Vsetín jednoznačně přehrál Nový Jičín

Radek Bařina • 14.12.2011

Pohodovou výhru v poměru 6:1 si připsali vsetínští hokejisté v duelu s Novým Jičínem. K vítězství nakročili domácí již v první třetině, kterou vyhráli 2:0 a i v dalším průběhu hry byli jednoznačně lepším celkem. Rezignovaně působícímu Novému Jičínu nakonec nasázeli šest branek a před zápasem v Havířově si upevnili pátou příčku v tabulce. Nejvíce se opět dařilo první útočné formaci VHK, která do soupeřovy branky nasázela tři branky, gól znovu zaznamenal i obránce Jiří Heš.

2. liga - 28.kolo st 14.12.17:30
HK Nový Jičín
6:1(2:0, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Sprušil (Zúbek, Vaněk), 20. Heš (Spitzer, Vítek), 24. Zúbek (Vaněk, Mečiar), 25. Vítek (Kubo, Hruška O.), 37. Vítek (Mečiar), 42. Zúbek (Sprušil, Vaněk) - 31. Gebauer R. (Uhlár). Rozhodčí: Mech - Lošťák, Maťašovský. Vyloučení: 5:8 navíc Horák (NJI) 10+10 minut OT, Slavík (NJI) 5+DKO. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 726. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Heš, Farda, Spitzer, Mečiar, Hoďa, Hrčka, od 41. Žabčík - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Kubo, Hruška O., Vítek - Holík, Dědek, Daněk - od 41. Štrbík.
HK Nový Jičín: Chvostek D. (Gebauer K.) - Andrýsek, Horák, Pelikán, Chvostek F., Gulda, Slavík, Toman, Macháček, Brynecký, Hruška, Tomášek, Chvostek F., Skaloš, Zedník, Štěpják, Uhlár, Gebauer R., Tomášek, Martičík

Od prvních minut bylo patrné, kdo je v zápasu favoritem. Vsetínští byli aktivnější, zatímco hosté od úvodu soustředěně hlídali střední pásmo. K úspěchu se ale Novojičínští potřebovali vyvarovat chyb a to se jim ani zdaleka nedařilo. Hned tu první, v čase 3:24 navíc domácí potrestali. Vaněk zachytil na útočné modré hostující rozehrávku, nahodil puk na zadní mantinel, odkud jej Zúbek pohotově přistrčil Antonínu Sprušilovi. Tomu stačilo udělat dva kroky, aby se z levého dostal před brankáře Chvostka a nikým neobtěžován zakončil přesnou střelou nad vyrážečku (1:0).

Po první brance se obraz hry příliš nezměnil. Vsetínští měli převahu a hosté jim k tomu svou mizernou rozehrávkou výrazně pomáhali. V 10. minutě vypracovali Dědek s Holíkem tutovku Daňkovi, ten ale v ideální pozici ztratil rovnováhu. Využita nebyla ani následná přesilovka, přestože se v ní do dvou nadějných příležitostí dostal Ondřej Hruška – Chvostek byl ale pozorný. Ve 14. minutě na sebe poprvé výrazněji upozornil Nový Jičín. Horák vyslal přesnou přihrávkou do brejku Štěpjaka, toho ale vychytala Plškova vyrážečka. V 16. minutě sahal po vyrovnání rychlonohý Pelikán, jehož zakončení ale pokazil, ač za cenu faulu, Heš. Jičín ale přesilovku promrhal. A nejen to. Těsně před jejím koncem fauloval Brynecký, toho následoval o 84 sekund později Pelikán a Vsetín dvojnásobnou přesilovku využil. V čase 19:49 si Heš nabruslil na pravý kruh a jeho dělovka pod břevno div že neprotrhla sít hostující branky. Po první třetině vedl Vsetín zaslouženě 2:0.

Úvod druhé periody nepřinesl žádnou změnu. Hosté nadále pokračovali v odevzdaném výkonu a nenakopla je ani přesilovka hraná hned po 52 vteřinách tohoto dějství. Naopak, hnedle byl Vsetín v pěti, znovu udeřil. Mečiarův vysoký pas ze středního pásma si ze vzduchu sklepl Vaněk, Chvostek jeho pokus ještě zastavil, dorážka Františka Zúbka z bezprostřední blízkosti však již neomylně zamířila do odkryté branky (3:0). Za další minutu a půl už to bylo o čtyři branky. Střela Ondřeje Hrušky se od zadního mantinelu vrátila k brankové čáře, odkud ji Kubo posunul přímo k dojíždějící Davidu Vítkovi a ten dal možná nejlehčí branku své kariéry (4:0). Hosté reagovali time-outem a výměnou gólmana - Chvostka vystřídal Kamil Gebauer.

Zelenožlutí po této trefě přeci jen polevili, z tempa je navíc vyvedlo i přerušení hry při nepříjemném zranění Pelikána. Ten se zcela nezaviněně srazil s Kubem a po tvrdém dopadu na led opouštěl bojiště s podezřením na otřes mozku. Hosty jakoby zranění kamaráda probralo a v dalších minutách přeci jen na chvíli přidali. Brynecký dvěma šikovnými střelami ještě neuspěl, ve 31. minutě již ale Nový Jičín udeřil. Uhlár se prodral do útočného pásma a předložil lahůdku Robinu Gebauerovi, který bez problémů dorazil puk do odkryté brány (4:1). Domácí po obdržené brance znovu zpozorněli a nakonec to byli právě oni, komu patřilo poslední slovo ve třetině. Nahození Mečiara dokázal za Gebauerova záda doklepnout David Vítek. Po čtyřiceti minutách vedl Vsetín 5:1.

Po pětašedesáti sekundách třetího dějství už to bylo 6:1. První formace VHK předvedla učebnicovou kombinaci, na jejímž konci byl u tyčky číhající František Zúbek (6:1). O dvě minuty později mohl zvýšit Ondřej Hruška, svatyni Jičína ale těsně minul. Ve 48 minutě přestřelil branku ze čtyř metrů Vaněk, o chvíli později zase Vítkovu ránu schytala Gebauerova maska. Uprostřed závěrečného dějství, rozezvonily Lapač tyčky. Nejprve to byl po pohledném průniku Sprušil a jeho bekhend, takřka z protiútoku dopadl stejně i střílející Gebauer.

Bezstarostný duch, ve kterém se nesla v podstatě celá třetina, narušila poslední pětiminutovka. Nejprve putoval předčasně do kabin Horák, který dostal trest na 2+10 minut za faul na Kuba a návdavkem inkasoval ještě desítku navíc za protesty, chvíli po něm pak obdržel pětiminutový trest a trest ve hře Slavík. Dlouhou dvojnásobnou přesilovku však již domácí odehráli v pohodovém tempu a větší příležitost si nevytvořili. Po šedesáti minutách tedy slaví Vsetín zaslouženou výhru 6:1.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Myslím si, že dnes rozhodovala kvalita mužstva. Rozhodli jsme v první třetině, kdy jsme líp bruslili, zlomová byla využitá přesilovka na 2:0. Ve druhé třetině si kluci za stavu 4:0 už mysleli, že to půjde samo, ale tak to není. Místo aby se bavili hokejem, začali tahat kotouče a ve hře začal být problém. Ve třetí třetině nastoupil junior Štrbík a zraněného Zbyňu Spitzera nahradil Žabčík. Místo toho, abychom si přesilovky zahráli s chutí, tak vypadaly všelijak. Ale tak je důležité, že jsme dali góly. První i druhá lajna si dnes zahrály s chutí, byly tam některé krásné akce a z nich góly.“

David Handl (trenér Nového Jičína):“Vstoupili jsme to utkání hrozně vlažně, Vsetín nám dal dva góly. Bylo to zaviněno i nějakou nekázní, takže jsme v první třetině hráli hodně v oslabení. Měli jsme čtyři uslabení, někteří hráči se tak skoro nedostali na led a pak je těžké dostat se do tempa. Ve zbytku zápasu už jsme neměli sílu na zvrat.“