Vsetínští junioři ve strhujícím závěru otočili skóre a v sérii berou první bod

Helena Hegeďová • 19.03.2019

Čtvrtfinálová série mezi Plzní a Vsetínem začala na západě Čech a oba celky se vinou nedisciplinovanosti soupeře dostaly již brzy k přesilovce. Domácí celek svou první početní výhodu využil a od 11. minuty byl ve vedení. Šance byly k vidění na obou stranách, ale jednobrankový náskok indiánů se stále držel. Vše rozsekla až jedna minuta v závěru třetí třetiny, kdy se trefili Frimel s Jindrou, a dostali tak zápas na stranu Vsetína. Vyrovnání domácím při hře bez gólmana nevyšlo a Valaši se ujímají vedení v sérii.

DHL Extraliga juniorů - ČF1 út 19.3.12:30
HC Škoda Plzeň
1:2(1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Kolda (Houdek) – 56. Frimel (Krupa, Jenáček Š.), 57. Jindra (Jenáček Š., Klímek). Rozhodčí: Vokřál – Komárek, Frodl. Vyloučení: 7:6 + Petriska (VSE) 5+OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 80. Střely na branku: 44:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

HC Škoda Plzeň: K. Kolář – Houdek, Kovařík, Lokajíček, Kremláček, Šiller, Malák – Roubal, F. Kolář, Balín, Kolda, Slanina, Matiášek, Adamec, Malát, Procházka, Eret, Hasman, Princl.
VHK ROBE Vsetín: Sachr – Kunst, Ondračka, Š. Jenáček, Pernický, Kožený, J. Jenáček – Jindra, Klímek, Zetocha, Pospíšil, Lukačka, Krupa, Adámek, Vašenka, Petriska, Frimel, Zemánek.

První minuty přinesly opatrný hokej z obou stran, bylo vidět, že se nikdo nechce dopustit zbytečné chyby. Jako první zahrozili hosté z přesilové hry. K Janu Petriskovi se dostal puk zpoza brány, ale hostující útočník ho poslal z předbrankového prostoru jen do výstroje brankáře Koláře. Škodovka odpověděla průnikem Koldy, domácí kapitán hledal ještě přihrávkou před brankou Marka Princla, ale domácí pětadvacítka se k puku nedostala, i když se natahovala, jak jen mohla. Následně pálil ještě z vrcholu levého kruhu Jakub Procházka, ale o kousek minul. O chvilku později se první početní výhody dočkala i Plzeň a dopadla o mnoho lépe než Vsetín.

Krátce za polovinou první periody nabral velkou rychlost ve středním pásmu Matěj Kolda, který kotouč metr za modrou poslal na Sachra, hostující brankář puk jen vyrazil před sebe a domácí kapitán puk pohotově dopravil do sítě. 1:0. Vsetín dostal velkou šanci na vyrovnání o tři minuty později. To se dva hráči Škodovky dopustili faulu a rázem toho byla padesáti vteřinová hra pět na tři. V té několikrát dobře pálil Klímek, ale Kristián Kolář co viděl, vše pochytal. A když puk těsně před ním tečoval Lukačka, stálo při domácích i štěstí, jelikož puk skončil jen pár centimetrů vedle levé tyče. Poslední dobrou příležitost první třetiny měl na hokejce Josef Hasman, ten střílel zcela sám z mezikruží, ale prostor mezi třemi tyčemi trefit nedokázal.

Hned zkraje druhého dějství měl velkou šanci na zdvojnásobení domácího vedení Malát, ale sám před brankářem bránu přestřelil. Hra se následně začala kousat různými vyloučeními. V početní výhodě po přihrávce Roubala pálil z první Eret, ale branku ani on nedal. V 27. minutě byl v obrovské šanci Václav Adamec, domácí útočník číhal na zadní tyči, po přesném pasu už mohl zakončovat do poloodkryté klece, ale brankář Sachr se fantasticky přemístil. O chvíli později mohli hosté z rychlého brejku vyrovnat, ale domácí zachránil se štěstím Kolář. Krátce za polovinou utkání vypálil tvrdě od modré hostující Kožený, ale nic těžkého pro dobře chytajícího plzeňského brankáře.

Ve 33. minutě ujel v oslabení sám na brankáře Marek Princl, hráč s indiánem na prsou se rozhodl pro bekhendovou kličku, ale hostující gólman ho dobře vybruslil. Krátce na to ve středním pásmu předvedl Ján Petriska velkou hloupost. Zcela úmyslným zákrokem vyřadil napadením ze hry Princla, za což byl odměněn rozhodčími trestem na pět minut plus do konce utkání. Dlouhou výhodu přesilové hry ale domácí nevyužili. Největší příležitost měl Vladimír Kremláček, ke kterému se odrazil puk před brankou, ale obránce Škodovky ho místo do brány poslal jen do tyče. Po dvou třetinách tak nadále platil výsledek, jako po úvodní periodě.

Krátce po zahájení poslední dvacetiminutovky dostali domácí další přesilovou hru. V té nejprve pálil tvrdě Jakub Procházka, ale bohužel pro něj jen doprostřed brány. V další šanci na zvýšení skóre šikovně tečoval puk mezi kruhy Kremláček, ale kotouč poté zamířil jen do betonu hostujícího brankáře. Domácí se následně trochu zatáhli do obrany a snažili se hlídat svůj jednobrankový náskok. V 52. minutě měl na hokejce vyrovnání Lukáš Adámek, ale vsetínský útočník nedokázal přehodit beton Koláře. Pět minut před koncem se ocitl v dobré příležitosti Jakub Procházka, ale sám před brankářem se neprosadil.

A indiány to mohlo mrzet, jelikož hned z protiútoku přišel trest. Hosté se usadili v útočném pásmu, na brankáře vystřelili krátce po sobě několik střel a po té poslední se kotouč odrazil na hůl Tomáše Frimela, který i s velkou dávkou štěstí vyrovnal. 1:1. Všichni na stadionu už se pomalu připravovali na prodloužení, ale to k velké nelibosti domácího publika ani nenastalo. 41 vteřin po vstřelené brance totiž zavezl puk do útočného pásma Klímek, tam si ho převzal Lukáš Jindra, navezl si ho mezi kruhy a přesnou ranou do šibenice nedal brankáři sebemenší šanci. 1:2. Škodovka to v posledních minutách zkusila v šesti hráčích, ale vyrovnat už se nepodařilo. Hosté tak berou v sérii na tři vítězná utkání první bod.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Typický zápas play-off. Dostali jsme se do vedení. Měli jsme tam hodně šancí, které jsme nevyužili. K dispozici jsme měli i plno přesilových her, ale nic z toho. Upozorňovali jsme hráče, že hokej se hraje šedesát minut, ale bohužel ten závěr jsme hrubě nezvládli. Zbytečnou naší pasivitou jsme ten zápas ztratili. Nicméně se hraje na tři vítězná utkání, zítra je nový den, kdy se pokusíme vyhrát.

Libor Žilka (VHK Vsetín): Dneska to byl z naší strany dobře odbojovaný zápas. Výborně zvládnutý vstup do prvního kola play-off, jsme rádi za výhru.