Dotáhnout to ze stavu 2:5 k vyrovnání? Pro juniory žádný problém!

Helena Hegeďová • 02.02.2019

Hosté využili své herní převahu v úvodu k tomu, aby se dostali do vedení. Valaši ale ještě v průběhu první třetiny vyrovnali a po přestávce se tedy začínalo od začátku. A i v tomto případě začali lépe hosté, kteří si vybojovali tříbrankový náskok. Před koncem druhé třetině sice snižoval Frydrych, ale když se na tabuli objevilo skóre 2:5, málokdo předpokládal takový průběh, jaký ve skutečnosti přišel. Valaši v sobě nasbírali všechnu bojovnost a hokejové umění. Během dvou minut v závěru třetího dějství vyrovnali a šlo se do prodloužení. V tom měli domácí více gólových šancí, ale v brance nakonec skončila ta od hostujícího obrácen Věntuse.

DHL Extraliga juniorů - 18. kolo - 2. část so 2.2.16:00
HC Vítkovice Ridera
5:6p(1:1, 1:3, 3:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Vašenka (Kožený, Petriska), 36. Frydrych (Jindra, Ondračka), 53. Pernický (Krupa, Petriska), 55. Jindra (Jenáček, Frydrych), 55. Lukačka (Vašenka, Zeman) – 4. Mrva (Fridrich, Bernovský), 25. Potočný (Bernovský, Věntus), 31. Bernovský (Fridrich), 32. Konečný, 52. Lewandowski (Konečný), 65. Věntus (Beránek, Potočný). Rozhodčí: Šudoma – Čelechovský, Blažek. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 156. Střely na branku: 39:51. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 5:5.

VHK ROBE Vsetín: Chrástecký – Ondračka, Zeman, Jenáček, Pernický, Kožený, Houser – Jindra, Klímek, Vrána, Lukačka, Krupa, Adámek, Vašenka, Petriska, Frydrych.
HC Vítkovice Ridera: Mrázek – Kunc, Bílý, Smička, Zapletal, Vacula, Věntus – Konečný, Fridrich, Bernovský, Lednický, Lewandowski, Beránek, Mrva, Potočný, Ivan.

Vítkovice do první třetiny vletěly a kromě jiného na sebe natáhly faul. Vyloučení Jenáčka zůstalo dlouho nevyužito a gólman Chrástecký přiváděl hostující střelce k šílenství. Jakub Mrva se však nenechal rozhodit a dokončil kombinaci svých spoluhráčů trefou do odkryté branky. Začala rychlá hra nahoru dolů, ve které se Valaši snažili tlačit do útoku, ale nebylo jim to dovoleno. Větší šanci dostali až při vyloučení Lewandowského, při kterém byly vidět hlavně Jindrovy šance.

Tato početní výhoda zůstala ze strany Vsetína nevyužita, druhé vyloučení na straně Ridery už ale potrestáno bylo. Jan Vašenka se uvolnil na pravém křídle a poslal puk mezi Mrázkovy betony. S vyrovnáním hosté nepočítali, a tak se Lewandowski s Ivanem snažili dostat do větších šancí nebo třeba i přečíslení. To se jim povedlo 10 sekund před sirénou oznamující konec první třetiny, kdy však ztroskotali na domácím obránci Ondračkovi.

Do vedení mohl svůj tým dostat Lukačka, z hostujících do byl zase Konečný, který trefil levou tyčku. Vítkovice se po této šanci stáhli okolo Chrásteckého, čímž domácí celek naštvaly. Do řešení účtů se pustil Petriska. Na trestnou ale putoval hostující Potočný. Valaši se v této přesilovce prezentovali dobře, stejně jako v ostatních početních výhodách. Krátce poté, co už byli Ostravané v plném počtu, však využil přečíslení tři na dva Matěj Potočný a Ivan následně trefil brankovou konstrukci. Když byl na trestné lavici Lednický, do útoku se dostal Jindra.

Jindra se zdál být nejlepším a nejpracovitějším útočníkem domácího celku v zápase. Ve vlastním oslabení se ale ukázal také hostující kapitán Jan Bernovský, kterého skvěle našel Petr Fridrich. Bernovský pak už jen poslal kotouč bekhendem do horního rohu branky. Další akci využil ostravský celek při hře 5 na 5. To se uvolili hned tři jeho hráči a kolem levé brusle a tyčky poslal kotouč do branky Viktor Konečný. I za stavu 1:4 z pohledu Vsetína byl vidět Jindra, jenž zavezl puk do pásma a jehož několik rychlých pokusů blokoval Mrva. Pak ale získal puk Lukáš Frydrych, objel branku a poslal puk k levé tyčce. Po druhé třetině tak svítilo na tabuli skóre 2:4.

Do třetí třetiny vstoupili lépe domácí, ale byli také jako první vyloučeni. A hosté se mohli dostat do přesilovky 5 na 3, když chtěl hlavní sudí poslat za Jindrou na trestnou lavici také Frydrycha. Ten podle něj podrazil nejproduktivnějšího hráče hostů, útočníka Fridricha. Vítkovický forvard se ale ihned zvedl z ledu a šel rozhodčímu oznámit, že za brankou upadl sám a faulován nebyl. V tomto zápase mu ale karma fair play gesto nevrátila, jelikož trefil pouze tyčku, od které se puk odrazil za Chrásteckého záda. Gólman Valachů byl ale v tu chvíli povyjetý z branky a puk zůstal ležet na brankovišti. Vedení Vítkovic na tříbrankové ještě v 52. minutě navyšoval po obhození gólmana od levé tyčky Jakub Lewandowski.

Následně už to však byla jízda Vsetína. Necelou minutu po trefě Lewandowského, se od modré čáry prosadil Vojtěch Pernický. Vyloučení hostující Beránka pak trestal zcela zaslouženou brankou Lukáš Jindra, který tečoval střelu Šimona Jenáčka. A jen 16 sekund poté vyrovnal Marco Lukačka. Valaši na vyrovnání nepotřebovali ani 3 minuty. Vše mohl dokonat Frydrych, ten ale netrefil prázdnou branku a šlo se do prodloužení. V něm jeli sami na branku Jenáček i Jindra, na druhé straně to zase zkusily Vítkovice z výrazného tlaku do branky. Nakonec se ale 11 sekund před sirénou prosadil Dominik Věntus.

Petr Fojtů (VHK ROBE Vsetín): Viděl bych to podobně jako včera, jen s trošku opačným koncem. Včera jsme hráli dobře dvě třetiny, dneska jednu. V letošní sezóně byl takový zápas o tři góly jenom jeden, a to ve Zlíně. Ten jsme otočili. A pak tady ten, ve kterém jsme třetí třetinu uhráli, i když je máme lotos tragické. Sahali jsme ale po třech bodech, když to měl Lukáš Frydrych úplně do prázdné. To mohlo dopadnou úplně jinak. Obrovská škoda je taky prodloužení, ve kterém jsme měli dva samostatné nájezdy, které jsme zase nevyřešili dobře. Pak se objevila menší chybička a soupeř toho hned využil. Ten bod má ale pro nás dneska hodnotu zlata. Myslím si, že za stavu 2:5 by si na nás nikdo nevsadil.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dlouhou dobu to vypadalo, že jsme o něco lepším soupeřem. Bohužel naše bídná koncovka a hra dozadu je v poslední době velice špatná, čehož soupeř v závěru zápasu využil, dokázal srovnat a my jsme získali pouze dva body v prodloužení. Herně to možná vypadlo, že jsme o něco lepší, ale hraje se to na góly. V tom byli domácí stejně dobří jako my na menší počet šancí, a proto se body nejdříve rozdělily po jednom a my jsme potom ze třetí šance v prodloužení dokázali dát branku. V této části hry měli domácí zrovna dvě vyložené šance, které neproměnili, takže se štěstí nakonec přiklonilo k nám.