MDO: O osudu vyrovnaného zápasu s Opavou rozhodly poslední minuty

Helena Hegeďová • 01.09.2017

Vsetín vstoupil do zápasu s velkým odhodláním, jako první se však z branky radovali hosté, kteří jednobrankové vedení drželi také po konci první třetiny. Druhá dvacetiminutovka přinesla Vsetínu vyrovnání, nebýt však pozorné opavské obrany, byl by výčet vsetínských branek větší. Do třetí třetiny se tak vstupovalo za vyrovnaného stavu 3:3. Valaši se zásluhou Babeliaka dostali do vedení, o které po dvou rychlých přesných střelách Opavy přišli. Poslední dvouminutovka už ale patřila zcela domácímu celku. Vsetín dokázal vyrovnat a 58 sekund před koncem přidala vítěznou trefu Sára Čajanová.

Přípravné zápasy MDO - přát. pá 1.9.15:00
Hokejový klub Opava
5:4(1:2, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 13. Kočí (Sviták, Houser), 39. Babeliak (Calaba, Kunst), 46. Babeliak (Turek), 59. Pažitka (Kočí, Ševčík), 60. Čajanová (Calaba) – 8. Pachula, 14. Horný (Šimon, Fědor), 48. Římský (Hon, Pachala), 49. Horný (Fišara). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:0, 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4, 5:4.

VHK ROBE Vsetín: Geidl – Kunst, Navrátil, Houser, Sviták, Velikovský, Ševčík, Calaba, Babeliak, Zemánek, Kočí, Vrána, Čajanová, Turek, Pažitka, Machač.
Hokejový klub Opava: Glabasnia (30. Zamazal) – Římský, Šimon, Horný, Pachula, Fědor, Tomsa, Zielinka, Zelenka, Adamczyk, Lhotský, Trávníček, Hon, Beneš, Hartmann, Nadeníček, Fišara, Pomp.

Vsetínští se hned po prvním buly chopili puku a nenechali se od něj odstavit. Opavě se nedařilo probojovat až před domácího gólmana Geidla, který tak likvidoval pouze nahození. Hosté zkusili přitvrdit ve hře do těla, ale ani to Vsetín nerozhodilo a domácí se stále drželi v útoku. První branka však padla do sítě jejich gólmana, Dietra Geidla. Právě od gólmana se kotouč dostal k Danielu Pachulovi, jenž se stal prvním úspěšným střelcem. Branka hostující celek nabudila, od nahazování do útočné třetiny však neupustili. Po faulu Vrány se červonobílí dostali do početní výhody, bohužel pro ně se však vzápětí dopustili špatného střídání a za hru v šesti musel odejít na trestnou lavici Zielinka.

Valaši už byli v plném počtu, když se jim podařilo vytvořit tlak a chaotickou situaci před opavským brankářem. Václav Kočí se ve zmatku zorientoval nejlépe a po jeho střele musel hostující gólman Glabasnia lovit puk ze své sítě poprvé. Opavě však netrvalo opětovné navýšení příliš dlouho. O minutu později vrátil vedení svému celku Lukáš Horný, a to pohotovou střelou do protipohybu gólmana. Vsetín zjistil, jak na soupeře a svým tepem vyhecoval k výkonům také Opavu. Navrátil s Machačem se snažili procpat puk mezi gólmanovy betony, a i když prvně jmenovaný už zvedal ruce nad hlavu, gól to nebyl.

Vsetínský tlak bez přesných střel byl ve druhé třetině přerušen vyloučením Kunsta. Hosté se však k většímu ohrožení branky nedostali, naopak v úniku byl vidět domácí Turek. Vsetínský brankář si zase musel dávat pozor na brejk Hona, který prokličkoval obranou a nakonec vystřelil z mezikruží. Blízko vyrovnání na 2:2 byl Vrána, který v krátkém časovém sledu vyslal hned tři střely, jeho snažení podpořila poslední dorážkou také Čajanová. V polovině utkání se v opavské bráně vystřídali gólmani, od 30. minuty předváděl své brankářské dovednosti Zamazal.

Začátky v bráně pro něj nebyly vůbec jednoduché, jelikož naskočil do solidně rozjetého zápasu. V bráně byl ale vidět také domácí Geidl, který si ve 36. minutě poradil s nebezpečným brejkem Zielinky a jeho střelou mezi betony. Iniciativy se chopila Opava, a když se Vsetínští dostali do útoku, nedělalo hostujícímu celku problémy jejich nápor ustát. Těsně před koncem však Valaši přece jen vyrovnali. Boris Babeliak se po střele Tomáše Calaby trefil od levé tyčky do levého horního rohu.

Důslednost Opavy byla pro hráče Vsetína frustrující i nadále. Na pohled sice útočná aktivita Vsetína opadla, Boris Babeliak však dokázal dostat svůj celek do vedení. Adam Turek dostal puk ze skrumáže hráčů Opavy a vyslal do úniku právě Babeliaka, který přesnou trefou navýšil. Následně byl však vyloučen Navrátil, a to by v tomto zápase nebyla Opava, aby na inkasovaný gól ihned neodpověděla. Okolo vsetínské branky v přesilové hře dobře kombinovali Daniel Pachala, Jakub Hon a Jakub Římský, který stál na konci celé této akce a poslal puk do prázdné branky. Jen půl minuty stačilo Opavy k tomu, aby se dostala do vedení.

Lukáš Horný využil zaskočeného vsetínského celku a podruhé v zápase překonal Geidla. V polovině třetí třetiny měl Vsetín ještě dost času na vyrovnání, ten jim ale ubralo vyloučení a výkon při hře pět na pět také nebyl přesvědčivý. Tři a půl minuty před koncem byl však vyloučen právě střelec posledního opavského gólu, Horný. Ke konci přesilové hry měli hosté opravdu co dělat, aby zamezili vyrovnání. Nakonec se jim to nepovedlo. Střelou na vzdálenější tyčku se v 59. minutě prosadil Marian Pažitka. Poslední gólové slovo to ale nebylo. Vítěznou branku vstřelila 58 vteřin před koncem Sára Čajanová, ke které se dostal kotouč po střeleckém pokusu Tomáše Calaby. Vsetínská hráčka nastřelila bližší tyčku, od níž se puk odrazil a velmi pomalu doklouzal až za brankovou čáru. V zápase plném zvratů si tak vítězství připsal Vsetín.