Play-off začalo, první čtvrtfinálový bod bere Vsetín. Odveta už ve čtvrtek

Tomáš Petr Marek • 08.03.2023

Čtvrtfinále mezi Vsetínem a Jihlavou konečně odstartovalo. V sérii hrané na tři vítězné zápasy berou první bod Valaši, kteří ve středu vyhráli nad soupeřem z Vysočiny 4:3 v prodloužení. Weintrittova družina v úvodním duelu nejprve ztrácela, následně otočila skóre na 3:1. Dukle se však podařilo srovnat a rozuzlení přineslo až prodloužení, ve kterém rozhodl Šimon Jenáček. Druhé utkání je na programu už ve čtvrtek od 17:30 na Lapači.

CHANCE LIGA - ČF1 st 8.3.17:30
HC Dukla Jihlava
4:3p(1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Hořanský (Ondračka), 29. Půček (Holec), 39. Berzinš (Jenáček) 80. Jenáček - 5. Šik (Dundáček), 43. Skořepa (Kolář, Havránek), 51. Harkabus (Kolář, Karabáček). Rozhodčí: Petružálek, Květoň - Jindra, Beneš. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3015. Střely na branku: 45:35. Zblokované střely: 20:20. Vhazování: 49:41. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Žukov – Kajínek, Říha, Smetana (A), Ondračka, Jenáček, O. Němec (A), Česánek – Jonák (C), Bērziņš, Rob – Holec, Klhůfek, Půček – Sihvonen, Přikryl, Š. Bláha – Hořanský, Lichanec, Jenyš.
HC Dukla Jihlava: Beran – Kolář, Haman, Bilčík, F. Kočí, Vala, Dundáček, A. Dvořák – Harkabus (A), Skořepa (C), Karabáček – T. Havránek, Miškář, Šik – Meluzin, Pořízek, Chlubna – Cachnín, Křehlík, V. Brož.

Velmi očekávaný duel z obou stran a repríza minulého finále začala vyrovnaně. Už v první pětiminutovce došlo k mírné šarvátce a rozhodčí se rozhodli vylučovat a poslali tak oba týmy do čtyř. První gól vstřelil Otakar Šik po chytrém nahození od Filipa Dundáčka na betony Maxima Žukova, který kotouč vyrazil pouze před sebe. Za 20 sekund dokázal srovnat přesnou střelou do teploměru Adam Hořanský a tím Valachy tak nakopl.

Zelenožlutí dostali velkou příležitost po vyloučení Davida Valy za krosček. Kvůli důsledné obraně hostů přesilovku domácí nevyužili a záhy byl za podrážení vyloučen Luboš Rob. Ani Jihlava početní výhodu nevyužila a stále se pokračovalo za stejného stavu. Toto klání bylo stále velmi vyrovnané a jisté z obou stran. Obrany obou celků si dokázaly pohlídat své útočníky a zabraňovaly tak nebezpečným útočným akcím. Vsetín si na závěr dokázal vytvořit pár šancí, ale nedokázal žádnou z nich využít. Úvodní dvacetiminutovka tak skončila shodně 1:1.

Při začátku prostředního dějství domácí dostali příležitost další početní výhody, kterou ale i přes velkou aktivitu v útočném pásmu Valaši využít nedokázali a Vsetínští se tak dále mohli snažit o svrhnutí skóre na svou stranu. To nepřišlo ani při další přesilovce, kdy Jihlava špatně vystřídala a musela tak opět do čtyř. Valaši ale však dokázali rozjásat celý Lapač v 9. minutě druhého dějství, kdy po střele Miroslava Holce dorážel Roman Půček a rozvlnil tak síť Adama Berana.

Velkou šanci měl Havránek, jenž se objevil před bránou, ale pro štěstí domácích pouze orazítkoval horní tyč. Tempo hry se opět dokázalo srovnat. To ale zlomil faul Petera Lichance, který podrazil soupeře a Jihlava tak dobývala branku Žukova. Díky účinným blokům střel Valaši tuto veledůležitou početní nevýhodu dokázali ubránit. Ale místo kýženého srovnání Jihlavy, přišlo odskočení zelenožlutých na rozdíl dvou branek. Daniels Berzinš po skvělé nahrávce Šimona Jenáčka uklidil puk za záda brankáře Jihlavy. Do kabin před poslední částí se tak šlo za stavu 3:1.

Utkání zdramatizoval na začátku posledního dějství, kdy přesilovou hru proměnil Josef Skořepa a snížil tak skóre na 3:2. Obrovskou šanci měl Daniels Berzinš, jenž trefil pouze břevno. Veliký tlak si Valaši vytvořili 13 minut do konce, ale trefovali Berana jen do výstroje. 10 minut před koncem třetí třetiny vyrovnal po teči Tomáš Harkabus. Obří šanci měl Meluzín s Chlubnou, kdy jeli přečíslení dva na nikoho, ale kvůli překombinování ani nevystřelili na bránu. Po srovnání přišla pasáž, kdy Jihlava měla více ze zápasu a ani nepustila Vsetín ze svého obranného pásma. Vsetín si i přes to dokázal vyprodukovat tlak a dostat se tak k bráně hostů. Utkání spělo k prodloužení, jelikož tempo bylo velmi vyrovnané. Fanoušky tak čekalo jedno dvacetiminutové prodloužení pět na pět.

Na začátku prodloužení byla aktivnější Jihlava a domácí se zřídka dostávali do útočného pásma. Čas plynul velmi rychle a domácí ani hosté se nechtěli riskantně pouštět do akcí. Domácí dokázal také skvěle podržet brankář Maxim Žukov. Jedinečnou šanci Vsetín měl v šesté minutě prodloužení, kdy si šel odpykat dvouminutový trest Havránek za vysokou hůl. Tuto výhodu zelenožlutí nevyužili, ale dokázali Jihlavu udržet v obrovském tlaku. Hra se poté zase vyrovnala. Vyloučený byl 7 minut před koncem opět Havránek a domácí tak dostali druhou šanci rozhodnout. Přesilovka domácích nevyužita. Valaši pokračovali ve velkém náporu na bránu Jihlavy. Čas plynul velmi rychle a zápas tak spěl až k nájezdům. Dvě minuty před koncem prodloužení rozhodčí vylučovali za hrubost na obou stranách a poslali tak oba týmy opět do čtyř. 48 sekund před koncem rozhodl i po přezkoumání videa Šimon Jenáček

Radim Kucharczyk (VHK ROBE Vsetín): Těžký zápas, myslím si že za stavu 3:1 jsme to měli dohrát. Pak Jihlava dala dva skoro stejné góly. Šancí bylo v prodloužení víc a naštěstí jsme ten gól v závěru dali. Jsme ráadi za ten bod co máme a připravíme se na zítra.

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Myslím, že to bylo utkání, které muselo bavit. Padly tam nějaké góly a nebyla to taková klasická obranná hra. My jsme prohrávali 3:1 a musím smeknout před hráči, že se takto dokázali vrátit do zápasu a je škoda, že když už domácí byli takto nahraní, tak že jsme to nedotáhli do vítězného konce ve třetí třetině. O to víc nás musí mrzet situace dva na nikoho a nakonec z toho nebyla ani střela. A k tomu prodloužení si myslím, že rozhodla vyloučení, jelikož nám to sebralo spoustu sil.