Valaši zvládli třetí bitvu na ledě Slovanu a jsou krok od čtvrtfinále

Jan Tajzler • 14.03.2021

Série předkola play-off se přestěhovala na sever Čech, kde bylo v nedělním odpoledni na programu třetí utkání. Vsetín na ledě Slovanu začal dobře a vůbec poprvé se v sérii při hře v základní hrací době dostal do vedení. Náskok Valachů postupně rostl a na startu třetí třetiny ho na rozdíl tří branek navýšil Jan Bartko. Ústí však nesložilo zbraně, utkání zdramatizovalo a dvěma slepenými brankami se dostalo na kontakt. Závěr však patřil zelenožlutým, nejprve je uklidnil Radim Kucharczyk a poté trefil odkrytou bránu Adam Hořanský. Vsetín tak v sérii vede 2:1 a v pondělí může na ledě Ústí nad Labem stvrdit postup do čtvrtfinále.

CHANCE LIGA - PŘ3 ne 14.3.16:00
HC Slovan Ústí nad Labem
2:5(0:1, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 46. Trávníček (Vrdlovec), 48. Vrdlovec (Vladimír Brož, Trávníček) – 8. Bartko (Smetana, A. Zeman), 30. Štach (Gorčík), 44. Bartko (Gorčík), 57. Kucharczyk (R. Půček, Hořanský), 59. Hořanský. Rozhodčí: Petružálek, Bejček – Štofa, Hnát. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 29:33. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:5.

HC Slovan Ústí nad Labem: Hamalčík – J. Drtina (A), Š. Havránek, Vladimír Brož, Klikorka, Vala, Vacík, M. Voženílek – Trávníček (C), Vrdlovec, Severa – O. Bláha, Matějček, Tůma (A) – D. Sklenář, Protasenja, Grim – M. Bláha, Costa, Furch.
VHK ROBE Vsetín: Gába – Smetana, Ondračka, Hryciow, Š. Jenáček (A), Kudělka, Štach, Bartko (C) – Březina, Pechanec, Gorčík – Berger, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk (A), Klímek – Hořanský, Šilhavý, Babka.

Třetí utkání série na ledě Ústí nad Labem začalo svižnou hrou z obou stran, brankové příležitosti si však ani jeden z celků netvořil. Vsetínu se podařilo otevřít skóre v čase 7:33, kdy nově poskládaná druhá formace Valachů uzavřela domácí v obranném pásmu a po přihrávce Smetany se přesnou trefou z hranice pravého kruhu prosadil Jan Bartko, bylo to vůbec poprvé v sérii, kdy se Vsetín dostal v základní hrací době do vedení. Ústí okamžitě vrhlo síly do útoku a snažilo se bleskově srovnat, dobře se orientoval v závaru před Gábou Sklenář, ale jeho bekhend za záda vsetínského brankáře nedoputoval. Vsetínští pak měli další slibnou příležitost po souhře Bergera s Vlachem, druhý jmenovaný pálil z bezprostřední blízkosti ústecké branky, ale Hamalčík pohotově zasáhl ramenem.

Valaši mohli náskok navýšit v přesilové hře. Ve slibné palebné pozici byl znovu Bartko, tentokrát jej však Hamalčík vychytal. Následně nahazoval puk na ústeckou branku Klímek, trefil však zadní mantinel a z kulečníkového odrazu mohl těžit Kucharczyk, puk ale nedokázal procpat u bližší tyče za brankovou čárou, kde znovu Hamalčík úspěšně zasahoval Hamalčík.

Přesilovou hru dostalo také domácí Ústí. Slovan se úspěšně držel v útočném pásmu a nepříjemná pro Gábu byl střela Vrdlovce, vyslaná z pravého kruhu, také vsetínský brankář však ukázal, že umí hbitě reagovat. Ke své pověstně ráně se dostal také Drtina, trefil vsetínského brankáře do masky, ten se však otřepal a dokázal nadále držet Valachy ve vedení. V závěru první periody putoval na trestnou lavici Vlach a Slovan tak dostal možnost druhé početní výhody v zápase, jejíž větší část si odnášel do startu druhé třetiny.

Ústí si v přesilové hře vypracovalo slibnou šanci. Vrdlovec si při své jízdě narazil puk s Trávníčkem, aby se pak dostal k zakončení na bližší tyč vsetínské branky, zde ovšem dokázal úspěšně zasáhnout Gába. V čase 28:05 zastavil Trávníček kolenem Smetanu a putoval na dvě minuty na trestnou lavici. Vsetín druhou nabízenou přesilovou hru v utkání využil. Domácím se nepodařilo na modré čáře vyhodit kotouč a z toho těžil Gorčík, jenž v přečíslení 3 na 1 předložil puk Lubomíru Štachovi, ten chtěl ještě akci vyšperkovat pro Kucharczyka, ale bránící hráč puk zablokoval, Štach tedy neváhal a odražený kotouč poslal do odkryté branky Slovanu.

Slovan vůbec poprvé v sérii musel výrazněji tvořit hru a dokázal vsetínské uzamknout na chvíli i v obranném pásmu. Blízko ke kontaktní brance byl po přihrávce Brože Voženílek, ale Gába znovu dokázal prostor u bližší tyče pokrýt. Vsetín náporu domácích odolal a v závěru druhé třetiny mohl jít do tříbrankového trháku, Pechanec zpoza branky vybídl ke skórování Březinu, ten však z voleje netrefil prostor mezi Hamalčíkovými betony. Po dvou třetinách drželi Valaši na severu Čech nadějný dvoubrankový náskok.

Třetí třetina utkání přinesla hned pět branek. Nejprve Vsetín odskočil do tříbrankového trháku, když Gorčík předložil puk na modrou čáru Janu Bartkovi a ten vymetl růžek ústecké branky, čímž oslavil druhou trefu v utkání. Jenže tříbrankový náskok Valachy možná trochu ukolébal. Obrana Vsetína opomněla Vrdlovce, jenž najížděl na přihrávku Trávníčkovi, jeho kličku do forhendu skvěle vychytal Gába, ale puk zůstal ležet na brankové čáře a zpoza branky k němu přispěchal Michal Trávníček, jenž snížil na 1:3. Slovan pochopitelně vrhl veškeré síly do útoku a za dvě a půl minuty šel do kontaktu, když Brožovo nahození za Gábu šikovně ve skrumáži clonících hráčů tečoval Daniel Vrdlovec.

Vsetín ovšem vyrovnání houževnatému soupeři nepovolil a v čase 56:48 se znovu uklidnil. Přečíslení dva na jednoho vyřešil Půček přihrávkou Radimu Kucharczykovi a zkušený mazák zavěsil puk pod horní tyč Hamalčíkovy brány. Slovan to chtěl zkusit ještě v závěru při hře bez brankáře, ale sotva Hamalčík opustil branku, trefil jí Adam Hořanský, čímž pečetil vítězství Vsetína 5:2. Valaši tak mohou v pondělním utkání sérii ukončit, naopak Ústí si bude chtít vynutit rozhodující zápas na Lapači.

Jaroslav Roubík (HC Slovan Ústí nad Labem): Dnes opět opatrný začátek, vyrovnaný zápas, od začátku se tam střídaly takové pološance, nic velkého. Vsetín se dostal do dvoubrankového vedení, tam chvíli dominoval, byl o něco lepší. Nás položil třetí gól, tam jsme to udělali špatně, chtěli jsme udělat kličku, místo toho, abychom to vyhodili. Soupeř nám to sebral a dal třetího góla, poté ty naše dva góly jsme sice dali, měli jsme nějakou šanci, ale dávat tři góly za deset minut je strašně těžké. Vsetín nám pak jednou ujel, když jsme se tlačili dopředu, dal na 4:2 a bylo tím pádem po zápase.

Jan Srdínko (VHK ROBE Vsetín) Dnes jsme měli další těžký zápas, v Ústí je větší kluziště, měli jsme ale dobrý pohyb a zaslouženě jsme v utkání vedli, pak tam byla škoda, že jsme je zbytečnými chybami pustili do zápasu, stáhli nám to na 3:2, to nás trochu zmrazilo, bylo tam trochu nervozity. Pak když jsme přidali ten čtvrtý gól, tak se hra zase uklidnila. Jsme za to hrozně rádi a teď už se budeme připravovat na další zápas.