Junioři v Salcburku sahali po další remíze, nakonec berou bod z nadstavby

Helena Hegeďová • 05.01.2019

Na ledě salcburské akademie se jako první dostali do vedení hosté, stejně jako v předchozím zápase s Českými Budějovicemi dokázal však soupeř do konce první třetiny srovnat. Ve druhém dějství se Salcburk dostal do vedení, ale i nadále byl k vidění vyrovnaný hokej s nadějně vypadajícími střelami na obou stranách. Vsetínu se však nedařila koncovka. V poslední sekundě druhé třetiny se pak štěstí usmálo na obránce Koženého, který po skvěle mířené přihrávce pálil do odkryté brány. Ve třetí třetině se scénář opakoval a Vsacané museli dotahovat. Vyrovnali na 3:3, zbytek zápasu už si ale domácí pohlídali a zvítězilo o dvě branky. V nájezdech pak bonusový bod vystřelil v sedmé sérii Klímek.

DHL Extraliga juniorů - 9. kolo - 2. část so 5.1.11:00
EC Red Bull Salzburg
5:3(1:1, 1:1, 3:1 - N 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Vogt (Hadamczik, Borzecki), 31. Zimmermann (Szuber, Hengelmüller), 42. Peterka (Maier, Harnisch), 50. Harnisch (Peterka, Menner), 60. Eliaš (Borzecki, Vogt) – 7. Jindra (Klímek, Jenáček), 40. Kožený (Vrána, Frimel), 49. Jenáček (Klímek, Ondračka), rozh. náj. Klímek. Rozhodčí: Kontschieder – Sporer, Zacherl. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 17. Střely na branku: 45:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.

EC Red Bull Salzburg: Bugl – Obu, Hadamczik, Menner, Szuber, Wimmer – Borzecki, Schwaiger, Hede, Eham, Eliaš, Vogt, Myklukha, Maier, Harnisch, Leonhardt, Hengelmüller, Peterka, Zimmermann.
VHK ROBE Vsetín: Málek – Lašák, Ondračka, Zeman, Jenáček, Pernický, Kožený – Jindra, Klímek, Vrána, Lukačka, Krupa, Vašenka, Petriska, Frimel, Frydrych.

Vyrovnané utkání otevřelo gólový účet v sedmé minutě, kdy se do vedení dostali zásluhou Lukáše Jindry hosté. Domácí však neponechali nic náhodě a také ukázali svou sílu, když se dokázali usadit v pásmu, stáhnout se k brankovišti a kombinovat do chvíle, než z levého kruhu vystřelil Constantin Vogt a trefil se do levého horního rohu. Valaši si mohli vzít své vedení zpět při pohledné akci, kdy Frydrych poslal Klímkovi přesnou nahrávku skrz brankoviště. Vsetínský kapitán střílel z první a trefil betony brankáře Bugla.

Druhou třetinu začali aktivněji zelenožlutí, ale první vážnější šanci měl opět domácí Vogt, když si nabruslil k Málkově pravé tyčce. Ve vlastním oslabení pak ujel Borzecki, který byl těsně před střelou zastaven dojíždějícími hráči Vsetína. Hrál se vyrovnaný hokej, Vsetínu v tuto chvíli chyběla přesná střelba. Naopak krátce po polovině zápasu váhal se střelou Szuber. Stáhl se proto z Málkovy blízkosti až na vrchol levého kruhu, odkud našel Carla Zimmermanna. Ten už se nijak nerozmýšlel a zasadil puk bekhendem do horního rohu.

Chvíli byl lepší Salcburk a z pásma ven vyjížděli Valaši, pak se situace obrátila a domácí hrozili z rychlých protiútoků. Už to vypadalo, že jednobrankové vedení Red Bullu se dočká konce druhé třetiny, opak byl však pravdou. Vsetínští útočníci se semkli kolem pravé Buglovy tyčky a snažili se dostat kotouč za jeho záda. Běžely poslední sekundy a Vojtěch Vrána si všiml zcela volného Martina Koženého na vrcholu pravého kruhu. Poslal mu přesnou přihrávku, která nakonec po střele skončila až v bráně, jelikož domácí gólman se od tyčky nestačil na druhou stranu brankoviště včas přesunout. Do konce druhého dějství zbývala necelá sekunda.

Hra se ve třetí třetině ještě nestačila ani pořádně rozjet a John Jason Peterka skóroval. Využil Maierovy přihrávky k tomu, aby dostal kotouč za přemisťujícího se Málka. Vsetín se nahrnul do pásma, bojoval o vyrovnání. To přišlo v 49. minutě, sedm sekund po vyloučení Wimmera. V přesilovkové formaci si vyměnil Klímek místo s Jenáčkem, který tak v početní výhodě hrál místo v obraně na křídle. A právě tato dvojice sestavila postup ke třetí vsetínské brance. Daniel Klímek pálil od modré, Šimon Jenáček tečoval. Neuběhla však ani minuta a Tim Luca Harnisch po dostal Salcburk po rychlé akci do vedení. Jenáček nevyužil svého brejku, ve kterém obešel bránícího hráče, jelikož mu gólman Bugl puk před zakončením vypíchl. Závěr utkání už si domácí pohlídali trefou Juraje Eliaše do prázdné branky.

Salcburk byl velmi aktivní i v prodloužení, kde svého soupeře nepouštěl ke slovu. Navíc se hákováním provinil Jindra, ale přesilová hra domácím moc nešla. Valaši obětavě bránili, vidět byli hlavně Ondračka s Frydrychem a činil se také Málek. V posledních sekundách pálil domácí kapitán Hede, jeho střelu Málek vytěsnil vyrážečkou a následná střela už sice za jeho zády skončila, doběhla ale také časomíra, a tak branka nemohla být uznána. Samostatné nájezdy pak dospěly do sedmé série, ve které rozhodl o zisku bodu Daniel Klímek.

Petr Fojtů (VHK ROBE Vsetín): Do Salcburku jsme přijeli o půl druhé v noci a hráli jsme už v jedenáct, takže tyto věci se samozřejmě mohou promítnout do zápasu. Včera jsme odehráli těžký zápas v Budějovicích, ale na druhou stranu si myslím, že na začátku jsme měli dobrý pohyb. Když kluci plnili to, co jsme jim řekli, tak to nebylo špatné. Salcburk má sice mladší tým, ale velice dobře individuálně vybavený. Neříkám, že neměli moc šancí, ale to, co měli, rozhodli. Naše koncovka je taková, jaká je. Poslední dobou spíš horší. Myslím si ale, že jsme neodehráli zas tak špatné utkání. V prodloužení jsme měli trošičku štěstí, když padl gól z poslední vteřiny a rozhodčí ho neuznali. Na nájezdy se nám, musím to zaklepat, dlouhodobě daří. A to oběma gólmanům. Jak Málek dneska chytal výborně, tak i Sachr včera dvě třetiny. Měl horečku, tak musel odstoupit ze zápasu, ale oba gólmani odchytali oba zápasy velmi dobře. Máme tři body z tripu a myslím si, že to proti silným týmům není zas tak špatné. Oba vlastně loni hrály finále staršího dorostu, takže mají dobrá mužstva a pro spoustu našich hráčů je to něco do budoucna. Viděli, jak vypadá akademie v Salcburku, jak hrají její hráči. To, že jsou na vysoké úrovni, hlavně jejich střelba a zakončení. Do budoucna může být pro kluky takový zápas jedině přínos.