Vsetín i podruhé v sérii vyzrál na Nový Jičín a připravil si mečbol

Miroslav Šipula • 02.03.2015

Vsetínští hokejisté odehráli na ledě svého soka z Nového Jičína druhý zápas čtvrtfinálové série. V utkání, které se prakticky celé neslo v duchu častého vylučování, panoval dlouho bezbrankový stav. Ten se změnil až v polovině druhé třetiny, kdy se Valaši dostali do vedení. A když tři minuty před koncem zvýšili svůj náskok, zdálo se být rozhodnuto. Domácím se ale podařilo ve vlastním oslabení vstřelit kontaktní branku a v poslední minutě tak překazit čisté konto výborně chytajícímu Petru Hromadovi. Definitivní pojistkou byla tedy až trefa Nedbálka v závěrečné power-play. Hokejisté VHK si tedy vezou z Nového Jičína druhé vítězství v sérii a o její ukončení budou usilovat už ve středu na Lapači!

2. liga - ČF2 po 2.3.18:00
HK Nový Jičín
1:3(0:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 60. Novotný (Horák) – 32. Slováček (Vaněk, Kolařík), 57. Ambruz (Vaněk), 60. Nedbálek. Rozhodčí: Koliba – Konvička, Ganger. Vyloučení: 7:11, navíc Flašar (NJ) 5 minut + KO, Tesařík (VSE) 10 minut OT. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 1062. Střely na branku: 30:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
HK Nový Jičín: Šrámek – Žák, Flašar, Hruška, Vašut, Horák, Vnenk, Cabák – Gebauer, Mráz, Kabeláč, Mikšan, Lehečka, Ižacký, Hanák, Novotný, Uhlár.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba, Haloda, Grebenjuk, Štědrý, Báchor – Vítek, Vaněk, Kolařík – Slováček, Hrazdira, Ambruz – Zúbek, Ondráček, Podešva – Štrbík, Daněk, Kývala.

Po úvodní rozehrávce se touš dostal na holi domácího týmu, jež se okamžitě začal projevovat mnohem aktivněji než při sobotním utkání na Lapači. Petr Hromada tak již minutu po začátku musel zakročit k ochraně své klece. Nedlouho poté jsme viděli velmi nebezpečnou akci v podání Michala Žáka, který z vlastního pásma vyvezl puk až téměř k soupeřově bráně, kde nabil Kabeláčovi. Ten následně neubrzdil a posunul valašskou klec.

Perné chvíle Valaši zažili po vyloučení Ondřeje Slováčka. Novojičínští se několikrát stáhli kolem jejich svatyně, hosté ji ale pečlivě ohlídali. I po srovnání počtů se podařilo Kabeláčovi zprava otestovat Hromadu. K dobru přibyla domácím další přesilovka – vyloučen byl Štědrý za krosček. Vykopnutím Uhlárovy střely vsetínským brankářem touš zůstal v pásmu, modrobílý mančaft se utáhl kolem branky, a Hromada se měl hodně co otáčet. Uvolnění jeho klece mohlo dopomoci naplnění počtů, kdyby okamžitě nenaskočil Vsetínu další dvouminutový trest. Hromada zde opět ukázal svou formu, vychytal Flašarovu kontaktní střelu, stejně jako projektil Hanáka z mezikruží. Když se konečně hosté dostali ke hře v pěti, naskytla se jim první šance. Ondráček z pravého kruhu vypálil a ještě se řítil pro doražení, Šrámek tak raději kotouč odražený od jeho betonů pokryl lapačkou.

První přesilovka hostů přišla vzápětí. Sice se na začátku Gebauer dokázal uvolnit, jinak to ale byl novojičínský Šrámek, kdo se musel mít hodně na pozoru před valašským obklíčením. Ke konci třetiny se ještě domácí opět probrali, velkou úlohu zde hrál Kabeláč, který několikrát nebezpečně zahrozil. Pár sekund před sirénou byl navíc vyloučen Marek Haloda. Do šaten se tedy šlo za nulového stavu a s oslabením do další třetiny na kontu Vsetína.

Druhá perioda byla stejně jako ta první nabitá tresty a hned v úvodu jsme mohli vidět tři přesilovky Nového Jičína. V té třetí zůstal Michal Hryciow ležet na zemi tisknouc si zuby. Domácí se s hrou evidentně přestali párat a v krátkém sledu tak byli nejdříve vyloučen na 4 minuty Flašar (to když skončil na zemi Kolařík), a o chvíli později ho na dvouminutovou distanc následoval Vnenk. Následkem této vyhazovačky bylo otevření skóre zápasu. Hostím se před klecí příliš nedařilo, jenže pak se k puku dostal Daniel Vaněk, nabídl jej do mezikruží Ondřeji Slováčkovi, který kotouč zvedl do prázdného místa nad Šrámkovým pravým betonem. Hosté se i nadále drželi v pásmu a obtěžovali modrobílou čtveřici s domácím brankářem, který se měl čím dál víc co ohánět. S vylučováním ovšem nebyl konec a i Vsetín zůstal na ledě ve třech. Skóre už však zůstalo nezměněné a druhá třetina tedy skončila s jednobrankovým náskokem pro Vsetín.

Třetí perioda nezačala pro Vsetínské ideálně. Filip Ondráček byl faulován, přičemž byl naražen hlavou o mantinel a skončil na zemi. Z tohoto zákroku si Patrik Flašar odnesl pětiminutový pobyt na trestné lavici. V přečíslení Hrazdirovu nabídku na modré přijal a usměrnil Vrba, ale Šrámek ukryl černou pryž do výstroje. Byť téměř celých pět minut strávili Valaši v útočném pásmu, ani jednu ze svých šancí nevyužili. Na konci přesilovky ještě domácí útočník ubruslil zbytku pole, ale beton Petra Hromady valašskou klec opět bezpečně ubránil.

Následovná chvíle oddechu, kdy oba týmy konečně hrály po nějaký čas v plných počtech, zase brzy skončila a trestnou lavici odešel zahřát Lukáš Vrba. V přesilovce ale vysílení Novojičínští nic valného nepředvedli. Nedlouho později vsetínskou tribunu zaplavil nápor zděšení. Ižacký se uvolnil a osamoceně se vyřítil na Hromadu, kterého chtěl kličkou obalamutit, Hromadův beton ale razantně vykopl puk pryč.

Když se domácí utáhli kolem Hromady, hosté dokázali vyhodit a dostat se do útoku. Kapitán Vaněk obličkoval na modré Žáka, našel Martina Ambruze a ten dorazil do prázdné branky. Poslední dvě minuty utkání dohrávali Valaši v početní převaze. Vaněk se zprava vřítil na Šrámka a ten machem své lapačky odstavil touš v jeho cestě do brány. Půl minuty před koncem si domácí vyžádali oddechový čas, Šrámek odešel na střídačku a Novojičínští tak hráli power-play. Hned po rozehrávce před Hromadou se k odraženému Novákově kotouči dostal Dominik Novotný a smazal tak nulu na kontě Jičína. Finální stav ještě doupravil Michal Nedbálek, když z vlastního kruhu trefil prázdnou branku.

Pondělní druhé utkání play-off na vsetínskými fanoušky zaplněném novojičínském stadionu skončilo výhrou Vsetína, který bude chtít potvrdit své vítězství i ve středu a tím modrobílého soupeře definitivně porazit. Začínáme na Lapači v 17:30!

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Dneska jsme věděli, že nás čeká těžký zápas. Strašně důležité bylo, že jsme zvládli první třetinu na nulu, že jsme to přežili bez gólu, i když jsme hráli hodně minut v oslabení. Byly tam čtyři nebo pět oslabení a to hodně ovlivnilo hru, my jsme se tím pádem nedostali do nějaké útočné aktivity. Ale uhráli jsme to a potom to bylo o prvním gólu. Oba mančafty měly přesilovku 5:3, my jsme ji využili, Jičín ne. Pak jsme to vyloženě ubojovali a poté, co jsme dali druhý gól, po krásné akci Dana Vaňka a obránce Martina Ambruze, jsme věděli, že jsme hodně blízko. Inkasovali jsme ještě na 1:2, kdy Jičín odvolal gólmana a hrál v pěti. Dneska patří dík všem hráčům, těm co hráli hodně i těm, co toho tolik nenahráli. Odehráli jsme to jako tým a v tom budeme pokračovat. Hodně nás podpořilo i výborné předvedení Peti Hromady v brance.“

Radomír Grim (HK Nový Jičín): „Gratuluji soupeři k výhře. Dnes rozhodly skvělé výkony Petra Hromady. Více se vyjádřím až po play-off.“