstupu do utkání. Hrát jednoduše, jít do brány, moc se s tím nemazat u nás a možná hrát trošku to, co oni. Čekat na chyby a hlavně využít šance, které nám dají. Důležité bude dát první gól, to si myslím bude rozhodující.