Přestřelka s dobrým koncem! Valaši po skalpu Slavie slaví vítězství v Zubr Cupu

Helena Hegeďová, Tomáš Kopecký • 15.08.2019

Valaši otevřeli skóre hned dvěma rychlými brankami v úvodu první třetiny, a i když se hosté snažili výsledek korigovat, vedení domácích se dlouho zdálo dostatečné. Slavia to ale ve druhé třetině nevzdala a výsledek 5:5 po prostředním dějství mluvil za vše. Třetí třetinu si pak Vsetín pohlídal. V 53. minutě se trefil Karafiát a vítězství nad Slavii, ale taky v celém turnaji, pojistil Procházka.

Přípravné zápasy - ZUBR CUP čt 15.8.17:00
HC Slavia Praha
7:5(4:2, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Ondračka (Volf, Klímek), 6. Procházka (Březina, Rehuš), 15. Březina (Rehuš, Procházka), 17. Hořanský (Drtina, Ondračka), 26. Dudáš (Rehuš, Jonák), 53. Karafiát (Volf, Jeřábek), 58. Procházka (Rehuš, Jeřábek) – 9. Šteiner (Ondráček), 18. Hovsepyan (Duda, Brož), 26. Šmerha (Šmíd, Všetečka), 27. Furch (Hovsepyan), 35. Ryzák (Ondráček). Rozhodčí: Kovařčík, Škrobák – Kurtin, Horažďovský. Vyloučení: 9:10, navíc Dudáš (VSE) 10 min. OT. .Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1870. Střely na branku: 43:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:5, 7:5.

VHK ROBE Vsetín: Bláha – Teper, Slováček, Hryciow, Dudáš, Ondračka, Drtina, Holomek, Jeřábek – Dostálek, Pechanec, Jonák – Procházka, Rehuš, Březina – Klímek, Volf, Karafiát – Vítek, Šilhavý, Hořanský.
HC Slavia Praha: Šorf (17. Michajlov) – Hořava, Šmíd, Duda, Hejda, Ryzák, Valík, Barák – Brož, Hovsepyan, Šťastný, Šteiner, Všetečka, Vrdlovec, Martínek, Šagát, Ondráček, Furch, Šmerha, Doležal, Vlček.

Nejlepší obrana je útok, to bylo motto prvních dvaceti minut. Po zadovce od Šilhavého měl první šanci na vstřelení gólu Hořanský, o pár sekund později vyústil narůstající tlak Vsetínských ve střelu Tepera z mezikruží, se kterou si však Šorf poradil. Procházka byl u přechodu do útočného pásma zastaven Doležalem a zelenožlutí hráli v čase 3:47 první přesilovou hru. Tu dokázal využít a otevřel tak brankový účet zápasu, když se po pasu od Volfa vydal do překvapivého úniku obránce Tom Ondračka, který po krátké kličce zkušeně zakončil mezi betony.

Netrvalo to dlouho a Vsetín udeřil podruhé. Po rychlé výměně puku mezi útočníky se střelou zápěstím prosadil Martin Procházka. Hosté dostali šanci na snížení po faulu Drtiny, když o chvíli dříve byl při zakončení blokován Vlček. Přesilovku sice Slavia nevyužila, nicméně o chvíli později se dočkala první branky, když se kolem obránce protáhl Šteiner a odrazem dostal puk za Bláhu. Šance se poté střídaly na obou stranách. Nejdříve mohl další přesilovku využít Šťastný, ale Bláha jej vychytal, o chvíli později na druhé straně v oslabení neuspěl s kličkovanou Klímek. V 15. minutě Vsetín opět odskočil na rozdíl dvou branek. David Březina si dokázal udělat prostor mezi rozestoupenou obranou Slavie a našel mezírku mezi betony. Následně mohl znova snížit Všetečka, který obešel Karafiáta a mířil pod horní tyč, Bláha jej však zastavil.

Sedmnáctá minuta přinesla čtvrtou branku v síti Šorfa, který to v tu chvíli brance vzdal a přepustil svatyni Michajlovovi. Donutila ho k tomu krásná teč Adama Hořanského, jenž přesně umístil svižné nahození od Drtiny. Vsetínští fanoušci si v tu chvíli přáli desítku, ale k tomu bylo ještě hodně daleko. Naopak své šance na úspěch v zápase opět posílili sešívaní. Ti snížili po bekhendové kličce Hovsepyana, jemuž se podařilo procedit puk mezi beton a tyč.

Start druhé třetiny přinesl dvě vyloučení za sebou v podání pražské Slavie. V první přesilovce se sice Valachům nedařilo, o chvíli později si to však vynahradili. Martin Dudáš napřáhl na modré čáře a propálil vše, co mu stálo v cestě. Gólová radost Vsetína nevydržela příliš dlouho. A co víc, Slávisté udeřili hned dvakrát v rozmezí pár vteřin. Nejdříve Bláhu překonal z bezprostřední blízkosti Šmerha, následně uspěl ranou nad lapačku Aleš Furch. Drama bylo rázem na světě.

Kdo čekal, že ofenzivní přestřelka o přestávce skončí, byl na omylu. Vsetín byl stále ofenzivně aktivnější a diváci jej tlačili za šestým gólem. Hryciowa sekl při zakončení Valík a protože to byl už druhý faul v průběhu 90 sekund, mohl si Vsetín vyzkoušet dvojnásobnou početní výhodu. Po přiklepnutí od Jeřábka zamířil z pravého kruhu těsně nad branku Volf a Pražané už byli ve čtyřech. Sérii oslabení, do níž se přivedli vlastní nedisciplinovaností, tedy přežili a mohli směle do útoku. Šmerhu sice nadvakrát vychytal Bláha, v přesilové hře se však puk za Bláhou třepal popáté, když jej v rohu kluziště převzal Ryzák a zamířil nad beton. Třetí gól Slavie v řadě znamenal nečekané srovnání! Do kabin se šlo za stavu 5:5 a o vítězi tak musela rozhodnout až třetí třetina.

V jejím úvodu dostala obě mužstva přesilovku, jenže přetavit výhodu ve zlomovou branku se ani jednomu nepodařilo. Klíčový moment tak přišel až v 53. minutě. Volf vyslal krásnou přihrávkou za obranu Karafiáta a vsetínský útočník se tváří v tvář hostujícímu gólmanovi nemýlil. Poslal kotouč do vzdálenějšího horního rohu a pošesté rozjásal naplněný Lapač. Razítko k vítězství v utkání i na celém turnaji pak přidal necelé dvě minuty před sirénou Procházka, jenž zužitkoval důraz před brankou soupeře. Vsetín tak přestřílel Slavii celkovým skóre 7:5.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): „Vyhráli jsme, takže konec dobrý, všechno dobré. Ale samozřejmě hra má dvě fáze, útočnou a obrannou. My jsme dneska hráli dobře dopředu, dali jsme pěkné góly a měli jsme pěkné akce. Na druhou stranu dozadu, tam nebyly okénka, ale okna, a to musíme samozřejmě výrazně zlepšit. V té obranné hře hodně, hodně přidat, takže nás čeká hodně práce, ale jinak je samozřejmě dobře, že se vyhrálo. Dvanáct gólů - pro diváky příjemné, pro trenéry horší.“

Jan Srdínko (Slavia Praha): „Měli jsme lepší herní projev než v předchozím utkání s Přerovem, dali jsme i poměrně dost branek. Po téhle stránce to nebylo nejhorší. Zároveň se dopouštíme dost chyb v obranné činnosti, ať už je to dobruslování hráčů, v předbrankovém prostoru, v obranném pásmu. Musíme se také vyvarovat zbytečných ztrát kotoučů v útočném pásmu, pak to nestíháme dobruslovat a soupeř takových kvalit jako je Vsetín to dokáže zužitkovat. Padly z toho hlavně poslední dva góly.“