Valaši těsně podlehli favoritovi z Havířova

Tomáš Vlček, Václav Trávníček • 01.10.2011

Vzdorovali statečně, ale favorit soutěže byl nad jejich síly. Vsetínští hokejisté v sobotu v podvečer vyzvali k souboji celek Havířova a ačkoliv až do konce sahali po bodech, vítězství si nakonec připsal domácí AZ. Rozhodujícím momentem byla havířovská branka na 4:2 zkraje třetí dvacetiminutovky. Valaši se zrovna chystali udeřit v přesilovce, ale místo vyrovnání lovili čtvrtý gól z vlastní sítě. Po dvou kanadských bodech si v sobotu alespoň připsali kapitán Vaněk a obránce Farda.

2. liga - 7.kolo so 1.10.17:00
4:3(2:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Říčka (Daneček J., Pechanec), 16. Maruna (Najdek), 30. Klimša (Prokop, Najdek), 42. Sztefek - 18. Vaněk (Farda), 26. Rufer (Hruška O.), 60. Vítek (Farda, Vaněk). Rozhodčí: Mrkva - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1925. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Pavlas R., Zientek L., Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft, Kopún.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Spitzer, Hoďa, Farda, Tesařík, Hrčka, Mečiar, Šimek, Žabčík, Zúbek, Hruška O., Rufer, Korčák, Vaněk, Vítek, Kubo, Sprušil, Kajaba, Dědek, Holík, Hambálek.

Utkání bylo po několika vteřinách od zahájení přerušeno, protože hostující příznivci naházeli na led papírové konfety. Když se ale začalo oprvu hrát, byli to hráči AZetu, kdo diktoval tempo hry. První šance na sebe nedaly dlouho čekat, ale ani Prokop, ani Sztefek ještě v přesilovce, hrané od 3. minuty neuspěli. Radost v hledišti tak vypukla poprvé naplno na počátku 9. min., když se Robert Říčka svou oblíbenou střelou švihem trefil pod víko a bylo to 1:0.

Domácí hráči byli vstřelenou brankou viditelně povzbuzeni a k vidění proto byly v následujících minutách ještě jejich další šance. Ale Stránský i Potočný vyšli ze souboje s hostujícím gólmanem Plškem naprázdno. Pak se dvakrát osmělili i Vsetínští, ale s podobným výsledkem. V 15. minutě se řítili Havířovští v přesile 3 na 2 na Vsetínskou branku a od gólu hosty zachránil jen faul Fardy. Příznivci AZetu všk dlouho smutnit nemuseli, neboť v následné přesilovce našápl na pravém křídle Jan Maruna a bombou ke vzdálenější tyči překonal Plška podruhé. Jenže i hosté využili přesilovku. V 18. minutě v ní dorazil puk do branky Daniel Vaněk a snížil na 1:2. Poslední minuta první třetiny pak přinesla hned tři gólovky. Nejprve vsetínský Korčák trefil z křídla jen boční síťku, pak domácí Pechanec v samostatném nájezdu nevyzrál na Plška a nakonec opět Korčák trefil, v situaci kdy jel sám na Vrbu, břevno.

Druhá třetina začala neúspěšnou vsetínskou přesilovkou, ale ve 26. minutě už bylo po střele Adama Rufera pod břevno vyrovnáno. AZet byl vyrovnáním skóre v dobře rozehraném zápase viditelně zaskočen. Ale jako mnohokrát loni, tak je i tentokrát do zápasu vrátila využitá přesilovka. Ve 30. minutě totiž David Klimša dorazil z blízka do branky Prokopovu střelu a nejenže vrátil Havířovu vedení, ale rozpoutal doslova útočnou smršť. V následující pětiminutovce byl Vsetín svírán ve svém obranném pásmu, ale žádný gól už diváci neviděli. Nejblíže vstřelení branky byl Lukáš Zientek, ale jeho bomba zazvonila o tyč!

Hostující lavička si dokonce ke zmírnění tlaku vzala ve 34. minutě oddechový čas! Tak jak byl AZet aktivní dopředu, tak však také nechával okénka dozadu. A vsetínští to nebezpečnými brejky chtěli využít, ale žádný, včetně největší Ruferovy šance, se neujal. Poslední akcí 2. třetiny, která stojí za zmínku, byl nájezd Honzy Danečka a Tondy Pechance na jediného obránce, ale Lukáš Plšek ve vsetínské brance opět mladého hvířovského forvarda vychytal.

Také třetí třetinu začali hosté přesilovkou, ale ta pro ně skončila katastrofou. Domácí Michal Sztefek ujel po levém křídle a na jeho na milimetr přesnou střelu ke vzdálenější tyči, byl Plšek krátký – 4:2. Zaskočení hosté se poté ze zápasu jakoby vytratili, ale ani AZet, který si už více hleděl obranné činnosti, nijak útočně nezářil. Neuspěl ani ve třech přesilovkách, z nichž bylo 14 vteřin i 5 na 3. Stejně tak dopadli i hosté v přesilovce od 56. minuty a tak rozhodnuté utkání přineslo vzrušení až v samotném závěru.

V něm nejprve Petr Prokop přehodil ukázkovým bodyčkem vsetínského Vítka přes svá záda, ale David Vítek se Haířovu pomstil tím, pro něj nejlepším způsobem, tedy brankou. 33 vteřin před koncem, po zbytečných zmatcích v domácí obraně totiž dorazil puk do branky a zadělal na nečekané drama. Domácí však už další komplikace, i přes Vsetínský pokus o power-play, nepřipustili a tak mohla po závěrečné siréně vypuknou v hledišti i na ledě havířovká radost.

Jan Daneček (AZ Havířov): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a zaslouženě si vytvořili dvoubrankové vedení. Pak však pod dojmem, jako že jsme pány na ledě a že se nemůže nic stát, jsme začali hrát v obraně bez zodpovědnosti a soupeř toho využil. Naštěstí nedal ještě některé další brejky a my se gólem v přesilovce vrátili do vedení. Naše branka v oslabení byla klíčová a zápas rozhoda, ale velmi mě mrzí, jak jsme si situaci zbytečně zkomplikovali v závěru."

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): „Kromě první třetiny, kdy jsme hráli trochu ustrašeně a nechali domácím hodně prostoru, jsme nepodali špatný výkon. A kdybychom využili ještě více těch brejkových příležitostí, které jsme měli, mohl být i výsledek lepší. Gól který jsme dostali v naší přesilovce nás srazil a pak už jsme neměli sílu to otočit."