Junioři si připisují první výhru, v těžkém utkání porazili Uherské Hradiště

Václav Trávníček • 19.09.2010

Byl to zápas plný faulů. A také zápas, který vsetínští junioři vybojovali vysokou morálkou. Výběr trenéra Miroslava Kubo se v neděli večer představil podruhé v sezóně na domácím ledě a na rozdíl od smolné premiéry se Šumperkem bral oba body za vítězství 4:3. V dramatickém a zároveň častými vylučováními rozkouskovaném utkání se blýskl útočník David Vítek, jenž zaznamenal dva kanadské body (1+1) i přesto, že v sobotu odehrál utkání za A-tým.

Liga juniorů, skupina Východ - 4.kolo ne 19.9.
HC Uherské Hradiště
4:3(2:1, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Valigura (Vítek, Martyčák J.), 18. Vítek (Zbranek), 26. Martyčák T. (Romanov), 35. Studený (Martyčák T.) - 16. Hrabec (Červenka, Fridrich), 43. Němec (Lažek), 59. Němec (Koutník). Rozhodčí: Škach - Velinský, Wesley. Vyloučení: 14:11, navíc Romanov (VSE), Šudoma a Měšťánek (oba UUH) 10 minut OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 163. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Šenk - Ondra, Studený, Urban, Galia, Zbranek (C), Skyba, Klimek, Romanov, Vítek (A), Pokus, Gromus (A), Tyralík, Suchánek, Lechner, Martyčák T., Valigura, Hurtík, Motloch, Martyčák J.
HC Uherské Hradiště: Machálek - Hubáček, Měšťánek, Doležálek, Červenka, Fridrich, Hrabec (C), Lažek, Šudoma, Němec, Šimon, Koutník, Bříštěla, Ohnoutek, Maňásek, Kočí, Zderčík, Černý, Brim, Hromádko, Dvořák.

Situace z první minuty jakoby předznamenala průběh celého utkání: Vsetínští rozjeli po vyhraném úvodním vhazování kombinaci, dostali se do útočného pásma a – hostující Přemysl Kočí byl vyloučen za držení. Jestliže oba celky vytěžily z početních výhod shodně po dvou gólech, během první vsetínské přesilovky se světlo nad brankovými konstrukcemi ještě nerozsvítilo. Do první vážnější šance se dostal v 5. minutě vsetínský David Vítek, ale puk k němu zpoza brány přes rychlou hokejku hostující obrany nedoputoval. Na druhé straně mohl udeřit Němec, který ve vlastním oslabení vypíchl domácím bekům na modré čáře kotouč a společně s Koutníkem uháněl v situaci dva na jednoho na zteč domácí brány. Bohužel pro hosty zvolil první jmenovaný místo obligátní přihrávky střelu, s níž pozorný gólman Šenk neměl větších potíží.

Když poté Hrabec netrefil sám před brankou zívající odkrytou klec, rozjásal domácí mužstvo Martin Valigura. Vsetínský „věčný marod“ dostal přihrávku do jízdy od Vítka, jenž si předtím vyměnil s Jakubem Martyčákem, a z mezikruží zavěsil – 1:0. Hosté dostali příležitost srovnat stav v přesilovce, když se na trestnou lavici posadil domácí Lechner. Pouhých dvanáct vteřin početní výhody stačilo Uherskohradišťským k tomu, aby vyrovnali. Na konci přesilovkové formace stál kapitán Vojtěch Hrabec, jenž pohotově zasunul puk za záda domácího gólmana a odčinil tak své předchozí zaváhání. Odpověď Valachů na sebe nechala čekat do 18. minuty. David Vítek dostal zpoza brány rychlou přihrávku od Zbranka a přesnou ranou k pravé tyči nedal hostujícímu gólmanu Machálkovi žádnou šanci.

Za stavu 2:1 vstoupila obě mužstva do druhé dvacetiminutovky, kterou už velkou měrou ovlivnila častá vylučování. Na straně Vsetína to bylo hned sedm hříšníků, kteří museli pykat na trestné lavici, z Uherského Hradiště se proti pravidlům provinilo dalších pět hráčů. Kdo ví, jaký by mělo utkání vývoj, kdyby byly hostům uznány dvě branky. Tu první sudí odmítli pro postavení útočícího hráče v brankovišti, tu druhou pro posunutí brankové konstrukce. V obou případech rozhodovaly vteřiny, možná setiny vteřiny, nicméně právě tyto vteřiny posunuly podobné úvahy pouze do hypotetické roviny.

Domácí během druhé periody dvakrát překonali hostujícího Machálka, čímž utkání rozhodli. Třetí branka padla po učebnicové teči Romanovovy rány, která se jemně otřela od dobře postaveného Tomáše Martyčáka. Čtvrtý, osudový zásah Vsetína zaznamenal Petr Studený, když využil početní výhodu – 4:1.

Třetí dějství začalo náporem Vsetína, ale byli to hosté, kteří rozvlnili síťku soupeřovy brány. Trestuhodně nepokrytý Tomáš Němec zblízka bez problému tečoval Lažkovu střílenou přihrávku a vykřesal pro Uherské Hradiště jiskřičku naděje. Na koně hosty posadil Tomáš Němec, když minutu a půl před závěrečnou sirénou rovněž zužitkoval početní výhodu. Jeho gól na 4:3 však přišel pozdě. Uherskohradišťští sice zkusili vabank při hře bez gólmana, ale štěstí tentokrát stálo na straně Vsetínských. Brankář Šenk už v power play hostů zasahovat nemusel. On a jeho spoluhráči vybojovali první vítězství v sezóně.

Ohlasy k utkání

Miroslav Kubo (trenér Vsetína): „V začátku soutěže mají všechna mužstva spoustu sil a bohužel někteří nechtějí moc hrát hokej, ale jen to řežou. To je problém pro techničtější kluky, kteří se dost těžko vyrovnávají s tvrdou a někdy i záludnou hrou. Ve dvou utkáních jsme měli dohromady 26 (!) vyloučených. Je to divné, někdy tomu moc nerozumím a kluci neví co mají hrát. Jednou zákrok projde, podruhé za stejný následuje trest. Chybí mi tam stejný metr. A plynulosti hry to určitě nepřidá. Nicméně se s tím budeme muset vyrovnat sami. Je lepší takový ubojovaný výsledek než jednoznačné vítězství. Kluci velmi chtěli vyhrát a na ledě se vydali ze všech sil, za což jim patří poděkování.“