Martin Altrichter nastoupí proti „svému“ Hamé

Václav Trávníček • 05.11.2005

V s e t í n – Derby je tu! Očekávaný duel Vsetína se Zlínem, který bude v přímém přenosu vysílat Česká televize, začne dnes v obvyklém čase 17:00. Kromě tradičního náboje, daného blízkostí obou měst, bude mít valašské derby zvláštní příchuť pro vsetínského brankáře Martina Altrichtera. Ten přišel do svého nynějšího působiště právě ze Zlína a tak dnes nastoupí proti „svým“.

Výkony Vsetína jdou nahoru, Zlín pošilhává po třetím místě

Zlínskému mužstvu se také letos daří. Loňský vicemistr se vzpamatoval z porážky 5:1 v Karlových Varech a v posledním kole přehrál Litvínov 3:1. Medvědi zatím s devětatřiceti body okupují čtvrté místo. Na druhé příčce jsou jen o bod lepší Vítkovice a na druhém místě s dvaačtyřiceti body Liberec. Do zlínské branky se proti Vsetínu s největší pravděpodobností postaví Igor Murín, slovenský konkurent Altrichtera, kvůli kterému putoval populární „Alťák“ přes Syrákov (psáno též „Sirákov“) do Vsetína. Zítra se tito dva gólmani postaví proti sobě. Zajímavostí je, že Murínovi bude krýt záda Lukáš Plšek, který hostuje pro změnu ve Zlíně ze Vsetína.

Vsetínský tým začíná pomalu stoupat vzhůru, po sérii nešťastných remíz a proher nyní třikrát po sobě bodoval. Po vítězství na horkém ledě Kladna (3:1) mohli porazit i Plzeň, ale inkasovali pět minut před sirénou. Připsali si tedy alespoň bod za remízu 3:3. V posledním utkání ve Znojmě zase Valaši neuhlídali ofenzivu soupeře v devětapadesáté minutě. Orli srovnali na konečných 2:2.

Duel č. 1: Vítězná branka Zlína v poslední minutě

První vzájemný střet valašských celků v této sezoně skončil vítězně pro Zlín, který na svém ledě tehdy zvítězil 2:1. Vsetínští drželi se soupeřem po celou dobu utkání krok, dokonce šli v šesté minutě trefou Tomíka do vedení. Zlín vyrovnal až v půli utkání zásluhou Blaťáka. Nerozhodný stav 1:1 vydržel až do poslední minuty zápasu, kdy devatenáct vteřin před sirénou vsítil vítěznou branku Melenovský. Vsetín se v té době plácal v blátě a šťastná trefa Medvědů na konci utkání jim rozhodně nepřidala na psychické pohodě.

Zlín – Vsetín 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 31. Blaťák (R. Král, Melenovský), 60. Melenovský (R. Král) - 6. Tomík.

Ze vsetínské kabiny:

Do střelecké formy se dostal veterán Pavel Janků, který má díky vydařeným posledním kolům pěknou bilanci šesti kanadských bodů v devíti zápasech. Janků, kterého na začátku vsetínského angažmá nepustila na led bolavá záda, je jedním z hráčů, kteří působili v konkurenčním Zlíně. Podobně jako například Martin Jenáček, jenž zůstane na Vsetíně celou sezonu, a brankář Martin Altrichter, jenž měl v kádru šestinásobného mistra nejdříve pobýt pouze měsíc. „Byl bych ale rád, kdybych zde mohl zůstat déle,“ hlásil před derby zkušený brankář. „Ve Vsetíně se mi moc líbí a zachytám si tady. Na zápas proti Zlínu se rozhodně těším,“ dodal.

Z kroniky zápasů Vsetína se Zlínem:

První derby: Vsetínští a zlínští hokejisté poprvé zkřížili hole v 9.kole sezóny 94/95 a z premiérové vítězství 6:2 se tehdy radovali „Berani.“ Hrálo se před vyprodaným vsetínským stadionem a obě branky domácích obstaral Zbyněk Mařák. Pamětníci tohoto zápasu jsou ze současných mužstev Roman Stantien, Alexej Jaškin a Josef Štraub (tehdy ovšem za Zlín) v řadách Zlína pak Miroslav Okál a Rostislav Vlach (tehdy kapitán Vsetína).

První vítězství: V prodloužení utkání 31.kola v téže sezóně, kdy zlínského gólmana Jaroslava Kameše prostřelil Tomáš Sršeň. Vsetín porazil Zlín 2:1 a vítězství slavil i v následujícím derby na stadionu Luďka Čajky v poměru 5:1. Ze zlínského ledu budou vsetínští hokejisté vozit body v následujících sezónách pravidelně.

První klání v play-off: V legendárním valašském finále uspěl Zlín v prvním, a jak se posléze ukázalo zároveň i posledním zápase, když rozdrtil Vsetín 6:3. Zbytek série je již všeobecně známá historie končící rozhodujícím gólem dnešního trenéra Vlacha v 18.vteřině prodloužení čtvrtého finálového klání.