Tomáš Vávra: Takovým hokejem bychom se chtěli prezentovat celou sezónu

Filip Bazala • 07.09.2016

Takovou generálku na ligu si asi nepředstavovaly týmy ani na jedné straně. Z pohledu Vsetína je to samozřejmě mnohem radostnější. Před sezonou Valaši nabrali sebevědomí, s chutí si zastříleli a na Valašské Meziříčí se zdají být připraveni. O zápase, přípravě, situaci v kabině a aktuálních tématech hovořil Tomáš Vávra, jenž zaznamenal v zápase s Draky čtyři kanadské body, včetně desáté trefy do sítě domácích.

Tome, s jakými pokyny jste nastupovali do zápasu s Šumperkem?
S normálními, jako před každým jiným přípravným zápasem. Hrát si svoji hru, na které chceme stavět celou sezonu. Tedy, hrát agresivní bruslivý hokej, což se dnes hlavně v první třetině ukázalo jako účinné.

Pomohla vám rychlá první branka?
Určitě ano. Žádnému týmu příliš nepomůže, když rychle inkasuje. Navíc tomu druhému týmu, který branku vstřelí, to pomůže psychicky do zápasu. Hned první střídání naší druhé formace se nám podařilo skórovat, takže to rozhodně pomohlo.

Draci sice jasně prohráli, ale pokud vychytají mezery, mohou být těžkým soupeřem, souhlasíte?
Čekal jsem od Šumperku víc. Už doma jsme je porazili 5:0 a myslel jsem, že na svém ledě nám to budou chtít vrátit. Na soupisce mají nějaká jména, ale dneska se hokej hraje hlavně týmově, nebo vždy se hrál týmově. Záleží spíš, jak si všechno sedne, jak který hráč dodržuje systém, jenž trenér navrhne apod. I když šlo o přípravu, tak v závěru už to přeháněli s agresí, měli jsme trochu strach, abychom se nezranili a rozhodčí tomu příliš taky nepomohli, když pouštěli sem tam i ostré zákroky.

Jak vnímáte všechny změny, které se udály před sezonou?
Cíl byl jasný už vloni. Když chcete udělat nějaký krok dopředu, tak musíte tým vhodně doplnit. Já do toho nevidím, je to hlavně na vedení klubu. Vyměnilo se hodně kluků, což je škoda, protože vloni byla výborná parta, i když na Vsetíně je vždy dobrá parta. Můžu říct, že kluci co přišli, tak zapadli dobře. Když budeme táhnout za jeden provaz, tak ti kluci, co tady nejsou, ti nově příchozí dokáží nahradit.

Mluvil jste o dobré partě. Co děláte pro to, aby byla dobrá parta i letos?
Měli jsme týmovou večeři na stadionu u Marcela. Myslím, že je to všude stejné, vždy když se objeví noví kluci, tak se to nějak stmelí. Na společné večeři jsme pro nové mladé kluky měli připravenou soutěž k večeru. Myslím si, že to kluci vzali výborně. Něco se popilo, snědlo a myslím si, že se společná večeře povedla. Splnilo to svůj účel.

Když se ohlédnete za přípravnými zápasy, co vám ukázaly?
Ukázaly nám, že je tady nový trenér a chce po nás nové věci. Myslím si, že jsme neodehráli špatné zápasy. Turnaj v Havířově nám ze startu moc nevyšel, ale šlo vidět, že Havířov je déle na ledě. Další den jsme hráli s polskými Tychy, což byl z naší strany slušný zápas. Osvětim jsme přehráli, ale nedávali jsme branky. Domácí zápasy jsme měli čtyři, přičemž Jastezrbie nás moc neprověřilo. Zápasy s Havířovem a Přerovem bylo vidět, že kvalita je na jejich straně. Věřili si více na puku. Tak je to vždycky, když přijede prvoligový tým na zápas s druholigovým týmem, tak si věří psychicky a v hokeji dělá hlava hodně. I tak si myslím, že jsme s nimi sehráli vyrovnanou partii a bylo to spíš jen o detailech a proměňování šancí. Věřím tomu, že si to ještě sedne a máme na to ukázat i takovým týmům, že na ně máme.

Patřil jste v přípravě k nejproduktivnějším hráčům. Změnil jste něco před sezonou?
Letní přípravu jsem absolvoval s týmem na Vsetíně. Letní příprava se od loňské lišila v tom, že se více zapojil Pepa Mikeš. Dělali jsme krátké intenzivní tréninky, které byly především na rychlost, výbušnost a sílu. Měli jsme i další kondiční trenéry na atletickou přípravu. Za sebe říkám, že se mi příprava líbila. Těžko hodnotit jestli to bylo ku prospěchu nebo ne. V přípravě je jedno kdo góly dává a kdo ne. Zásadní nás čeká na jaře v play-off, kdy se ukáže, jestli příprava byla kvalitní nebo ne.

Mimo 4 kanadské body jste vstřelil i desátou branku, co to pro vás bude v kabině znamenat?
Už na ledě mi kluci říkali, že tam bude něco do kasy. Já si vůbec neuvědomil, že jde už o desátou branku. Uvidíme, co vymyslí starší chlapi. Říkali, že to bude nějaká basa nebo svačinka. Snad se mi to podaří ještě ukecat na nějakou menší částku. Uvidíme, jak to kluci rozhodnou.

Jste připraven na případný tlak, který se v sezóně určitě dostaví?
Máme v kabině hodně zkušených kluků, kteří si už v kariéře něčím prošli. Všichni jsme nějakým způsobem smířeni s tím, že ten tlak na nás bude. Na každém týmu je tlak všude, kde se snaží udělat úspěch. Jsme na to připraveni. Vnímáme, že v kabině máme kvalitu. Chceme hlavně hrát hezký hokej, aby se lidem líbil a chodili nás v hojném počtu podporovat.

Lidé jsou v očekávání, je prodáno přes 620 permanentek, co na takové čísla říkáte?
V kabině jsme to samozřejmě zaregistrovali. Moc nás to potěšilo. Fanoušci jsou pro nás hnacím motorem. Doufám, že jim budeme dělat radost a hrát na špici. I sami chceme, abychom byli nahoře, jdeme si za tím a chceme posunout Vsetín o ligu výš, protože si to zaslouží.

Příští středu vás čeká ostrý start s Bobry. Jak se budete připravovat?
Bude to speciální. Spoustu kluků hrálo na Vsetíně vloni a prožili jsme krásný rok. Speciální to nebude jen pro nás, ale i pro kluky ve Valmezu, kteří se na nás budou snažit vytáhnout. Za sebe můžu říct, že Valmez sleduju, s mnoha kluky jsem v kontaktu. Je pravdou, že kvalita Bobrů je oproti loňské sezoně hodně vysoko. Na Lapač nepřijedou odevzdaně, ale budou se chtít vytáhnout, stejně tak všechny týmy v lize se budou chtít proti nám ukázat. Atmosféra a ti lidi, to prostě zmagoří každého. Speciální příprava na Valmez asi nebude. Bude to příprava asi jako na každý jiný zápas, i když to bude vyhrocené derby.