Čtvrtá čtvrtina: Jako na houpačce

Radek Bařina • 15.02.2012

Základní část druholigové sezóny 2011/12 je definitivně minulostí. Již za pár dnů vypukne napjatě očekávané play-off. Než se tak ale stane, ohlédneme se ještě jednou za poslední, čtvrtou fází, základní části. Vsetínští v ní urputně bojovali o čtvrtou příčku. Na ni sice nakonec nedosáhli, přesto se ale rozhodně nemají za co stydět. Jak se Vsetínu povedlo posledních deset kol, si rozebereme v následujících řádcích.

Čtvrtou čtvrtinu zahájili Valaši obávanou sérií na hřištích soupeřů. První přišel na řadu Přerov, čili tým, na jehož ledě Vsetín tři roky nevyhrál. Od 11.1.2012 však už toto tvrzení neplatí. Zelenožlutí předvedli jeden z nejlepších výkonů sezóny. Vyšel jim hned úvod, kdy po rychlých akcích potrestali chyby ospale působících Zubrů a ujali se vedení 2:0. Domácí sice ještě před sirénou snížili a v úvodu prostřední části si vytvořili velký tlak. Vaňkova trefa ze 30. minuty ale přinesla na valašské hole uklidnění a ti tak zbytek zápasu pozornou hrou kontrolovali. Výhra 4:1 vyhoupla VHK na třetí příčku tabulky a navnadila fanoušky do dalších zápasů.

Hned tím následujícím byl duel na neoblíbeném ledě Frýdku – Místku. Ani zde se VHK dlouhodobě nedaří a úvod souboje tuto skutečnost jenom potvrzoval. Domácí totiž v jedenácté minutě vedli už 2:0 a se Vsetínem to nevypadalo dobře. Naštěstí pro VHK se Sprušilovi podařilo záhy snížit a slepené branky Patra Hrušky a Zúbka ze závěru druhé třetiny strhly vedení na vsetínskou stranu. Těžce vydřený náskok už hosté nepustili a na Lapač se vrátili s výhrou 4:2. Že se jednalo o body, které bolely, přiblížil po zápase Filip Bajtek: „Jiné týmy chtějí hrát hokej a snaží se i kvůli svým fanouškům. Hraje se tak většinou pohledný hokej. Ale ve Frýdku se to nazývat hokej neodvažuji. Přijde mi, že jejich hráči se jdou na led jen vybít a prohnat puk po ledě. Takový zápas jsem snad nikdy ještě nehrál. Přišlo mi, že ani nechtěli hrát. Jenom opláceli, hráli dost nesportovně, faulovali, prostě jatka.“

Venkovní trip zakončil Vsetín na ledě dalšího celku z chvostu tabulky, Uherského Hradiště. Bitvu o důležité body začal Vsetín dobře, když se v jedenácté minutě prosadil Kubo. Druhá část první dvacetiminutovky se ale proměnila ve vsetínské Waterloo. Valaši naprosto vypadli z role a do kabin odcházeli za stavu 1:3. Zbytek zápasu se změnil v zoufalý boj hostujících útočníků s výborně chytajícím Kůdelou. Když už to vypadalo, že je situace beznadějná, přišla jedenapadesátá minuta a dvě slepené branky v síti slováckého brankáře. Snaha o dokonání obratu ale skončila nezdarem. Necelé dvě minuty před koncem totiž Červenka pokořil někdejšího spoluhráče Hromadu a rozhodl o překvapivé výhře Uherského Hradiště v poměru 4:3. Vsetín tak ztratil důležité body. „Prohráli jsme si to sami, je to takové ponaučení do dalších zápasů, musíme hrát na 100% celý zápas, ne jen dvě třetiny,“ hlesl po zápase zklamaný Jiří Korčák.

Uherské Hradiště – prokletí letošní sezóny

Právě ztráta bodů z Uherského Hradiště se v boji o čtvrté místo jeví, s odstupem času, jako klíčová. Vsetín sice prohrál víc zápasů s papírovými outsidery, Hradiště z nich ale nejspíš bylo soupeřem nejhratelnějším. Neúspěch ze Slovácka navíc dostal vsetínský celek pod tlak, což se teoreticky mohlo projevit i v některých dalších nepovedených střetnutích. I trenér Hlobil potvrdil, že tuto prohru považuje za jeden z klíčových okamžiků boje o top 4: „Myslím, že asi rozhodly zápasy v Uherském Hradišti a doma s Porubou,“ prohlásil vůdce střídačky v rozhovoru po skončení základní části.

Navíc Vsetín v Hradišti ztratil už první sezónní zápas a i tenkrát to bylo v době, kdy se Uherskému Hradišti vůbec nedařilo. Vždyť posuďte sami: v období od 12.10 do 12.11 získalo Hradiště pouhé tři body – hádáte správně, bylo to proti Vsetínu. VHK se zkrátka letos na Slovácku nedařilo. Hráči sami přiznávali, že se jim na tamním liduprázdném stadiónu nedobře hraje, pro Hradiště je navíc Vsetín hlavním rivalem a dokáže se proti němu namotivovat na sto procent. Zatímco vloni se noční můrou Vsetína stal Frýdek – Místek, letos se této úlohy dokonale zhostili svěřenci trenéra Sakrajdy.

Na kolenou! Přesně tam se Vsetínští ocitli po zápasech v Uherském Hradišti. Na ledě předposledního celku soutěže totiž v letošní sezóně nezískali ani jeden bod.

Po malém derby s Uherským Hradištěm přišlo derby velké – na Lapači proti Valašskému Meziříčí. Očekávání byla opět obrovská stejně jako víra ve zlomení nepříznivé domácí série. No nepovedlo se… Přemotivovaným domácím totiž nevycházelo vůbec nic. Jejich křečovitý výkon ostře kontrastoval s precizností Bobrů, kteří znovu potvrdili, že jim vsetínská hra sedí. Zelenožlutí se prosadili až za stavu 0:4. Zásluhou Kuba a Petra Hrušky snížili před druhou sirénou na přijatelných 2:4, závěrečnou dvacetiminutovku si ale hosté pohlídali a po výhře 2:5 opustili Lapač znovu jako vítězové. Brankář Hromada zhodnotil klíčové chvíle zápasu takto: „Byli jsme nervózní, možná přemotivovaní, zkrátka nám to vůbec nesedlo. Věřím, že kdybychom dali první gól my, nastartujeme se k obvyklému výkonu a utkání zvládneme. Nevyužili jsme ale přesilovky, které nám vůbec nešly, a po zásluze jsme byli potrestáni.„

Následoval výlet VHK do Nového Jičína a pokud si Valaši chtěli udržet naději na čtvrté místo, nezbývalo jim, než zvítězit. To se po výsledku 3:1 i povedlo. První třetina sice skončila nerozhodně 1:1, ve druhém dějství se ale Vítkovi podařilo vstřelit rozdílovou branku, na kterou ve třetí třetině navázal Vaněk. Povinnost velela VHK zvítězit i v dalším zápase – doma, proti beznadějně poslední Porubě. Ostravané se Vsetínem třikrát těsně prohráli, v posledním vzájemném střetnutí sezóny se jim ale povedlo favorita zaskočit. I tentokrát Vsetín zradila první třetina. Po jedenácti minutách to totiž bylo 0:2. Porubští se poté zakopali na vlastní modré jako Němci u Stalingradu a s úspěchem likvidovali domácí útočné snahy. Nakonec sice neodolali a díky trefám Korčáka ze čtyřicáté čtvrté a Sprušila z padesáté deváté minuty přišli o svůj náskok, o výhru se ale připravit nenechali. Po nekonečném penaltovém rozstřelu vystříleli výhru 3:2. Vsetín tak znovu přišel o důležité body.

Nevyrovnané výkony

Právě nevyrovnanost výkonů jednotlivců i celého týmu byla jednou z brzd rozletu vsetínských hokejistů. I ve čtvrté čtvrtině předvedl Vsetín výborná představení, vždyť zápasy proti Přerovu, Havířovu či Opavě patřili vůbec k tomu nejlepšímu, co Valaši během sezóny předvedli. Na druhou stranu ale sehráli zápasy, které se jim vůbec nepovedly. Valašské Meziříčí již bylo omíláno mnohokrát, hodně nepovedené bylo též utkání v Hradišti no a samozřejmě nemůžeme zapomenout na duel s Porubou. Zelenožlutí se v těchto zápasech trápili a většinou se jednalo o trápení kolektivní. Málokdy se v těchto utkáních našel jednotlivec, který by čněl nad ostatní. Zkrátka Vsetínští letos fungují jako jeden tým a to jak v časech dobrých, tak i zlých.

Většina nepovedených duelů měla jeden společný jmenovatel – Valaši narazili na tým, který se zaměřil na urputnou defenzívu. A když byly navíc tyto celky puštěny do vedení, čímž ztratily zájem o ofenzívu úplně, byli Vsetínští povětšinou bezradní. Ostatně, ne nadarmo má VHK, až na jednu těsnou výjimku, se všemi celky z popředí tabulky pozitivní bilanci, zatímco s papírovými outsidery ztratili Valaši mnohem víc bodů, než jejich tabulkoví sousedé. „S asistentem Lubošem Jenáčkem jsme si po utkání v Opavě říkali, že kdybychom si mohli připočíst všechny body, které nám zbytečně utekly, skončili bychom první,“ glosoval tuto skutečnost s trpkým úsměvem trenér Hlobil.

Na poslední zápas s Porubou nebudou vsetínští hokejisté vzpomínat rádi. Duelem se doslova protrápili a nakonec mohli být rádi alespoň za jeden bod, který se jim podařilo zajistit brankou v předposlední minutě.

Před závěrečnými čtyřmi zápasy základní části bylo zřejmé, že pokud se chce Vsetín procpat do první čtverky, bude muset bodovat v Prostějově. Na tamním širokém kluzišti se ale VHK v poslední době nedaří a to se potvrdilo i tentokrát. Vsetín, ve značně okleštěné sestavě, prohrával již od čtvrté minuty, a i v dalších fázích duelu tahal za kratší konec. Po dvou třetinách svítilo na časomíře skóre 4:1 a o vítězi bylo v podstatě rozhodnuto. V závěrečném dějství padlo ještě po jedné brance do každé sítě, Jestřábi si tak připsali vítězství 5:2. Náladu si Vsetín spravil o čtyři dny později, kdy po velmi dobrém výkonu zdolal 5:2 Havířov. VHK byl povětšinu zápasu lepším celkem a po dvou trefách Zúbka a dalších úspěších z hole Sprušila a Žabčíka, vedli v průběhu druhé třetiny již 4:0. Hosté sice snížili, třetí třetinu si ale Vsetín pohlídal a nervózní a podrážděný AZet nakonec vyprovodil z Lapače výsledkem 5:2. „Řekl bych, že tento zápas byl jedním z našich nejlepších v této sezóně,“ radoval se ostrostřelec František Zúbek.

Na kvalitní výkon následně Vsetín navázal i v Opavě. V přímém souboji o páté místo se VHK povedla třetina snů, kterou, i díky dvěma trefám Ondřeje Hrušky, vyhrál 5:1. Slezan se sice v dalších minutách pustil do zoufalého honu za body, Korčákova trefa z třicáté čtvrté minuty ale definitivně zlomila jeho vůli. Vsetín si přivezl z Opavy cenné vítězství 6:2. Ve valašském dresu se v utkání představily nové mládežnické posily z Třince, Bumbál a Bezuška. Druhý jmenovaný zhodnotil svůj premiérový zápas v zelenožlutém takto: „Myslím, že to bylo fajn. Z pohledu týmu jsme první třetinu hráli výborně a poté už jsme to táhli až do konce zápasu. Zkrátka ta první třetina nám sedla. Měli jsme šance, které jsme proměnili, a pak už se nám hrálo dobře.“

11.  Uh. Hradiště      10     6

Před posledním zápasem základní části sice ještě měli Vsetínští naději na čtvrtou příčku, ta se ale pohybovala v oblasti silné teorie. I tato vědomost se zřejmě přenesla do myslí hráčů a ti proti Karviné nepodali svůj top výkon. Úvodní dvacetiminutovka sice jednoznačně patřila Valachům, výsledkově ale skončila 1:1. Ve zbytku duelu pak již domácí mohli jenom litovat nevyužitých příležitostí a promarněných přesilovek. Zkušení Karvinští totiž nelítostně dokázali trestat vsetínské chyby, pozorně bránili a nakonec z Lapače odvezli jednoznačnou výhru 2:5. Oba trenéři se po střetnutí shodli, že Karviná, bojující o první příčku, měla větší chuť po vítězství a především ta ji dovedla k úspěchu. Porážka Vsetín definitivně odsoudila k pátému místu a ke čtvrtfinálovému duelu s Prostějovem.

Základní část je za námi – povedla se

Přestože čtvrtá čtvrtina patřila ze strany VHK výsledkově k průměrnějším, skončili v ní vsetínští hokejisté znovu v těsném závěsu za nejlepšími celky tabulky. Boj o čtvrté místo sice těsně nevyšel, i tak po základní části panuje mezi vsetínskou veřejností spokojenost i optimismus. Jak by také ne, po minulé utrápené sezóně byla letošní základní část balzámem na duši a hokej na Lapači znovu bavil. Posily, které v létě přišly, se ukázaly jako velmi kvalitní. Zúbek se zařadil k nejlepším střelcům soutěže, zejména jeho spolupráce s Vaňkem připravila divákům spoustu atraktivní zábavy. Ondřej Hruška možná nebyl tolik produktivní, jak se očekávalo, na druhou stranu ale přesvědčil svou bojovností, silou na puku a ve druhé polovině sezóny se nesporně stal jedním z tahounů týmu. Petr Hruška sice neustále bojuje s následky poranění kolena, pokud ovšem nastoupil, patřil na ledě pokaždé k nejlepším Valachům. Po počátečních rozpacích se chytila a velmi dobře zapracovala i posila z Přerova Antonín Sprušil.

Kvalitními výkony se prezentovala též nová obranná dvojice Hoďa – Hrčka. Jako třetí defenzivní pár neměli vůbec jednoduchou úlohu, vždyť sestava před nimi se neustále měnila a často museli jistit hru za triem nezkušených hráčů. Většinou ale v této úloze obstáli na výbornou. Zapomenout samozřejmě nejde ani na Jiřího Heše, jeho příchod se stal pro celek obrovskou vzpruhou a ofenzivně laděný obránce se po zásluze stal miláčkem davu.

Důrazný David Hoďa se stal jednou z vůdčích osobností vsetínské defenzívy. Společně s kolegou Michalem Hrčkou odváděl kvalitní a spolehlivou defenzivní práci coby třetí obranná dvojice.

Nové trenérské trojici Hlobil – Jenáček – Forch se navíc podařilo dostat do pohody i hráče, jimž loňská sezóna ve vsetínském dresu nevyšla. Výrazné zlepšení výkonnosti předvedla, vloni hojně kritizovaná, dvojice brankářů Hromada, Plšek. Stejně tak Zbyněk Spitzer se po minulé, dost rozpačité, sezóně, stal tou pravou oporou a klíčovým hráčem zadních řad. Zřejmý výkonností růst je vidět i u Jiřího Fardy. Silný, rychlý bek s dobrou střelou by se během několika let mohl zařadit k nejlepším hráčům soutěže. Potenciál k tomu rozhodně má. V útoku pookřál především Daniel Vaněk. Ten letos nasbíral tolik bodů, jako v předchozích dvou sezónách dohromady. S 52 body se pak stal třetí nejproduktivnějším hráčem ligy a konečně naplnil ambice, které mu před lety prorokoval trenér Hlobil.

Důležitým hráčem se pozvolna stal i David Vítek. Silový útočník, věkem stále ještě junior, se stal třetím nejlepším střelcem VHK po základní části a pro svůj styl hry je pro Valachy takřka nepostradatelný. Dobré výkony předváděl, pokud byl zdráv, i Jiří Korčák. V neposlední řadě zmiňme též mladé hráče, kteří pomáhají Vsetínu v rámci střídavých startů. Rozhodně nezklamali, svým přístupem a nasazením přesvědčili všechny, že se na Vsetín nejezdí jen „sklouznout mezi chlapy“, ale skutečně za něj chtějí bojovat.

Zhodnocení základní části je zkrátka pozitivní. Nejdůležitější fáze sezóny je ale teprve před námi. Následující dny či týdny ukážou, zda na Valašsku zavládne hokejová euforie stejně jako v závěru první sezóny nebo povedenou základní část lehce zastíní zklamání z rychlého vyřazení. Prostějov je sice možná nejtěžším soupeřem, jakého mohl Vsetín vyfasovat, rozhodně ale není nehratelný. Favoritem jsou sice Jestřábi, o to uvolněněji ale mohou Valaši do série nastoupit. Čeká nás jistě napínavé play-off, nechme se tedy překvapit, jakým způsobem se Vsetínu podaří završit doposud úspěšnou sezónu 2011/12.