Valaši na svém ledě předvedli famózní obrat, odnesla jej Třebíč

Helena Hegeďová, Radek Bařina • 17.12.2018

První třetina nedopadla ze vsetínského pohledu vůbec dobře. Třebíč do zápasu vletěla a v 9. minutě už vedla o tři branky. Druhým gólem navíc vyhnala z brankoviště gólmana Gábu. Hostům to očividně stačilo, jelikož od této chvíle vyslali na vsetínskou branku už jen 7 střel. Naopak Valaši se do ofenzivy hrnuli, přesná střela se ne a ne objevit. V 34. minutě prolomil tuto smůlu Rob, čas Vsetína měl ale teprve přijít. Valaši totiž ve třetí třetině otočili třemi brankami skóre a přidávají osmé domácí vítězství v řadě.

CHANCE LIGA - 36.kolo po 17.12.17:30
SK Horácká Slavia Třebíč
4:3(0:3, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 34. Rob (Pechanec, Jonák), 47. Kucharczyk (Jonák), 50. Kopta (Rác, Karafiát), 57. Slováček (Jonák, Vávra) – 3. Ferda (V. Čejka, Mlynář), 4. Nedvídek (Vl. Brož, Szathmáry), 9. V. Čejka (Raška). Rozhodčí: Dědek, Kika – Poruba, Rožánek. Vyloučení: 6:11 + Pitule (VSE) - Kusko (TRE) oba 10 min OT. Využití: 3:0 Diváci: 2380. Střely na branku: 40:13. Průběh utkání: 0:3, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Gába (4. Šelepněv) – Mikuš, Hryciow, Slováček, Teper, Rudl, Holomek, Jenáček – Rác, Pitule, Karafiát – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Vávra – Hořanský, Šilhavý, Klímek.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Vl. Brož, Szathmáry, L. Vágner, Nedbal, V. Čejka, Furch, Bilčík – Vodný, Raška, P. Kratochvíl – Kusko, Nedvídek, Süss – M. Novák, Mlynář, Ferda – Malec, Tadeáš Král, Paták.

První třetinu jako z hororu prožili hokejisté VHK Vsetín v duelu s Třebíčí. Během deseti minut totiž inkasovali tři góly a navrch přišli o zraněného obránce Tepera. Do zápasu přitom vlétli dobře a už po 17 sekundách měl po závaru před gólmanem Jekelem šanci Rác, po obkroužení branky ale nedokázal zasunout puk mezi tři tyče. O pár sekund později však fauloval Mikuš a Valachům začaly zlé časy. Oslabení sice přežili, těsně po jeho skončení ale napřáhl Čejka a jeho přízemní střelu usměrnil Radim Ferda mimo dosah vsetínského gólmana.

Než se domácí stihli vzpamatovat, inkasovali podruhé. Po dalších padesát třech sekundách totiž tečoval Lukáš Nedvídek šikovně ze vzduchu nahození Brože a nebohý Gába nestihl na přesnou teč zareagovat. Pro Gábu tím utkání skončilo, mezi tři tyče putoval Šelepněv. Ani jemu ale v úvodu zápasu štěstí nepřálo. Valaši se sice do soupeře zakousli, Třebíči ale stačil jediný rychlý protiútok a rázem to bylo 0:3. Špatně postavení domácí zcela zapomněli na Václava Čejku a jeho bomba z levého kruhu zapadla přesně k tyči. Po devíti minutách tak měli hosté výrazně nakročeno k nečekanému úspěchu. Zbytek třetiny se sice hrál na jednu branku, křečovitý domácí tlak ale nepřinesl gól ani větší šanci. A protože Valachům nepomohla ani jejich první přesilová hra, odcházeli do kabin s tříbrankovým mankem.

Dobývání třebíčského betonu pokračovalo i v dalším průběhu utkání. Hned po minutě hry nebezpečně dorážel Karafiátovu střelu Pitule, Jekel byl ale pozorný. Ve dvacáté čtvrté hodině mohl nejspíš definitivně rozhodnout Vágner, který po ojedinělém výpadu hostů zakončoval do prázdné brány. Šelepněv ale dokázal, že ve svatyni nezamrzl a bleskovým vykopnutím betonu zastavil puk mířící do sítě. Vsetín tak dál držel naději na bodový zisk... a dál marně dobýval Jekelovu branku. Těsně před polovinou zápasu mu ovšem zatrnulo. Dva fauly v rychlém sledu nabídly Třebíči dlouhou přesilovku pět na tři. Čtvrtá branka však do domácí sítě nepadla, hosté totiž dvojnásobnou početní výhodu nesehráli dobře.

V pětatřicáté minutě si přesilovku zahrál Vsetín a Lapač si mohl poprvé zakřičet gól. Obléhání svatyně zakončil kanonýr Luboš Rob, který sice pálil ze značného úhlu, svou křížnou střelu ale umístil přesně k tyči. O chvíli později hrál Vsetín v přesilovce znovu, další branky se ale nedočkal, Mikušova dělovka od modré se totiž pouze otřela o tyč. Přes drtivou převahu (poměr střel 17:2) tak Vsetín po druhé třetině trápilo manko dvou gólů.

Štěstěna je však vrtkavá, o čemž se ve třetí dvacetiminutovce názorně přesvědčili i Třebíčští. Třetí třetina se totiž změnila v hostující noční můru. V jejím úvodu přitom přežili oslabení tří proti čtyřem i tří proti pěti a zdálo se, že bodový zisk jim nemůže uniknout. Ve čtyřicáté sedmé minutě ale výborný Jonák dokonale načasoval přihrávku zpoza brána a na brankovišti číhající Radim Kucharczyk pohotově poslal puk do sítě.

Kontaktní branka Vsetín nakopla a tlak Valachů ještě vzrostl. Pomohla jim k tomu i série třebíčských vyloučení. Jednu z početních výhod Vsetínští těsně před polovinou třetí periody potrestali. Přísně vyloučený Kusko jen přihlížel rychlé kombinaci Vsetínských, na jejímž konci uklidil Ondřej Kopta puk zblízka do brány a na Lapači bylo srovnáno.

Hosté si vzali oddechový čas i po něm ale pokračoval výrazný vsetínský nápor. Ten vyvrcholil necelé čtyři minuty před koncem. Ondřej Slováček zakončil další domácí přesilovkou ranou od modré, která zapadla do levého horního růžku Jekelovy brány. Obrat byl dokonán. Hosté vrhli všechny síly do útoku a v závěru si vyzkoušeli i hru bez gólmana, k vážnějšímu ohrožení vsetínské branky se ale nedostali. Přes skvěle rozehraný zápas tak Horácká Slavia opouští Lapač s prázdnou, bojovní Vsetínští nakonec prorazili třebíčský val a slaví výhru 4:3.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Jsme moc spokojeni. Protože ne každý den se otáčí z 0:3 na 4:3. To jsou ty nejlepší vítězství. Samozřejmě z prvních tří střel jsme inkasovali tři góly a bylo to těžké. Nicméně se ukázal charakter toho týmu, že ti kluci opravdu chtějí a bojují až do konce. Navíc doma jsme velmi silní a věříme si, takže to byla hodně otázka odčarovat Pavla Jekela, který nás tady trápí dlouhodobě a to se podařilo. Vstřelili jsme důležitou branku na 1:3 a pak přidali ještě důležitější druhý gól a myslím si, že pak už to byla jen otázka času, kdy se nám podaří vyrovnat, protože tlak na soupeře se stupňoval a soupeř začal faulovat a jsme rádi, že jsme ty šance nakonec využili, a že jsme ten zápas otočili. Protože dnes to už byl boj o šest bodů. Třebíč je tam první nepostupová a my chceme mít co nejdříve klid a velký odstup od těchto příček. Samozřejmě ambice máme jiné, ale musíme si hlídat i zadní vrátka. Proto je dobře, že jsme to dnes zvládli. Teď máme před sebou ještě tři taková podobná utkání s Litoměřicemi, Frýdkem a Porubou, kde určitě chceme urvat 9 bodů do tabulky a ode dneška se můžeme odrazit.

Martin Sobotka (SK Horácka Slávia Třebíč): Utkání pro nás nakonec skončilo smutně. Nicméně prvních 10 minut jsme hráli parádně. Vstřelili jsme tři branky, dostali jsme se do vedení. Důležité dva body naší porážky byla nevyužitá přesilovka 5 na 3 v polovině utkání, kdy jsme mohli navýšit na 4:0 a dostat se ještě do komfortnějšího náskoku, ale pak jsme zbylou půlku utkání znehodnotili tím co nás tady dnes trápilo, a to disciplína, kázeň a to je to co si musíme vyřešit uvnitř kabiny. Tohle se nebude a nesmí opakovat. Kluci za tohle budou tvrdě pikat a budou za tohle potrestaní, protože takováhle disciplína, co jsme měli ve třetí třetině, takhle se prostě nehraje o body do play off.