Zimní stadion bude převeden na město, zástupci radnice a společnosti ZETEX se domluvili!

Eva Stejskalová, Václav Trávníček • 18.06.2008

V s e t í n - Ve vyjednávání o převodu zimního stadionu na město došlo dnes dopoledne k zásadnímu průlomu. Vsetínští zastupitelé se společně se zástupci majitele stadionu, kterým je společnost ZETEX vlastněná TJ Zbrojovka Vsetín, dohodli na způsobu převodu. Zastupitelé se společně se ZETEXem shodli, že převod zimního stadionu bude proveden formou uzavření nájemní smlouvy s následným darováním nemovitosti. „Je to jediný způsob, který lze za stávající legislativy uskutečnit a je přijatelný pro obě strany. Musí se ale vyřešit otázka vyjmutí zimního stadionu ze základního kapitálu společnosti ZETEX,“ vysvětlil místostarosta Lubomír Gajdušek.

„Vzhledem k tomu, že ještě donedávna nebylo průchozí najít jakoukoliv variantu schůdnou pro obě strany, považuji toto za velký zlom. Navíc je na obou stranách vůle jednat i o převodu sportovní haly na Lapači,“ komentovala dohodu starostka Květoslava Othová.

Výše nájmu a nájemní podmínky však budou ještě předmětem dalšího jednání. Zastupitelé proto doporučili radním tyto záležitosti urychleně dojednat a předložit je ke schválení na nejbližším zasedání rady města. „Kvůli zahájení projektové přípravy na rekonstrukci zimního stadionu a možnosti využití evropských dotací na tuto investici, která bude řádově v desítkách milionů korun, ovšem nemůže být nájemní smlouva delší než dvouletá. Navíc jsme deklarovali, že jsme ochotni jít jen do maximální částky pěti milionů,“ upozornila vsetínská starostka Květoslava Othová. Podle ní je zásadní uskutečnit co nejrychleji především rekonstrukci strojovny, která využívá jako chladící médium jedovatý čpavek a navíc je ve velmi špatném technickém stavu.

Toho jsou si vědomi i zástupci majitele stadionu, kteří s uvedenou variantou převodu souhlasí. „Dnešní usnesení zastupitelstva hodnotím velmi kladně, jsem rád, že jsme i se zastupiteli naši společnou řeč,“ sdělil za společnost ZETEX Vlastimil Martinák. Společnost ZETEX totiž zjistila, že není v jejich silách bez podpory města zabezpečit optimální fungování sportovišť. „Prověřili jsme, že ani využití evropských fondů není v našem případě optimální řešení, proto jsme připraveni, pokud nám město poskytne garance zabezpečení jiných sportovišť, jít cestou převodu zimního stadionu a do budoucna i sportovní haly na město,“ dodává Martinák.

Zimní stadion na Lapači byl vybudován přibližně před 40 lety v rámci akce „Z“. Za posledních dvacet let však do něj majitel takřka vůbec neinvestoval a vzhledem ke stavu strojovny jej nyní mnozí označují za velký ekologický problém uprostřed města. Vsetínská radnice o převodu dlouho jednala, ale k zásadní průlomové dohodě došlo až dnes.