Budeme se snažit nastoupit v nejsilnější sestavě, plánuje Jenáček

Václav Trávníček • 16.02.2012

Příprava vsetínských hokejistů na čtvrtfinále vrcholí. Stejně jako soupeř, i Valaši se snaží na první kolo play-off připravit co nejdůkladněji. K tradičnímu koloritu vyřazovací části patří i přísné informační embargo, jež pochopitelně drží i na Lapači. „Musíme si také nechat něco pro sebe a pokusit se určitými věcmi soupeře překvapit,“ usmívá se vsetínský asistent Luboš Jenáček, který se v rozhovoru podělil s fanoušky alespoň o některé zajímavosti.

S jakými pocity jste vlastně přijali informaci, že vaším čtvrtfinálovým soupeřem je Prostějov?
Vzali jsme to jako holý fakt. Nespekulovali jsme, jestli dostaneme Prostějov, Přerov, nebo třeba Opavu. Snažili jsme se jen uhrát první čtverku. Osobně si myslím, že Prostějov má v útoku největší údernost ze všech týmů 2.ligy. Jinak jsou mančafty na prvních šesti místech vyrovnané, což během sezóny potvrdily vzájemné zápasy. Mezi nimi si lehkého soupeře nevybereme.

Jak se tedy na Jestřáby připravujete?
Pokusíme se hrát tak, jak jsme s Prostějovem hráli dvě utkání na domácím ledě. Samozřejmě ale Jestřábům hraje do karet jeho širší kluziště, na kterém může využít více prostoru na kombinaci. Má tam vynikající hráče: Jakuba Čuříka, Michala Černého… V podstatě složí tři útoky z kluků, kteří si sáhli nebo dlouhodobě hráli 1.ligu a někteří extraligu. V útoku má Prostějov určitě větší sílu než v obraně. My se pokusíme tohoto jasného faktu využít a zvolit takovou taktiku, aby se hrálo velmi důsledně do obrany a abychom se z nějakých brejkových situací, případně nějakého tlaku, prosadili v koncovce.

Nakolik budete moci počítat s hráči ze střídavých startů?
To budeme řešit zápas od zápasu. Máme velmi dobrou spolupráci s Třincem, v poslední době jsme se domlouvali s Kometou Brno. Ve Vítkovicích máme zase Ondru Slováčka, ve Zlíně Víťu Pelce. Všichni ti kluci mají zájem tady hrát a o play-off to platí dvojnásobně. Vypsali jsme si všechny zápasy juniorek. Bude to našlapané, ale věřím, že bychom určitě v pondělní na domácí zápas měli mít možnost využít všechny tyto hráče. Je ale zároveň otázka, co v sobotu a následně ve středu. Ale když se to udělá tak, že si jeden den vytáhneme z Vítkovic Ondru Slováčka, na další zápas využijeme Jirku Kozáka z Komety a Rendu Kajabu z Třince a příště zase Filipa Bajtka, mohlo by to fungovat. Je to o domluvě s trenéry, kterým samozřejmě běží jejich soutěž. Vyčlenili jsme si středu a čtvrtek na to, abychom to domlouvali. Konkrétní jména ještě nevím, ale jsem přesvědčený, že se domluvíme tak, abychom zápasy hráli v co nejsilnější sestavě.

Prostějovský trenér Petr Zacha prohlásil, že si jeho svěřenci budou muset dát pozor na přesilovky Vsetína. Co vy na to?
Možná, že zrovna proti nim nám to vyšlo. Ale jinak se s přesilovkami potýkáme celou sezónu. Jeden zápas nám to vyjde, máme tam pěknou přesilovku, třeba i do prázdné branky. Jindy nejsme pomalu schopni dovézt puk do útočné třetiny. Osobně to přičítám tomu, že v určitých fázích dlouhé sezóny není koncentrace stoprocentní. Každý bere přesilovku tak, že je to v pohodě, nicméně ta bránící čtverka má dvakrát takové nasazení. Je jich o jednoho méně a útočící pětka to mnohdy podcení. Myslí si, že to v pohodě sehraje. Jenže když se na to stoprocentně nekoncentrace, nezvládne se už úvodní bully, soupeř kotouč vyhodí a pak se tam útočící tým horko těžko dostává. Snažíme se na tom pracovat tak, abychom přesilovky od začátku hráli v útočném pásmu a měli v nich několik střel. Chceme mít v početních výhodách co nejvyšší úspěšnost, která je dána nějakými dvaceti, pětadvaceti procenty. To už je velmi slušné i na extraligové a mezinárodní scéně. V podstatě to znamená využít každou čtvrtou až pátou přesilovku.

Máte už jasno o brankářské jedničce pro čtvrtfinále?
Protože se i soupeř určitě dívá na naše stránky, stejně jako my pozorně sledujeme články a vyjádření Prostějova, bych to raději nechal pod pokličkou. Zůstane to v kabině. Myslím, že můžu mluvit i za Viktora Hlobila, když řeknu, že předběžně víme, kdo by měl nastoupit jako brankář číslo 1 do prvního utkání. Ale zatím to do světa pouštět nebudu. Musíme si také nechat něco pro sebe a pokusit se určitými věcmi soupeře překvapit.

Vzkázal byste něco vsetínským fanouškům?
Fanoušci jsou pro nás největším a nejdůležitějším dopingem. Každopádně bych je chtěl všechny pozvat hlavně na utkání venku v sobotu, aby přijeli v co nejvyšším počtu a vytvořili nám pokud možno co nejlepší prostředí. Věřte tomu, že to kluci velmi dobře vnímají. V podstatě každé venkovní utkání, kde jsme měli podporu, například po Novém roce v Opavě, Novém Jičíně, Přerově, se zvládlo z velké části díky velké podpoře našich fanoušků. Pro nás je to životně důležité.

Jak se hráči připravují na čtvrtfinále?

Co bude na soupeře z Prostějova platit?

Jakou taktiku naordinují svým svěřencům trenéři?

V jaké formě se nachází hanácký celek?

Sledujte pozorně naše stránky!