Čtyři přesilovkové góly i zrození Kuronena. Vsetín zdolal Jestřáby 6:3

Tomáš Kopecký, Jan Tajzler • 20.10.2018

Že jsou přesilovky Vsetína slabinou? To už dávno neplatí. Proti Prostějovu se v této herní situaci prosadili hned čtyřikrát a svého tabulkového souseda zdolali 6:3. Byl to důležitý den premiérových střelců - Mikael Kuronen se prosadil hned dvakrát a i jeho zásluhou Valaši otočili vývoj utkání ve druhé třetině z 1:2 na 4:2. Jestřábi sice ještě zahrozili a vstřelili kontaktní branku z hole Matýse, Teperův gól v přesilové hře však Vsetínské opět přinesl klid na domácí hokejky. 20 sekund před koncem základní hrací doby poté dokonal dílo Kopta. Zelenožlutí se v tabulce vrací na 3 místo a hned v pondělí zamíří na led Kadaně.

CHANCE LIGA - 16.kolo so 20.10.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
6:3(1:2, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Karafiát (Theoret, Rác), 23. Kuronen (Pitule), 35. Kuronen (Pitule), 37. Rob (Teper, Pechanec), 50. Teper (Pechanec, Slováček), 60. Kopta (Kucharczyk, Holomek) – 7. Prokeš, 18. Dvořáček (J. Zdráhal), 48. Matýs (Venkrbec, Starý). Rozhodčí: Souček, Cabák – Kotlík, Doležal. Vyloučení: 2:8. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3270. Střely na branku: 40:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 6:3.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Holomek, Slováček, Teper, Frolo, Mäkinen, Ondračka – Theoret, Rác, Karafiát – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Březina – Jindra, Pitule, Kuronen.
LHK Jestřábi Prostějov: Štůrala – Rašner, Krejčí, Foltýn, J. Zdráhal, Kellner, D. Kolář – L. Luňák, Divíšek, Nouza – Starý, Venkrbec, Žálčík – Dvořáček, Prokeš, Krejčiřík – Bažant, Antoníček, Matýs.

Vsetínská obrana musela hned v úvodu čelit útočné akci nejproduktivnějšího dua soutěže, Divíšek poslal přihrávkou od mantinelu kotouč na Nouzu, jenž stál mezi kruhy ve výhodně střelecké pozici, ale na pozorného brankáře Gábu si se svým zakončením nepřišel. Prostějov dostal v utkání jako první příležitost početní výhody, stalo se tak v čase 3:39, kdy na trestnou lavici putoval obránce Mikuš. Valaši však oslabení ubránili dobře a byli to právě zelenožlutí, kdo podnikal nebezpečné výpady do hostující třetiny. Prostějov nabídnutou přesilovou hrou pohrdl, ale v čase 6:29 se mu podařilo otevřít skóre. Výbornou individuální práci předvedl na vhazování ve vsetínském pásmu Radek Prokeš, jenž nejprve uspěl na vhazování proti Pechancovi, vsetínskému centrovi následně prostrčil puk mezi bruslemi a ve střelecké pozici dokázal překonat brankáře Gábu - 0:1.

Vsetín se po inkasované brance s těží dostával do útočného pásma, Prostějov výborně přistupoval ke vsetínským hráčům a znemožňoval jim kobinaci. Změna nastala v čase 9:33, kdy byl menším trestem potrestán Bažant. Vsetín se na rozdíl od Prostějova dokázal v přesilové hře prosadit. Pohledná kombinace Valachů začala u Ráce, jenž poslal kotouč před branku Theoretovi, ten si všiml na protějším kruhu výborně postaveného Jiřího Karafiáta a mladý útočník v dresu Vsetína přesnou střelou z voleje překonal bezmocného brankáře Štůralu - 1:1.

Následující minuty se nesly ve znamení vyrovnaného hokeje, oba celky si vyzkoušely i hru ve čtyrech. Další průlomový okamžik první třetiny přišel opět při vyloučení prostějovského Bažanta. Vsetín se do přesilovky pustil s vervou, po kombinaci Ráce s Karafiátem se před brankářem Štůralou ocitl osamocený Theoret, kanadský útočník ve službách Vsetína nejprve hledal výhodnější pozici pro Ráce, kotouč se však k němu odrazil zpět a snažil se Štůralu prostřelit k bližší tyči, jenže prostějovský brankář dokázal úspěšně zasáhnout ramenem. Z následného protiútoku pak Vsetín ve vlastním oslabení inkasoval. Nahozený kotouč dojel do útočného pásma Zdráhal a nasměroval jej svému spoluhráči Davidu Dvořáčkovi, jenž ranou z první prostřelil Gábu - 1:2. Vsetín však v dalším pokračování přesilovky mocně tlačil na vyrovnání, další pohlednou kombinaci sehrálo trio ve složení Rob - Pechanec - Teper, posledně jmenovaný pálil z mezikruží, ale branku těsně minul. První třetina tak skončila za jednobrankového vedení prostějovských Jestřábů.

Vsetín nastoupil do druhé třetiny se snahou odčinit nepovedený závěr té první. A celkem se to i dařilo, vsetínská aktivita dělala prostějovské obraně problémy. Kýžené vyrovnání Valachů se také dostavilo brzy, již v čase 22:59 obnovil vyrovnaný stav svou premiérovou trefou v dresu Vsetína finský útočník Mikael Kuronen, který si svou branku doslova vybojoval, když poslal kotouč za branku Pitulemu, jenž na sebe natáhl bránícího hráče a po objetí prostějovské svatyně nahodil puk směrem na Štůralu, ten jej pouze vyrazil a číhající Kuronen uklízel do prázdné brány. Prostějov se poté na chvíli osmělil a začal operovat v obranném pásmu domácích, žádnou větší tutovou příležitost si však Jestřábi nevypracovali.

Krátce před uplynutím poloviny základní hrací doby měl Vsetín k dispozici početní výhodu, ta se však zelenožlutým vůbec nepovedla a hned po jejím konci se Jestřábi řítili ve třech na jednoho, Žalčík dlouho rozmýšlel, zda kotouč předá Nouzovi, nakonec vzal zakončení na sebe, ale pozorný Gába jeho pokus zneškodnil. V čase 14:20 přišla další chvíle pro Mikaela Kuronena, situace byla téměř totožná jako u první branky, jenže tentokrát to byl sám Kuronen, kdo s kotoučem obkroužil branku a poslal jej Pitulemu, ten okamžitě vystřelil a Štůrala opět kotouč pouze vyrazil a Kuronen si na další přesnou dorážku počítal,, Vsetín tak dokázal otočit skóre.

Další vsetínský nápor se konal v poslední pětiminutovce prostřední periody, Valaši si svou aktivitou vysloužili početní výhodu, kterou hned v jejím úvodu využil Luboš Rob, psal se čas 36:15, Pechanec našel mezi kruhy dobře posteveného Tepera, jeho ránu Štůrala zase jenom vyrazil a tím dal neodolatelnou nabídku Robovi, jenž kotouč do prostějovské sítě chladnokrevně pověsil. Vsetín tak ve druhé třetině po dominantním výkonu nejprve vyrovnal, aby se před začátkem třetí třetiny dostal do dvoubrankového náskoku.

Vsetín měl hned v úvodu třetí třetiny další možnost početní výhody, tentokrát se však Valaši výrazněji neprosadili. V následujících minutách vyhovovalo tempo hry Vsetínským, hrálo se dlouze bez přerušení a čas ubíhal. Prostějov se však dočkal kontaktní branky, bylo to v čase 49:10, když Venkrbec napálil kotouč na Gábu, ten jeho střelu vyrazil a k dorážce měl nejblíže Ondřej Matýs, jenž vykřesal pro Prostějov naději. Krátce po kontaktní brance Prostějova se však nedovoleným zákrokem provinil Kelner a Vsetín tentokrát přesilovou hru využil. Pechanec přihrávkou od mantinelu našel v mezikruží Jakuba Tepera, ten si kotouč s klidem zpracoval a zamířil přesně pod vyrážečku brankáře Štůraly.

Hanáci ovšem neházeli flintu do žita a v útočném pásmu se snažili bojovat o každý kotouč, brankář Gába musel být ve střehu, protože Jestřábi zkoušeli pálit z každé pozice. Vsetínští se dokázali zkoncentrovat na defenzivní činnost a hrozili z nebezpečných protiútoku, jeden takový předvedlo duo Jonák - Rob, prvně jmenovaný zakončoval a Rob už zvedal ruce, ale na poslední chvíli našel Štůrala kotouč pod svým betonem. Vsetínský branář Gába se následně blýskl pohotovým zákrokem lapačkou, když zneškodnil slibný pokus prostějovského Luňáka.

Dalo se očekávat, že Prostějov sáhne ke hře bez brankáře, a tak se i stalo. Trenér Vykoukal stáhl Štůralu ze hry již v čase 56:49. Jestřábi svírali vsetínského soupeře v obranném pásmu a třicet vteřin před závěrečnou sirénou rozvlnil síť za Gábou Divíšek, rozhodčí však branku nemohl uznat, neboť střele zkušeného matadora Prostějova předcházel krosček na bránícího Frola. Naopak Vsetín v početní výhodě okamžitě rozhodl, Kucharczyk se nejprve snažil sám zakončit, ale kotouč se svezl za branku, kde si jej vsetínský borec dojel a předložil Ondřeji Koptovi, jenž podobně jako Kuronen, oslavil svou první letošní branku. Vsetín tak vítězstvím nad Prostějovem upevnil třetí příčku v aktuální tabulce druhé nejvyšší soutěže.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Dneska jsme podali dobrý výkon a jsme rádi, že po ztrátě s Budějovicemi jsme nespadli do delší série porážek, ale že jsme dnes, a pevně v to věříme, odstartovali novou vítěznou sérii. Prostějov má silný tým, hlavně v útoku jsou hodně nebezpeční, a to prokázali. My jsme ve druhé třetině naštěstí otočili z 1:2 na 4:2, což podle mě zápas rozhodlo. I když jsme dostali branku na 4:3, tak jsme vzápětí odskočili na 5:3. Pak už jsme si ten zápas, i přes problémy ve vlastním pásmu, kde soupeř neustále hrozil, pohlídali a dovedli do vítězného konce. Jsme rádi za tři body.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): Pro nás to byl dneska těžký zápas, ve kterém vyhrál Vsetín.