Na Lapač zavítá ostravská Poruba

Filip Bazala • 05.11.2011

Vsetín v posledním zápase protrhl šňůru porážek a proti Porubě bude chtít doma bodovat a navázat na vítězství z Nového Jičína. Nebude to mít vůbec jednoduché, protože bývalá Sareza disponuje zkušeným celkem, který může překvapit. Do zápasu zasáhne navrátilec Jiří Heš, který se po dvaceti letech opět představí na Lapači. Utkání se hraje v neděli od 17:30.

Vsetínu se po čtyřech kolech konečně podařilo zvítězit a protrhnout tak šňůru porážek. V Novém Jičíně sehráli s domácím celkem vyrovnaný souboj, ve kterém zvítězili po samostatných nájezdech, když v poslední třetí sérii rozhodl ukázkovým blafákem na bekhend kapitán Daniel Vaněk. Téměř po dvaceti letech se v dresu Valachů objevil navrátilec Jiří Heš, který prošel týmy jako Zlín, Slavia, Vítkovice, Znojmo, Žilina. „Jirka je kvalitní, zkušený obránce s tvrdou střelou a určitě má týmu co nabídnout,“ komentoval příchod nového beka trenér Viktor Hlobil. „Na začátky ve Vsetíně rád vzpomínám. Vždy tu byla dobrá parta a skvělí fanoušci. Vsetínu chci pomoct, ale pokud bych mu nebyl prospěšný, jsem dostatečně soudný na to, abych věděl, že nemá smysl tady někomu zabírat místo. Myslím, že je tady kvalitní mužstvo, které je schopné předvádět kvalitní hokej,“ odpovídal bezprostředně po utkání v Novém Jičíně Jiří Heš.

Trenér Hlobil byl po utkání spokojen, že mužstvu se podařilo konečně zvítězit, ale litoval špatné hry na konci první a v průběhu druhé třetiny, kdy mužstvo mělo pohlídat dvoubrankový náskok. Na druhou stranu vyzdvihl bojovnost ve třetí třetině a zlepšení v obranné části hry. „Velký kus práce dnes opět odvedl Petr Hruška, který hraje každý zápas výborně, ale nechce mu to tam padat. Za výkon od třetí třetiny musím pochválit celé mužstvo. Nájezdy byly super, Plch zachytal, Vaňous to skvěle trefil, ale samozřejmě je to o štěstí a dnes nám to vyšlo.“ hodnotil utkání Viktor Hlobil. Vsetín konečně bodoval a s šestadvaceti body mu patří šesté místo. Na dostřel se už zelenožlutým přiblížil Valmez, který v posledním kole deklasoval Uherské Hradiště poměrem 9:0 a na Vsetín ztrácí dva body. Valachy v příštím kole čeká nevyzpytatelná Poruba, která disponuje zkušeným kvalitním kádrem, ale v první čtvrtině se jí příliš nedařilo.

HC RT TORAX Poruba: Za očekáváním?

V prvním utkání se Vsetínem byla po čas utkání aktivnějším mužstvem, ale chyběl důraz na brankovišti, který by určitě pomohl ke vstřelení více než jedné branky, jejž zařídil Krayzel. S jednou brankou se vítězit nedá a Vsetín ve třetí třetině dvěma hezkými trefami zařídil obrat a domů vezl tři body. V minulém kole se Poruba probudila na domácím hřišti proti těžkému Přerovu. Výsledek, který by čekal málokdo vzhledem k výsledkům Ostravanů, ale kvalitativně se kádr určitě rovnat může a Zubrům to v zápase dali pořádně znát a zvítězili jasně 5:1. „Na Porubu si musíme dávat pozor, sice výsledkově spadají do spodních pater tabulky soutěže, ale tým mají velice kvalitní. Určitě se na zápas s nimi dobře připravíme a nic nepodceníme,“ ujišťuje veřejnost brankář Petr Hromada. Poruba se ve druhé lize ocitla letos po předloňském ukončení působení v první lize.

Minulou sezonu bývalá Sareza odehrála bez mužů, ale na letošní sezonu se jí podařilo poskládat kvalitní tým, který bohužel zatím pokulhává za očekáváním. Do konce základní části, ale stále zbývá spousty zápasů, takže uvidíme, jak si Poruba povede. Třeba se předcházejícím utkáním proti Přerovu dostatečně tzv. „nakopla“ a potvrdí to i na ledě ve Vsetíně. Fanoušci a lidé přející zelenožlutým, ale věří, že Valaši doma jen tak někomu body lehce nedají a proti Porubě budou naplno bodovat. Z lapače letos vezli body pouze Přerov a Valašské Meziříčí, ovšem Zubři rozhodně nebyli nijak lepším mužstvem a poslední minuty zápasu se nemohli ani dostat z pásma, když jen díky skvělému gólmanovi a nemohoucímu Vsetínu v zakončení vezli z Lapače tři body. Bobři na Lapači také nepředvedli žádnou krásu podobnou hokeji, ale chytrou obrannou taktikou, kouskováním hry a skvělým výkonem brankáře Jiřího Slováka dokázali na Vsetíně zvítězit a odvést tři body domů.

Tým trenéra Pavla Leksovského se snaží navyknout si nový styl hry a v posledním zápase, jak už bylo zmíněno se jim to vyplatilo, když porazili Přerov. „Začali jsme dobře, soupeře jsme v první třetině vysoko přestříleli a spadly nám tam i dvě branky, to byl základ našeho vítězství. Kluci si začali držet své pozice, nezatahovali kotouč do obranného pásma a jednoduše se dvěma přihrávkami dostávali do útočného pásma. Musím jim všem poděkovat, že si výborně plnili své povinnosti a pokyny trenérů,“ komentoval zápas se Zubry trenér Poruby Leksovský. V brance můžeme čekat Michala Gleicha, který disponuje průměrem 3,43 branek na zápas. Největší pozor si Valaši budou muset dát na dvojici útočníku Matějný (6+3) a Krayzla (5+5). V obraně pak na výborného Mintěla s Chajretdinovem. Známými jmény jsou i Vnenk, Wolf, v útoku pak Badžo, Galgonek, Pavlačka a další. Zápas bude vyrovnaný a Vsetín nečeká nic lehkého.

První střetnutí: Obrat v pravou chvíli

24. září, 5. kolo
HC RT TORAX Poruba - VHK Vsetín 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Krayzel (Pavlačka) - 46. Sprušil (Kubo), 51. Vítek (Korčák, Vaněk).

Zaznělo po zápase: „Věděli jsme, že Porubští mají velmi zkušené mužstvo a nemůžeme s nimi létat nahoru a dolů. Můžou si to dát do pohybu a na malém prostoru si dokáží vypracovat hodně šancí. Hra ve středním pásmu nám moc nešla. První třetina se nám nevydařila, ve druhé se to již zlepšilo a ve třetí dvacetiminutovce jsme bráněním středního pásma získávali spoustu kotoučů. Podařilo se nám proměnit protiútoky, které jsme ve druhé třetině nedokázali zužitkovat. Výborný výkon podali Zbyněk Spitzer a Lukáš Plšek. S dnešní hrou jsem spokojen více než s hrou z minulého utkání. V Porubě se bude vyhrávat těžko.“ Viktor Hlobil, hlavní trenér Vsetína

Předpokládané sestavy:

VHK Vsetín: Plšek - Spitzer, Tesařík, Heš, Mečiar, Hrčka, Hoďa, Zúbek, Hruška P., Vítek, Korčák, Vaněk, Kajaba, Sprušil, Hruška O., Holík, Dědek, Semenov, Žabčík, Bajtek.

HC RT TORAX Poruba: Gleich - Wolf, Chajretdinov, Hruzík, Prokop, Vnenk, Piskura - Krayzel, Pavlačka, Chaloupka - Vaněk, Tugarinov, Matějný - Vajda, Seidler, Zuber - Galgonek, Badžo, Zdráhal.

Zápas budou řídit: P.Obadal - T.Goňa, R.Smilek.