Vsetín v přestřelce na Lapači padl. Série se vrací do Prostějova za stavu 0:2

Jan Tajzler • 09.03.2014

Hokej kvalitních parametrů byl k vidění na vsetínském Lapači. Utkání nabídlo několik zvratů, domácí se rychle dostali do vedení. V průběhu první třetiny však o své vedení přišli, aby si jej ještě do první sirény vzali nazpět. Druhé semifinále doprovázelo plno vyloučení a další obrat byl k vidění v prostřední části, když se Jestřábi dostali do vedení 4:3. Vsetín v závěrečné třetině srovnal zásluhou Mikšovského, pak však přišly dva fauly během jedné minuty a Prostějov mimořádnou nabídkou nepohrdl. Závěrečný tlak už rozvlnění sítě nepřinesl, a tak si Hanáci odvážejí ze Vsetína druhý bod v sérii. Valachům nezbývá nic jiného než bojovat a pokusit se v úterý vrátit sérii ještě jednou na Lapač.

2. liga - SF2 ne 9.3.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
4:5(3:2, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Vaněk (Ambruz), 9. Vaněk (Kajaba, L.), 16. Kajaba (Vaněk), 51. Mikšovský (Hryciow) – 5. Černý (Venkrbec), 7. Černý (Šebek, Jurík J.), 22. Kučera (Duba, Indra), 28. Kučera (Švaříček, Duba), 54. Duba (Černý, Luňák). Rozhodčí: Fiala, Kubičík – Bojda, Mikler. Vyloučení: 8:12. Využití: . V oslabení: 0:0. Diváci: 2781. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek (28. Hromada) – Hurtík, L. Vrba, F. Vrba, Tichý, Žák, Hryciow, Farda, Báchor – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Zúbek, Ševčík, Hruška – Mikšovský, Podešva, Vítek – Tesařík, Daněk, Kývala.
LHK Jestřábi Prostějov: Rozum (8. - 8. Vydržel) – Švaříček, Knesl, Polák, Kolibár, Malý, Nedbálek, Jedlička – Stejskal, Antončík, Luňák, Kučera, Černý, Venkrbec, Duba, Šebek, Indra, Belay, Coufal, Jurík, Sršeň.

Utkání začalo v rychlém tempu. Prvních devět minut sledovali diváci na Lapači souboj vsetínského kapitána Daniela Vaňka s prostějovským veteránem Michalem Černým. Už v patnácté vteřině rozjásal domácí ochozy Vaněk, kterého zpoza branky našel ideálně Ambruz a hráč s devítkou na zádech se nemýlil. Vedení 1:0 ale Valachům vydrželo jen čtyři minuty. Střelu Venkrbce dokázal Plšek ještě vyrazit, na následnou Černého dorážku byl však krátký. Stejný hráč pak v přesilovce prostřelil domácího gólmana střelou po zemi podruhé a Jestřábi šli poprvé v utkání do vedení.

Na začátku desáté minuty se však stejná situace opakovala v obráceném gardu. Při vyloučení Jedličky rozjeli Valaši přesilovkový kolotoč a na konci pohledné kombinace stál znovu Daniel Vaněk – 2:2. Zelenožlutým přinesla vyrovnávací trefa vítr do plachet a nadechovali se k tlaku. Když pak Malý zatáhl za záchrannou brzdu a zastavil nedovoleně Ševčíka, dostala družina trenérů Hlobila a Weintritta další slibnou výhodu přesilové hry a - znovu udeřila. Do statistik se opět zapsal kapitán Vaněk. Nikoliv však střelec, ale jako asistent. Našel totiž za bránou najíždějícího Reného Kajabu, jenž si nabruslil až před Rozuma a pohotovou ranou vymetl růžek jeho klece.

Vedení 3:2 si ovšem Vsetín příliš dlouho neužil. Zacharovi hoši ve druhé třetině potvrdili, že právě tato pasáž hry patří k jejím významným zbraním. Krátce po vhazování nechala vsetínská obrana příliš mnoho prostoru Franku Kučerovi a syn slavného otce neměl po kombinaci na pár doteků příliš problémů znovu vyrovnat stav zápasu.

Houpačka dál pokračovala v osmadvacáté minutě. Domácí sice ustáli Žákovou vyloučení, jenže poté Duba vybojoval u mantinelu puk, přihrál před prázdnou bránu Franku Kučerovi a na průbojného útočníka nezbylo příliš práce. Domácí gólman Plšek v tento moment vystřídal. Nahradil jej Petr Hromada, kterého mezi třemi tyčemi nečekalo nic jednoduchého. Jeho první zákrok byl zároveň ten nejtěžší - David Šebek dostal kotouč na útočnou modrou a v brejku uháněl sám na Hromadu, který fantastickým zákrokem udržel vsetínské akcie nad vodou.

Když v jednapadesáté minutě uplatnil před Rozumem důraz Adam Mikšovský, byl stav opět vyrovnaný. Utkání se zlomilo v polovině třetí části, kdy šli domácí do tří. David Vítek oplácel v útočném pásmu a v signalizované výhodě Jestřábů dostal dvě minuty i Mikšovský za napadení. Prostějov dvojnásobnou početní výhodu zužitkoval, když se z mezikruží přesně trefil Lukáš Duba, a na Lapači bylo rozhodnuto. Valaši sice zkusili v posledních minutách štěstí v power-play, to jim však i navzdory několika nebezpečným střeleckým pokusům nevyšlo. Prostějov udržel jednobrankový náskok, zvítězil 5:4 a ujal se vedení v sérii 2:0.

Jiří Weintritt (trenér Vsetína): „Chtěli jsme dnes zvítězit, abychom ještě jednou zažili úžasnou atmosféru našeho stadionu. Dlouho se nám dařilo Prostějov držet na uzdě. Tyto zápasy ale rozhodují malé věci. Nepovedlo se nám udržet nervy, ve třetí třetině jsme se nechali dvojnásobně vyloučit a zaplatili za to ztrátou zápasu. Pokud naše disciplína nebude někde jinde, sérii ztratíme.“

Petr Zachar (trenér Prostějova): „Výborné utkání s dramatickou zápletkou. Střídali jsme se Vsetínem ve vedení. Měli jsme více štěstí, což v závěru zápasu rozhodlo. Výborné výkony v play-off předvádí Lukáš Duba. V základní části se mu sice moc nedařilo, ovšem teď předvádí, že je to velmi zkušený hráč a opravdový kapitán. Co se týče úterního utkání, musíme do něj jít s velkou pokorou a odvést tvrdou práci, protože před dvěma léty jsme také se Vsetínem vedli 2:0, ale nakonec se hrálo na pět utkání. Stejný problém měla i Opava, která nevyužila domácí prostředí k vítězství, čehož my se budeme chtít vyvarovat.“