permanentky v prodeji! | Vstupenky na Winter Hockey Games ZDE | Počet prodaných permanentek: 1972 (19.9.2024)

Jako ve filmu: nechtění Dubec a Hovi zachránili Vsetín

Michal Berg • 06.04.2006

Ú s t í n/L - Dva příběhy jako z hollywoodského filmu dokázal napsat poslední zápas letošní baráže ve vsetínském týmu. Dvě „nechtěné děti“, brankář Sasu Hovi a útočník Marek Dubec, kteří před sezónou zakotvili na Valašsku hlavně proto, že o ně jinde nebyl zájem, rozhodli o výhře Vsetína v nejtěsnějším poměru 1:0. A byl to hlavně Marek Dubec, kterého vítězství v Ústí výrazně dojalo a po zápase jen těžko hledal slova. „Jsem strašně hrdý na ten tým, co jsme měli a co jsme dokázali. Já jsem ještě nikdy nic nevyhrál, tak doufám, že to moc nepřepálíme, ale myslím že si zasloužíme opravdu dlouhý odpočinek,“ svěřoval se slovenský útočník.

Marek Dubec se v létě pokoušel prosadit v pražské Spartě, nakonec ale zakotvil opět v dresu Vsetína a namísto bojů v play-off bojoval o udržení v extralize. Navíc utrpěl před závěrem základní části nepříjemnou zlomeninu čelisti, dokázal se ale do sestavy vrátit a v baráži patřil k oporám týmu. Začal i střílet branky, ta poslední do sítě Málka byla ale určitě jeho zatím nejdůležitější. „To jednoznačně, o tom není pochyb. Ústí na nás ze začátku vlétlo, měli tlak, ale dali jsme z brejku gól a pak jsme si řekli, že to prostě nepustíme, ani náhodou. Pak se nám to podařilo ubránit, takže ten můj gól byl vítězný,“ řekl Marek Dubec.

Jsem hrdý na ten tým, co jsme měli a na to, že jsme tu baráž zvládli...
— Marek Dubec
Říká se, že zápasy o udržení jsou na psychiku náročnější než boje o medaile na mistrovství světa. To potvrzuje i Marek Dubec. „Určitě to bylo pro každého strašně náročné, pro většinu z nás mladších to byli nejdůležitější zápasy kariéry nejen co se týká psychiky. Navíc ta sezóna byla opravdu dlouhá, myslím že jsme získali obrovské zkušeností. Jsem šťastný a jsem hrdý na ten tým, co jsme měli a na to, že jsme tu baráž zvládli,“ říkal napůl česky, napůl slovensky dojatý hokejista.

Do Ústí přijelo povzbudit Vsetínské na osm desítek fanoušků. I jejich podpora Vsetínu nakonec pomohla baráži uspět. „Ti fanoušci, to je nádhera. Je to jeden z těch důvodů, proč jsme se o to tak rvali a proč jsme na to nakonec dosáhli,“ říká Dubec. „Byli našim šestým hráčem v každém zápase,“ dodal.

Podobně se na adresu vsetínských fanoušků vyjádřil i Sasu Hovi. Blonďatý mág, kterého si Vsetín vytáhl před sezónou po odchodu Tomáše Pöpperleho do zámoří z Jindřichova Hradce, řekl, že si vsetínské fanoušky, kteří za týmem stáli po celou barážovou sérii, opravdu zamiloval. „Nefandili nám jen v baráži, ale po celou sezónu. I když jsme prohrávali, tak zase přišli a stáli za námi. Opravdu to bylo skvělé a mě osobně to dodalo hodně síly,“ nechal se Hovi slyšet.

Třiadvacetiletý Fin nedostal v nejvyšší soutěží Finska doposud pořádnou šanci a proto se v létě rozhodl vydat na zkušenou do Česka. Když začal přípravu v Jindřichově Hradci ještě netušil, že nakonec dosáhne největšího úspěchu své kariéry, při kterém navíc překoná svůj vzor, Romana Málka. „Je to můj největší úspěch, určitě. Ve Finsku jsme v juniorce sice vyhráli titul, ale tady jde o mnohem víc. Když prohraješ, tak jdeš o soutěž níž, takže to pro mě bylo zatím největší vítězství,“ přiznával Hovi.

Přestože na něj během zápasu šlo 33 střel a jednou mu pomohla i tyč, snažil se Sasu Hovi zůstat v klidu. „Byl jsem nervózní, ale snažil jsem se soustředit na každý puk, pokrývat dorážky. Byl to velmi vyrovnaný zápas. Nervózní jsem byl opravdu hodně,“ přiznal po zápase.

Sasu Hovi si také pochvaloval, že trenéři dokázali na baráž namíchat správné složení týmu a připravit i mladší a méně zkušené hráče. „Začali jsme tu baráž s mladými hráči, nezkušenými, jako třeba já, nikdy jsme podobné zápasy nehráli. Získali jsme ale mnoho zkušeností, postupně jsme se zlepšovali a hráli jsme dobře jako tým. Byla to dobrá kombinace mladších i starších hráčů, takže asi proto jsme našli tu sílu bojovat.“

Přestože toho Sasu za více než osm měsíců v Česku zažil už dost, o tom, jak budou vypadat vsetínské oslavy, neměl moc informací. „Nemám ponětí, jak budeme oslavovat, ale určitě to bude dneska pořádná jízda. A zítra taky,“ zakončil úsměvem muž, kterému mohou všichni fanoušci vsetínského hokeje především děkovat, že Vsetín bude mít šanci hrát extraligu i v další sezóně.

Dnes v 19:00 | Dor.
AZ Havířov