Skvělý Gába vynuloval Litoměřice. Rozhodl gól z patnácté vteřiny

Tomáš Kopecký, Helena Hegeďová • 14.02.2019

Těsná výhra po fotbalovém výsledku a bleskový návrat na druhé místo! Vsetín na Lapači oplatil Litoměřicím porážku z konce ledna a David Gába si po skvělém výkonu připsal čisté konto. Hlavně jeho zásluhou stačila Vsetínu na vítězství jediná branka, která padla z hole Romana Ráce už v 15. vteřině. Dlouho to vypadalo, že tento gól zůstane nadobro jediným, v závěrečné power-play však po obrovském tlaku soupeře zajistil zelenožlutým klid Mitchell Theoret. Litoměřice několikrát sahaly po vyrovnání, ale především jejich první formace si vylámala zuby na Gábovi.

CHANCE LIGA - 22.kolo čt 14.2.17:30
HC Stadion Litoměřice
2:0(1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Rác (Hryciow, Kucharczyk), 60. Theoret (Frolo, Kucharczyk). Rozhodčí: Hejduk, Jechoutek – Kotlík, Bohuněk. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 2550. Střely na branku: 37:28. Průběh utkání: 2:0.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Hryciow, Mikuš, Teper, Slováček, Černý, Frolo, Rudl – Rác, Kucharczyk, Theoret – Rob, Pechanec, Jonák – Březina, Pitule, Karafiát – Vítek, Šilhavý, Hořanský.
HC Stadion Litoměřice: Michajlov – Marcel, Pavlas, Strejček, Smetana, Dluhoš, Jebavý, Klejna – M. Kadlec, Korkiakoski, Ščegolkov – D. Merta, Svoboda, Voženílek – Jirásek, Štohanzl, J. Dvořák – Kropáček, Sklenář.

Dohrávka 22. kola Chance Ligy mezi Vsetínem a Litoměřicemi začala velmi rychlou brankou Romana Ráce, který za záda hostujícího brankáře dorazil střelu Michala Hryciowa od modré. Vyrovnat mohl Ščegolkov a i v dalším průběhu první třetiny byly ofenzivní akce k vidění na obou stranách. Úvodní dějství se oproti předpokládanému průběhu protáhlo, jelikož muselo být po souboji u mantinelu opraveno plexisklo. Ve 14. minutě si Litoměřice vyzkoušely první přesilovou hru utkání a nevedly si vůbec zle, domácí však stále držel bezchybný Gába.

Po návratu vyloučeného Rudla na led se na pravém křídle uvolnil Rob, jenž získal puk a vyslal dopředu Jonáka. Tuto kombinaci zakončoval Pechanec, který trefil tyčku, čímž napodobil počin Ráce nebo Dvořáka, jejichž střely v krátkém časovém sledu také narazily na brankovou konstrukci. S největší šancí na srovnání se pak vytáhli Kadlec s Mertou, kteří se dostali do brejku.

Druhá třetina přinesla méně střeleckých příležitostí, ale hned po jejím začátku se do pásma nahrnuli domácí. Ščegolkov se do první šance svého celku ve druhém dějství dostal až v přesilové hře v 25. minutě. Valaši při své přesilovce zahrozili už při signalizované výhodě, když v přečíslení dva na jednoho ujeli Pitule s Březinou. Druhý jmenovaný zakončoval z ostrého úhlu, ale trefil u tyčky připraveného Michajlova.

První minuta této početní výhody nic nepřinesla, ve druhé části už se Valaši před brankou usadili. Gólem ale neskončila žádná ze střel, většina vsetínských pokusů totiž ve druhé třetině končila mimo branku. To Litoměřice se ke střelám moc nedostávaly, a když už, pálili Ščegolkov nebo Korkiakoski. Za Vsetín to byl Rác. V posledních minutách mohl ještě po rychlém protiútoku zakončovat Teper, rozhodl se ale pro nahrávku na Březinu, který už z ostrého úhlu nezakončil.

Domácí začali aktivněji i ve třetí třetině, kdy byl blízko gólu opět Březina. Hostující celek Gábu nepřinutil zasahovat, protože jeho střely šly mimo prostor brankoviště. Litoměřice se snažily, ale štěstí se k hokejkám hostujícího celku ne a ne přilepit. Necelých sedm minut před koncem třetí části zápasu usedl na trestnou lavici Frolo, což dalo kališníkům ještě větší naději na vyrovnání.

Ščegolkov i Voženílek se tlačili do brankoviště, z jeho hranice se snažili doslova procpat puk za brankářova záda, ale ten se překonat nenechal. Tři a půl minuty před sirénou si hosté vyžádali oddechový čas a dále pokračovali bez Michajlova. Litoměřice tlačily, Vsetín se z jejich sevření nemohl vymotat. Od modré střílel Pavlas, před brankou hrozili Ščegolkov s Korkiakoským a Kadlecem. Power-play ale nakonec skončila trefou Mitchella Theoreta do prázdné branky 13 sekund před koncem.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Byl to těžký zápas. Litoměřice hrají o play-off, my zase o co nejlepší postavení v tabulce a o domácí prostředí v zápasech play-off. Myslím si, že tohle všechno bylo vidět. Bylo to urputné a bojovné z obou stran. My jsme se dostali brzy do vedení, v podstatě v patnácté vteřině, a pak jsme měli spoustu dalších možností, které jsme neproměnili. I soupeř měl ale své šance a my jsme byli nakonec o ty dva góly lepší. Soupeř hrál dlouhou závěrečnou power-play, my jsme to odehráli obětavě a dobře, Mitch dal náš druhý gól. Jsme rádi za tři body a musíme se připravit na další utkání.

David Bruk (HC Stadion Litoměřice): Bez komentáře.