SDO: Valaši v Havířově vedli, nakonec ale schytali debakl

Helena Hegeďová • 02.03.2018

Vsetín se v utkání dostal velmi brzy do vedení, svůj jednobrankový náskok ale uhájil jen do jedenácté minuty. Havířovu napadaly do sítě možná i trochu šťastné góly a po první třetině vedli domácí 3:1. Druhou třetinu ovládli domácí dalšími čtyřmi brankami a dokázali si se soupeřem poradit v každé herní situaci. Ve třetí třetině se gólově více prosadili i Valaši, k odvrácení debaklu to ale nestačilo. Na odvetu zápasu mezi Vsetínem a Havířovem nebudeme čekat dlouho, oba celky se na Lapači střetnou již v neděli.

ELSD - PK3 pá 2.3.18:00
10:3(3:1, 4:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 11. Bochnak (Žídek), 13. Bochnak (Žídek), 18. Hilšer, 26. Bambula (Janeček, Ševěček), 30. Revaj (Hilšer, Thiel), 31. Bambula (Janeček, Juhász), 31. Žídek (Pavelek), 44. Bambula (Hilšer), 49. Bambula, 55. Juhász (Janeček, Thiel) – 1. Jenáček, 47. Půček (Ondračka, Matiaško), 55. Petriska (Vašenka) Rozhodčí: Čahoj – Ševčík, Novák. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 95. Střely na branku: 40:28. Průběh utkání: 0:0, 0:1, 8:1, 8:2, 10:2, 10:3.

AZ Havířov: Štipčák – Uhlíř, Thiel, Máca, Ševěček, Pavelek, Mastič – Adámek, Bambula, Bochnak, Hilšer, Juhász, Janeček, Revaj, Žídek, Tomeček, Dufek K.
VHK ROBE Vsetín: Chrástecký (26.-31. Chromý) – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Fojtášek, Vávra – Půček, Matiaško, Klímek – Baďura, Petriska, Vašenka – Lukačka, Zetocha, Krupa.

Již po 35 sekundách propukla radost na straně Vsetínských. Valaši se usadili v pásmu, Šimon Jenáček si stáhl kotouč na lepší pozici do středu modré čáry a poslal puk nad Štipčákovu vyrážečku. V dalších z úvodních minut prvního dějství byl k vidění rychlý bruslivý hokej a hra se přelévala z jedné strany na druhou. V obou pásmech vynikla obrana. Havířovští měli smůlu, když většina jejich střel mířila mimo tři tyče. Vsetín na druhé straně vysílal pro gólmana jednoduché střely od modré, na něž měl Štipčák velmi dobrý výhled, a tak nebyl úspěšný zákrok problémem. Za domácí mohl snižovat Pavelek, v závaru před brankou se mu ale od pravé tyčky nepodařilo zakončit. V polovině prvního dějství si Havířov vytvořil tlak, který umocnil fakt, že z hostujícího gólmana většina kotoučů vypadávala a AZ se dostával k nebezpečným dorážkám. Vyrovnání z hole Ernesta Bochnaka nakonec přišlo v 11. minutě při hře 4 na 4, a to po střele z nulového úhlu, o které by nikdo neřekl, že skončí až za zády Chrásteckého.

Po vypršení současného trestu se na vsetínské straně vrátil Kožený a ihned z pravého kruhu zakončil. Na druhou stranu obrátil pozornost Hilšer, který trefil připravenou lapačku hostujícího gólmana. Valaši se usadili před bránou a ve 12. minutě byl vyloučen, i přes to, že rozhodčí byli v zápase spíše benevolentnější, Půček. Ernest Bochnak poslal po kombinaci puk do horního rohu a svou druhou přesnou trefou v zápase otočil vývoj utkání. Vsetínské branka v oslabení nepoložila a opět se nahnali do pásma. Na modré čáře však zazmatkoval Matiaško, čímž nabídl Adamu Hilšerovi možnost na skórování z brejku. A tomu se to povedlo. Puk poslal přesně mezi Chrásteckého betony. Třicet sekund před koncem první třetiny usedl na trestnou lavici Bambula a Valaši začali s přesilovkou. V tomto utkání jim ale početní výhody až překvapivě nesedly, a i když tuto pasáž odehráli v dobrém tempu, ke střele se nedostali.

Tato přesilovka se Valachům opravdu nepovedlo a stále tak prohrávali dvoubrankovým rozdílem. 26. minuta už ale branku nabídla, a to opět z hokejky havířovského hráče. Jan Bambula se nejlépe zorientoval v Chrásteckého brankovišti, čímž jej také z modrého půlkruhu vyhnal a do brány nastoupil Lukáš Chromý. Ve 28. minutě byla vsetínská první formace blízko snížení. Ondračka nastřelil pravý Štipčákův beton a kotouč našel u levé tyčky Matiaško. Ten se snažil kotouč co nejrychleji zpracovat a nakonec to zkusil bekhendem, který domácí brankář vytěsnil před brankoviště, kde už čekal Klímek. Po jeho střele již kotouč Štipčák definitivně uklidnil brankář pod svou výstroj. Přečíslení na druhé straně donutilo nadvakrát zasahovat také Chromého, který si tak po nebezpečné střele z levého křídla a dorážce na lapačku připsal první zákroky. Hra se stěhovala z pásma do pásma, Havířov v klíčových momentech zklamala finální přihrávka, Vsetínské zakončení.

V momentě, kdy pomalu začínala druhá polovina zápasu, se ale hostující brankář hodně zapotil. Marek Revaj se nejprve z úniku trefil betony betony a o minutu později využil zaváhání obrany Jan Bambula. Valaši opravdu nebyli spořádaní při návratu do vlastního pásma. A banka o dalších 15 sekund poději z hokejky Jana Žídka přinutila Viktora Chrásteckého k opětovnému návratu do brány, i když Chromému nebylo u těchto branek opravdu co vyčítat. Vsetínská hra nebyla jistá, ale ke konci druhé třetiny Valaši přeci jen znovu zahrozili. Do přečíslení dva na jednoho se dostali Krupa s Baďurou, k případné dorážce si najížděl Ondračka. Při hře 4 na 4 v poslední dvouminutovce prostředního dějství se uvolnil Juhász, Chrástecký sebevědomě zasáhl betonem a poradil si také s pokusem dotěrného Tomečka k levé tyčce.

K začátku třetí třetiny nastoupili hosté pozdě, a tak byli hned zkraje oslabeni o jednoho hráče, jelikož střídačka dostala dvouminutový trest za zdržování hry. Nejblíže gólu byl ale paradoxně Klímek, který zachytil kotouč na modré čáře a dostal se do brejku. Havířov však skóroval tři minuty a dvanáct sekund po začátku třetí třetiny. Hattrick zkompletoval Jan Bambula. Branky se ale dočkali i Valaši. A to když Michal Matiaško poslal do přečíslení Tomáše Ondračku s Romanem Půčkem. Posledně jmenovaný zametl kotouč pod pravý beton přemisťujícího se Štipčáka. Na druhé straně mohl skórovat Máca a také Uhlíř, proti jeho střele Chrástecký zázračně vytasil vyrážečku.

Dostat kotouč za brankovou čáru se ale podařilo, už počtvrté v utkání, Janu Bambulovi, který využil důrazu ve vsetínském brankovišti. Na druhé straně to byl sice Matiaško, kdo se mohl prosadit z brejku v oslabení, Havířov ale nakonec v přesilovce v 55. minutě dosáhl na desítku. Konkrétně Lukáš Juhász střelou mezi betony. Poslední gólové slovo ale měl Ján Petriska, který z druhé vlny střelou po ledě překonal Štipčáka. Havířovský tlak přerušil další vsetínský únik, na které byla třetí třetina opravdu bohatá. Po této akci už byli v útočném pásmu jen hosté a dobře se prezentovala první lajna. V posledních sekundách ale kotouč po přihrávkách Půčka a Matiaška odskočil od hokejky Ondračkovi a havířovský gólman zasahovat nemusel.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Dneska se nám zápas nepovedl. Přes výborný úvod, kdy se nám podařilo jít ve 35. sekundě do vedení, jsme v rychlém sledu dostali nešťastné branky. Zápas se dnes nepovedl jak gólmanům, tak ani jedné pětce. Dostávali jsme lehké góly, sami jsme při samostatných nájezdech selhali. Bohužel se někdy takový zápas hraje, ale věřím, že doma ten zápas odehrajeme lépe a že Havířov doma minimálně potrápíme, i když už šance na play-off neexistuje.

Tomáš Urbánek (AZ Residomo Havířov): Chtěl bych klukům poděkovat a pogratulovat za dnešní výkon. Poprvé v sezoně jsme vstřelili tak vysoký počet branek a já věřím, že jim to dodá chuť a sebevědomí do těch zbývajících čtyř zápasů, ve kterých budeme bojovat o ty dvě postupová místa. Sice jsme už v první minutě inkasovali, ale bylo moc důležité, že jsme skóre ještě do přestávky otočili. Pak už jsme, myslím, utkání kontrolovali a nakonec zaslouženě vysoko zvítězili.