Valaši se drželi v první části, pak je Kladno smetlo

Aleš Koňařík, Michal Veselý • 14.02.2007

V s e t í n – Na povedenou první třetinu, ve které Vsetín dokázal Kladno přehrávat, už domácí ve zbytku zápasu nenavázali. Kladno naopak potvrdilo svou pověst nejčastěji skórujícího týmu soutěže a během sedmatřiceti minut nasázeli hostující útočníci do Šteflovy branky šest puků. Útočník Rabatu Martin Procházka se díky dvěma trefám dostal opět o krok napřed před svého rivala Petra Sýkoru o trofej nejlepšího střelce extraligy. Za Vsetín, který měl na soupisce hned deset juniorů, se prosadil svou první brankou v nejvyšší soutěži forvard Marek Knebl.

- 49.kolo st 14.2.17:00
2:6(1:0, 1:3, 0:3)
Branky a nahrávky: 9. Sabol (Davídek), 36. Knebl (Sabol) - 22. Kalla, 34. Frolík (Čurilla), 35. Martin Procházka (Patera), 51. Martin Procházka (Ševc), 52. Bělohlav (Patera), 59. Horna (Ševc). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Gebauer, Lederer.. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2120. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:6.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Bobček, Ostrčil, Pokora, Andersons, Mocek, Šmach - Hrňa, J. Hruška, R. Hubáček - Dubec (21. Knebl), Podešva, Darzinš - Grill, Sabol, Davídek.
Rytíři Kladno: Orct - Ševc, Hájek, Pavlas, M. Štěpánek, Zeman, Evan - Bělohlav, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, M. Havel - M. Frolík, Čurilla, Diviš.
Vsetín s deseti juniory v sestavě vstoupil do utkání aktivně, hned od začátku se domácí mladíci tlačili do zakončení a zasypali Orcta sprškou střel. První šanci měl ve 2. minutě Sabol, kterého našel přihrávkou zpoza branky Grill. Slovenského útočníka vychytal rozklekem Orct. Útočník Vsetína Sabol měl další šanci i o dvě minuty později, jeho vtipná teč ale kladenskou branku o centimetry minula.

V 6. minutě, při přesilovce Vsetína, zachyboval na modré čáře Ostrčil, puku se zmocnil Procházka. Jeho zakončení skončilo na hrudi brankáře Štefla. Největší šanci Vsetínských měl po krásné přihrávce Grilla mladík Podešva, jeho nájezd skvěle vychytal Orct. Zasloužené branky se domácí dočkali v deváté minutě. Sabol svou kličkou doslova ztrapnil reprezentanta Ševce a střelou mezi nohy zaskočil i Orcta.

Na dvoubrankový rozdíl mohl vzápětí zvýšit agilní Grill, ale Orct ve spolupráci s bekem Hájkem pohromě zabránili. Na druhé straně mohl skórovat kanonýr Procházka, ale zblízka na Štefla nevyzrál. Po delším časovém úseku bez šancí, se vydal na zteč kladenské branky kapitán Dubec, jeho individuální akci chybělo jen přesnější zakončení. Zelenožlutí byli v první třetině lepším mužstvem a po zásluze ji vyhráli.

Kladno ve druhé třetině přidalo na obrátkách, hosté asi zjistili, že se domácí sami neporazí. Hned v úvodu si dal málem vlastní gól Darzinš, Štefl se ale zaskočit nenechal. Kladno se vyrovnání dočkalo ve 22. minutě, Kalla nikým neatakován objel branku a zasunul puk za Štefla. Vzápětí mohl poslat hosty do vedení Bílek, ale z otočky si na vsetínského muže s maskou nepřišel.

Orcta vyvedl z klidu na druhé straně Šmach, ale v jasné pozici netrefil dobře puk. První přesilovku si zahráli kladenští hokejisté ve 27. minutě. Její sehrání se hostům vůbec nepovedlo, ani jednou nevystřelili. Po krásné kombinaci po ose Grill-Sabol-Knebl mohl poslat domácí do vedení posledně jmenovaný, zkušený Orct ale vytáhl výborný zákrok. Na druhé straně měl vyloženou šanci veterán Gardoň, ale ze dvou metrů nedokázal Štefla prostřelit.

V závěru třetiny viděli diváci Na Lapači tři branky. Ve 34. minutě poslal do vedení hosty vydařenou střelu do šibenice Frolík. O minutu později se trefil po krásné křižné přihrávce Patery z první Procházka. Za dalších 60 vteřin se trefil po přihrávce Sabola mladík Knebl. Junior Vsetína byl před brankou úplně sám a nadvakrát dokázal zasunout puk za Orcta, zaznamenal tak svou premiérovou branku v extralize dospělých. Valaši tak odcházeli do kabin z jednobrankovou ztrátou.

V úvodu třetí části mohl vyrovnat po samostatném úniku Knebl, ale na přesnější zakončení neměl sílu. Puk zůstal před Orctem, ale dorážejícího Grilla zpacifikovali kladenští obránci. Domácí si zahráli vzápětí přesilovku v nichž mohl vyrovnat Grill, ale jeho rána z voleje jen těsně minula kladenskou klec. Drobný útočník jen zlostně trhl hlavou, jeho šance patřila do kategorie vyložených.

Také Středočeši dostali výhodu přesilovky, ale její sehraní se jim vůbec nepovedlo. Hosté ale udeřili hned po ní, dlouhou přihrávkou našel na modré čáře obránce Ševc Martina Procházku a ten sám před Šteflem zamířil přesně. Tahle branka domácí položila. V další přesilovce se totiž po přihrávce Patery trefil k tyči Bělohlav, Kladenští tak využili svou první početní výhodu. V závěru zápasu se ještě trefil Horna, kterého našel úplně osamoceného před brankou Ševc. Vsetín i přes vysokou porážku podal sympatický a bojovný výkon.

Zdeněk Müller (Kladno): „My se Vsetínem obecně nehrajeme moc dobře, v první třetině, kdy byli domácí lepší, nás podržel brankář Orct. Tři góly ve druhé části nás uklidnily, rozhodla pak čtvrtá branka Martina Procházky. Body jsou pro nás hodně důležité.“

Břetislav Kopřiva (Vsetín): „Měli jsme velké problémy se sestavou a museli jsme proto zařadit hodně hráščů z juniorky. Od druhé části jsme šli dolů, přišly góly po naivních chybách a pak už to bylo těžké. Po čtvrté brance jsme neměli sílu už se zápasem nic udělat.