Osmá série nájezdů určila vítěze, Slavia krůček od semifinále

Tomáš Novosad • 09.03.2003

V s e t í n - Ani ve třetím čtvrtfinálovém utkání nedokázal Vsetín překonat Slavii. Tentokrát se však jednalo o mimořádně vyrovnaný zápas. Po 60. minutách normální hrací doby skončilo utkání 1:1 a nerozhodlo ani desetiminutové prodloužení. Skvělí brankáři dlouho trápili unavené útočníky, až v šestnácté sérii překonal vsetínského Biegla útočník Jan Fadrný. Slavii tak dělí od semifinále jediné vítězství.

- ČF3 ne 9.3.17:00
HC Slavia Praha
1:2p
Branky: 36. Vak (Jaškin) – 30. Sup (Krátoška, Sailer), rozhodující nájezd Fadrný. Rozhodčí: Vokurka, Šindler – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváků: 5280. Třetiny: 0:0, 1:1, 0:0 – 0:0 Stav série: 0:3.
VHK ROBE Vsetín: Biegl (Plšek) - Luža, Frolo, Jaškin, Ptáček, Polák, Horák, Němec, Hrabal - Kucharczyk, Vak, Stantien, Kacíř, Ambruz, Streit, Kotásek, Vampola, Demel, Dubec, Korotvička, Vymazal.
HC Slavia Praha: Málek (Hronek) - Kadlec, Hejda, Kučera, Graňák, Kolařík, Posmyk, Staněk - Sup, Beránek, Duda, Antoš, Krátoška, Sailer, Dlouký, Kopecký, Jaroš, Tomica, Fadrný, Hruška, Šaffer.
Do první třetiny vstoupila o něco lépe Slavia. Ta prostřednictvím Krátošky vyzkoušela Bieglovu pozornost již v 56. sekundě utkání. Vsetín se na dlouhé minuty uzavřel do vlastní třetiny a urputně bránil. To se mu vyplácelo – Slavie sice měla puk na svých hokejkách, ale vsetínští beci se vyvarovali zbytečných hrubek a naopak ostražitě bránili domácí svatyni.

První možnost k tomu, aby předvedli co mohou nabídnout z útočných krás, přinesla přesilovka po Dudově faulu na Biegla z 5.minuty. Vsetín se usadil před Málkem, ale chyběli střelci. Jedinou vážnější šanci měl Kacíř, který objel branku a zkoušel Málka překonat z bezprostřední blízkosti, ten byl však pozorný. Přesilovka jakoby nastartovala Vsetín a stále častěji se odvažoval k ofenzivním výpadům. V 8. minutě zkoušel chytře překonat střelou přes obránce hostujícího kouzelníka Málka Vak – neuspěl.

Ani Slavia však nezůstávala pozadu. Oko nejen slávistického fanouška potěšila kombinace Fadrného s Kopeckým. Ten však střelu bez přípravy netrefil dobře. Demel za několik minut na několikrát nepřekonal Málka z bekhendu. Vzápětí se blýskl Radek Duda, když prokličkoval kluziště a pokoušel se své sólo zakončit blafákem, Biegl byl však pozorný. Slavie ke konci třetiny vystrčila růžky. Tutovku spálil Kopecký a Tomica nevyužil Jaškinem nabídnutou šanci k otevření skóre zápasu. Do šaten se tak šlo za stavu 0:0.

Ve velkém stylu se vrhla Slavia do druhé třetiny. Po minutě a půl jeli sami na brankáře Biegla Sup s Krátoškou. Vsetínský strážce však držel domácí nad vodou. Slavia si poté vytvořila velký tlak. Skórovat mohl Krátoška po pěkné přihrávce Dudy. Vývoj utkání se však zřejmě nelíbil vsetínské mladičké čtvrté lajně (Dubec, Vymazal, Korotvička) a při svém střídání v 7. minutě střílel Dubec a ještě dorážel Vymazal. V nastoleném trendu se rozhodlo pokračovat i zbytek mužstva. Velké šance spálili Polák a Streit.

Slavia se však probudila. Nejdříve Biegl zázračně vychytal z metru střílejícího Beránka, ale na souhru Krátošky a Supa už neměl nárok. Krátoška našel od zadního hrazení před brankou volného Supa, který nabídnuté šance dokonale využil a poslal Slavii do vedení.

Na ledě se poté začalo přiostřovat. Vše začala šarvátka v slávistickém brankovišti po podařené akci vsetínských. Navíc se začalo negativně projevovat i vsetínské publikum, které na sporné výroky rozhodčích reagovalo zasypáváním ledové plochy odpadky. Valaši však své zbraně rozhodně nesložili. V čase 35:30 překvapil střelou z otočky Málka Vak a začínalo se ze začátku. Vampola se za několik minut rozjel k brejku společně s Demelem.Bohužel pro vsetínské však s finální přihrávkou otálel a Málek situaci hravě zvládl.

Od počátku třetí třetiny sledoval vyprodaný Lapač nervydrásající boj s mnoha šancemi na obou stranách. Ve 47. minutě jeli sami na brankáře Korotvička a Dubec. Korotvička však nezvládl přihrávku, kterou zachytil obránce Kadlec a z šance nakonec nic nebylo. Zanedlouho zatopil pod kotlem první slávistický útok – Sup nejdříve vyslal na Biegla tvrdou střelu, kterou se ještě pokoušel protlačit do klece Krátoška. Hokej hraný nahoru dolu pokračoval. V 50.minutě měl nejdříve plné ruce práce Málek po Vakově střele a za několik sekund ohrozil vyrovnaný stav Jaškin.

Vsetín se postupně stal lepším celkem na ledě – Vampola ujel po křídle a Kotásek ještě dorážel. Zanedlouho se prokličkoval Demel a v pádu se pokusil zakončit. V samém závěru třetiny se ještě blýskl střelou Vampola. V závěru se již všechno schylovalo k prodloužení.

Prodloužení slibovalo oboustranně otevřený hokej. Toho se diváci také dočkali. Po třech a půl minutách se proháčkoval Kotásek, ale v posledním okamžiku upadl. Na druhé straně nebezpečně střílel Fadrný. Za chvíli měl plné ruce práce Málek s Polákou střelou od modré čáry, kterou viděl na poslední chvíli. Za chvíli právě Polák naservíroval Kotáskovi, který však nedokázal zakončit. Od zhruba 7. minuty prodloužení vše spělo k samostatným nájezdům, ke kterým také nakonec došlo.

Fadrný: DAL, blafák do beckhendu

Jan Neliba (Vsetín): "Zápas byl vyrovnaný, dramatický, s minimem šancí na obou stranách. Chtěl bych pochválit rozhodčí, že nepodlehli atmosféře a pískali rovinu. Přál bych si, aby tomu tak bylo na všech stadionech."

Vladimír Růžička (Slavia): "Bylo to vcelku kvalitní utkání. V play off jde o hodně, a tak tomu obě mužstva přizpůsobila taktiku, hodně se bránilo. Zápas přinesl jen málo šancí, a když už se nějaké objevily, oba brankáři podali vynikající výkon. To se nakonec projevilo i při trestných stříleních, které rozhodla až osmá série."