FOKUS: Padesáté derby uzavře první část extraligy

Aleš Koňařík • 13.10.2003

V s e t í n – Již desátou sezónu se ve vzájemných bitvách setkávají dva regionální rivalové Vsetín se Zlínem a úterní derby napíše jubilejní padesátou kapitolu. V historii české extraligy je už pouze jedna delší série vzájemných zápasů dvou klubů: duel Vsetín-Sparta, který se uskutečnil jednapadesátkrát. Úterní zápas bude také tečkou za rychle uběhnuvší první čtvrtinou základní části extraligy, v pátek načne Vsetín druhou část proti Kladnu.

Statistika před 50.derby

Čísla stále jasně hovoří ve prospěch Vsetína. Ve 49 zápasech si Vsetín připsal 30 vítězství, sedmkrát remizoval a Zlín se radoval pouze ve 12 případech. Skóre je přitom relativně vyrovnané (159:120) a svědčí o tom, že se ve většině případů hrály vyrovnané duely. Pochopitelně s výjimkami potvrzujícími pravidlo. Následující resumé je stručným výčtem milníků dosavadních střetnutí Vsetína a Zlína.

První derby: Vsetínští a zlínští hokejisté poprvé zkřížili hole v 9.kole sezóny 94/95 a z premiérové vítězství 6:2 se tehdy radovali „Berani.“ Hrálo se před vyprodaným vsetínským stadionem a obě branky domácích obstaral Zbyněk Mařák. Pamětníci tohoto zápasu jsou ze současných mužstev Roman Stantien, Alexej Jaškin a Josef Štraub (tehdy ovšem za Zlín) v řadách Zlína pak Miroslav Okál a Rostislav Vlach (tehdy kapitán Vsetína).

První vítězství: V prodloužení utkání 31.kola v téže sezóně, kdy zlínského gólmana Jaroslava Kameše prostřelil Tomáš Sršeň. Vsetín porazil Zlín 2:1 a vítězství slavil i v následujícím derby na stadionu Luďka Čajky v poměru 5:1. Ze zlínského ledu budou vsetínští hokejisté vozit body v následujících sezónách pravidelně.

První klání v play-off: V legendárním valašském finále uspěl Zlín v prvním, a jak se posléze ukázalo zároveň i posledním zápase, když rozdrtil Vsetín 6:3. Zbytek série je již všeobecně známá historie končící rozhodujícím gólem Vlacha v 18.vteřině prodloužení čtvrtého finálového klání.

První porážka na zlínském ledě: Že Vsetín přiveze ze Zlína body za výhru či remízu, na to si vsetínští fanoušci velmi rychle přivykli a stejně snad i sami hráči Zlína, které „komplex Vsetín“ trápil neuvěřitelné čtyři roky. Prvního vítězství se dočkali až v postnaganské sezóně 1998/99 v poměru 4:2. Se Vsetínem se v témže ročníku opět střetli v boji o titul, v sérii, která se zvrhla v one-man-show Martina Procházky. Šesti góly ve třech zápasech dal Procházka vzpomenout na dosud nepřekonaný rekord Zigmunda Pálffyho ještě z federální ligy.

Do třetice úspěšné play-off: Třikrát musel Zlín spolknout hořkou pilulku v podobě prohraných konců vzájemných sérií v play-off. Dvakrát ve finále, naposledy pak ve čtvrtfinále v poslední vsetínské mistrovské sezóně 2000/01. V těžké sérii rozhodla vítězná střela Burgra v 64.minutě prodloužení. Vsetín v play-off neztratil na zlínském ledě jediné utkání a tento rekord si drží dodnes.

Nejvyšší vítězství: Debakl Zlína 8:1 mají fanoušci obou týmů stále v živé paměti, neboť se zrodil v posledním vzájemném měření sil ve 48.kole loňské sezóny. Bezkrevný Zlín už jen z povinnosti dohrával značně nevydařenou sezónu a Vsetínu,bojujícímu o body pro postup do play-off, nemohl stačit. Výhru režírovali bývalí hráči Zlína. Martin Ambruz se trefil dvakrát a ještě připravil gól pro Streita, Patrik Luža zamířil do černého jednou a navíc asistoval při první brance Stantiena.

Nejvyšší porážka: Předloni prohráli vsetínští mladící na vlastním ledě jednoznačně 1:7 a byla to nepříjemná premiéra pro brankáře Lukáše Plška, který v průběhu utkání nahradil zraněného Radovana Biegla. Čestný úspěch tehdy zaznamenal Rostislav Vlach. První sezóna po konci zlaté éry byla zřetelně ve znamení zlínské dominance: tři výhry 6:3, 7:1 a 7:2, v posledním případě zvítězil Vsetín 4:2. Pouze jednou se některému z rivalů povedlo urvat všechny čtyři vítězství v základní části, v ročníku 97/98 se tento kousek zdařil Vsetínu.

Leška s Balaštíkem dali zapomenout loňské mizérii

Za nynější třetí místo v tabulce může zlínský tým děkovat především nejproduktivnější dvojici extraligy Petr Leška – Jaroslav Balaštík. Obnovená spolupráce kdysi obávané formace Pivko-Leška-Balaštík (Pivka, který hraje v zámoří, letos nahradil Ondřej Veselý) nese plody a před sezónou dobře posílený tým si vede i přes vleklé problémy s gólmany možná až nad očekávání dobře. Balaštík vévodí s 12 góly extraligovým střelcům, Leška platí po promarněném roce ve Spartě opět za obávaného tvůrce hry, Martin Hamrlík je s 10 body nejproduktivnějším zadákem soutěže. Přes překvapivý propadák na Spartě 10:4 platí Zlín venku za jednoho z nejnebezpečnějších soupeřů. Ze svých výbojů mimo vlastní území přivezl 12 bodů, prohrál pouze dvakrát.

Pouze post brankáře dělá zlínským trenérům vrásky. Původně plánovaná jednička Igor Murín si léčí operované koleno, v průběhu divoké přestřelky na Spartě se zranil se i z Chomutova získaný Martin Altrichter. Proti Vsetínu se tak do branky postaví trojka Petr Tuček.

Vsetín mění taktiku a vypisuje konkurz na střelce

Na branky se Vsetín nadře, přesto o víkendu vydoloval z minima maximum. Vítězství nad Plzní 2:1 a cenná remíza s Vítkovicemi 1:1 byla dokladem změny v herním projevu týmu. Více než kdy jindy se trenéři rozhodli mužstvu bez výrazného střelce a tahouna vštípit čistě defenzivní taktiku s čekáním na brejkové výpady. Vsetínští neprodukují na pohled nijak záživný hokej, jenže účinek se dostavuje. Proti Zlínu se Vsetín představí v kompletní sestavě z minulého kola, nejistý je pouze start nemocného Petra Vampoly

Soupisky v minulém kole:

Vsetín: Biegl - J. Polák, Luža, Jaškin, Frolo, Kuboš, Němec - Hudec, Štraub, Demel (41. Selingr) - Dubec, Vak, Stantien - Ambruz, Kovář, Hašek.

Zlín: Tuček - Hamrlík, Blaťák (21. Hučko), Tesařík, Zubíček, D. Nosek, Macholda - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Jenáček, Weissmann - Okál, Vlach, Mokrejš.