Zastaví Vsetín rozjeté České Budějovice?

David Schlegel • 02.11.2003

V s e t í n - Zatímco Vsetín tři utkání v řadě nevyhrál, nadechly se České Budějovice k velké jízdě. Po prachbídném startu se mužstvo pod vedením tradičního zacránce Jaroslava Pouzara zvedá. Po uvolnění Turka a Hudáčka z budějovického kádru tým neprohrál o více než jednu branku a v sobotu si České Budějovice jako první v letošní sezóně odvezly všechny body ze Znojma. Zajímavý zápas čeká vsetínského hecíře Josefa Štrauba, jenž stál v loňské sezóně za vzestupem zpočátku povadlých Českých Budějovic.

Při pohledu na šest vsetínských titulů mohou Jihočeši pouze závidět, ale i oni se jednou dočkali velkých oslav. Stalo se tak v sezóně 1950/51. Jihočeská veřejnost si to nedávno připomněla právě díky současnému kouči Jaroslavu Pouzarovi, který se významně podílel na znovuobjevení vítězného poháru v areálu místní sokolovny. Vynikající sezónu zažili Budějovičtí ještě o třicet let později. V sezóně 1980/81 také Budějovice sahaly po titulu, na vítězné Vítkovice jim chyběly pouhé dva body. V této sezóně tehdy experimentálně neplatily nerozhodné výsledky. Kdyby platily, stali se Jihočeši mistry. V sezóně 1994/95 pak vybojoval celek HC České Budějovice bronz.

Start do letošní sezóny bude ještě dlouho pro fanoušky i funkcionáře Českých Budějovic noční můrou. Domácí prožili horší vstup do ročníku, než ze své premiérové sezóny v extralize pamatují třeba hokejisté Karlových Varů ve své premiérové sezóně nebo ve své nejhorší sezóně Havířovští. Nula na kontě Budějovic po devíti kolech nemá v české extralize obdoby.

Jihočeské vedení mělo s výkony mužstva velkou trpělivost. Hráči dostali prostor vyhrabat se ze srabu a ukázat na ledě svůj um. S příchodem měsíce října se vzdal funkce trenéra Jan Neliba, jehož na lavičce vystřídal Jarosla Pouzar. Pod jeho vedením se České Budějovice dočkaly vytouženého prvního vítězství nad Litvínovem, ale krize pokračovala. Teprve po debaklech v Pardubicích a Liberci přišly změny. Svou hráčskou kariéru ukončil Rudolf Suchánek a z mužstva byli uvolněni pro neuspokojivé výkony brankář Vladimír Hudáček a útočník Filip Turek. Mužstvo se od té doby pomalu rozjíždí. Sehrálo bez uvedené trojice sedm utkání, v nichž získalo třináct bodů, a dotáhlo se na předposlední Liberec.

Generální manažer klubu ing. Jaroslav Pařízek se špatné výsledky na startu snažil řešit novou krví. Hudáčka v brance nahradil Josef Kučera, který předtím na začátku sezóny nijak nezářil v prvoligové Třebíči, Budějovicím však výrazně pomohl. Prvním zásahem do kádru, který odstartoval letošní sezónu, byl příchod Ivana Rachůnka ze Zlína, jenž však kvůli zranění zatím odehrál pouhých pět utkání. Do obrany získali Jihočeši na měsíční hostování Václava Kočího z Liberce, ale ten odehrál pouhé tři zápasy a v poslední době se už v sestavě neobjevuje. Ze zámoří přišel slovenský obránce Miroslav Ďurák, jenž svou vlast reprezentoval před třemi lety na mistrovství světa dvacetiletých. Výraznou posilou v některých zápasech byl zkušený Petr Kaňkovský, který nastupuje v poslední době na střídavý start z Jihlavy. Posledním pokusem oživit kádr je výměna Jana Fadrného, jenž přišel ze Slavie Praha za Michala Vondrku.

Sestava Českých Budějovic v posledním utkání ve Znojmě: J. Kučera - Jasečko, Vomela, Ďurák, Kotaška, Jindra, Babka, Kolda - Sailer, Štrba, Bělohlav - Rob, Fadrný, Šimánek - Bartoš, Kristek, Ondřej - Hřebejk, Škoda, Květoň

Do zápasu určitě nenastoupí dlouhodobě zranění Vladimír Gýna a Ivan Rachůnek, chybět by měl i David Nedorost, který byl poslán do prvoligového Písku.